Bir Oyun Gurusu Alâmeti Olarak Mapper’lık

0 66

Bir Oyun Gurusu Alâmeti Olarak Mapper’lık Strateji oyun geliştiricileri ve tasarımcıları 3d oyun geliştirme hakkında kurallar nelerdir?

Bir Oyun Gurusu Alâmeti Olarak Mapper’lık

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere hem gittikçe sanallaşan evrenimizde anlam bulan ve hem de zamanla daha fazla rağbet gören bir meslek olan “mapperlık”tan bahsedeğim.

Hemen kısaca ne olduğunu açıklayayım: 3D oyun tutkunlarının oynadıkları oyunlarla hızlarını alamayıp, “yok mu bunu devamı/ilerisi” dedikleri anlarda, onlara yeni yeni senaryolar ve oyun alanları geliştirmek üzere harekete geçen dijital tasarımcıların işidir mapper’lık. Bilgisayar oyunları için yeni haritalar çizer ve bu çizimlerini farklı senaryolar üzerinden kurgulaştırırlar. Her ne kadar “map” harita demek olsa da, bu meslekteki guruların işleri haritayı alıp oyuna ulamakla bitmiyor şüphesiz. Onlara farklı insan toplulukları üzerinden olaylar, stratejiler yüklemeleri gerekiyor.

Bu, iki anlamda önem ve ehemmiyet kazanıyor mapper’lar için:

  1. Sonradan 3D oyun geliştiricilerine bu senaryolarını satarak deli paralar kazanmaları mümkündür.
  2. Akranlarıyla oyunlar oynarken nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda bir reçete sunmakta, oyun gurularına vizyon ve misyon aşılamaktadır.

Bilirsiniz, bilgisayar oyunlarında amaç kutupları kızıştırıp savaş ortamı sirayet ettirmek ve dayanaklandırdıkları bir gerekçe üzerinden mücadele azmini canlı tutmaktır. Fakat bunu için öyle mantıklı bir senaryo gereklidir ki, oyun tutkunları ona “inanarak” oyunlarına adasınlar kendilerini.

Söz gelimi, iki Müslüman devletinin savaştırıldığı bir oyun kurgusu Türkiye’de hiç şüphesiz tutmayacaktır. Fakat bu oyunu “cihat ve istimalet politikası” gibi değer atfedilebilir bir gerekçe üzerinden yapılandırırsanız, milyonlarca üstün zekalı gencin boş zamanlarında bu oyuna akın ettiğini görebilirsiniz.

İşte, mapper’lık bunun için önemlidir. Zordur ve ciddi bir zihin işçiliği gerektirir.

Mapper’lığın Kural&Kaideleri Nelerdir?

Bunu “Usta bir mapper olmak için nelere dikkat edilmelidir?” şeklinde de okuyabilirsiniz. Şu şekilde sıralayalım:

1_ Öncelikle elinizde oyun sürecini göz önünde canlandırabileceğiniz bir harita olmalıdır.

2_ Bu harita üzerinde sınırları belirlenmiş ve ismi konulmuş devletler olmalıdır. Bu aşamada senior mapper’lar genelde “Yenilmezler İmparatorluğu”, “Muzaffer Devleti” gibi soyut isimler vermişler. Ama Fransa’yla Rusya’yı, Almanya’yla Belarus’u savaştıranlar da yok değil.

3_ Devletler arasına konuşma ve ikili diyaloglar eklemelisiniz. Mesela önce bir elçi gönderip “Teslim Ol” çağrısı, ardından hücum tâkı gibi.

4_ Savaş taktikleriniz olmalı. Yani bu olayı, hücum ordusu hasmına ilk hangi birlikleri, ardından hangi stratejik noktadan diğer destek kuvvetlerini göndereceğinin bilgisi olarak düşünün. Bu aşamada herkesin aklına ilk Türklerin Hilal, Kapan ve Turan taktiği gelmiş olmalı. İşte bunu oyuna uyarladığınızı düşünün.

5_ Tasarımda bir nizam ve intizam olmalıdır. Mapper’lıkta amaç kesinlikle oyun geliştirmek değildir. Onlar daha çok olayın mutfağında, materyal üretim kısmındadır. Bir nevi oyun imalatçısı gibi düşünebilirsiniz. Bu anlamda tasarım ve estetiği tamamen geliştiricilere bırakan mapper’lar çoğu zaman sehven uygunsuz fontlar, değişen yazı büyüklükleri, alakasız backsound’lar ve imla kurallarına dikkat edilmemiş diyaloglar ekleyebiliyorlar. Fakat bu geliştiricinin de mapper’ın akranlarının da senaryoyu yorumlamalarını zorlaştırıcı ayrıntılardır.

Detaylara Devam Edelim…

6_ Mapper’ların senaryolarını hazırlamada milliyetçi değil evrensel bir politika izlemeleri gerekmektedir. Zira bu, onların her gün biraz daha globalleşen dünyada farklı ülkelerden etkileşime geçtikleri oyuncular(gamers) tarafından yayılmacı ve kafatasçılık olarak tanınmalarına medyan verecektir. Onun yerine herkesin kazandığı, barışın hakim olduğu ve herkes için adaletin tesis edildiği senaryolar hazırlanması evlâ olacaktır.

7_ Haritalar üzerinde her devletin bayrağını temsilen birer countryball bulunmalıdır. Zira oyun ilerleyip devletin sınırları genişledikçe, yeni coğrafyalarda hüküm süren devletin hangi devlet olduğunun anlaşılmasında bu countryball’lar gamer’ların önüne ışık tutacaktır.

8_ Devletlerin sınırları iyi belirlenmiş ve savaş senaryolarına elverişli olmalıdır. Söz gelimi, X devletinin sınırını olası coğrafya üzerine hâkim kılmak yerine o coğrafyanın ucuna oval bir daire olarak yerleştirirseniz, hem inandırıcı olmaz hem de zaten bu kadar yakınında olan coğrafyaya hücum etmesinin bir anlamı olmayacaktır. Yani hazırlanan haritada devlet sınırlarının daha gerçekçi olması gerekir.

9_ Devletlerin ve countryball’larının çiziminde kullanılan renklerin zıt ve iddialı olması gerekir. Aksi halde hangi sınırın hangi devlete ait olduğu anlaşılamayabilir.

10_ Saldırılar çift taraflı olmalıdır. Bu madde de yine senaryonun inandırıcılığı ile ilgili. Düşünün; X devletinin sürekli taarruz, Y devletininse hep savunma konumunda olduğunu. Böyle bir varsayım ütopyalarda bile bulunmaz. Onun yerine X devletinin daha büyük ölçüde saldırı yapıp arada Y’nin de karşı devlete hücum ettiği senaryoya işlenmelidir. Bu haliyle senaryonuz daha gerçekçi olacaktır.

***

Mapper’lık öyle içine çeken ve heyecan verici bir uğraş ki, ben bile bu yazıyı yazarken “Acaba ben de mi başlasam” diye bir geçirmedim değil aklımdan ☺…

Keza değerli okurlarımı sıkmamak için burada sonlandırıyorum yazımı.

Mapper’lığın önemi, hiç şüphesiz oyun tutkunları ellerindeki tüm oyunları sonuna kadar oynayıp bitirdikleri saniyede daha iyi anlaşılacaktır. Zira Oyun Tasarımcılığı(Game Developing) güçlü bir sektör formunda dijital dünyada hali hazırda yerini çoktan aldı. Mapper’lık misyonu da işte bu oyun tasarımcılarının “Nasıl Yapsak?” soruları karşısında tatmin edici cevaplar sunmakta.

_______

Oyunlara mevcut haritalar üzerinden senaryolar geliştirmek anlamına gelen “mapper”lık mesleğinin ne olduğundan, kaide&kurallarından ve öneminden bahsettik bu yazımızda. Umuyoruz ki ilginizi çekmiştir.

Yeni yazılarda görüşmek üzere, arkadaşlar.

Hoşça kalınız.

HobiTanit.com

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.