Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı

3 7.242

Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı son dönemlerde evlerindeki boş vakti değerlendirerek güzel bir çalışma yapmak isteyenlerce araştırılmaktadır. Birçok kişi evlerinde bulunan boş zamanını hem faydalı bir şekilde değerlendirmek hem de bu vaktini güzel bir obje ile süslemek için çeşitli sanatsal faaliyetlerden faydalanmaktadır.

Sinir ve stres atmak içinde tercih edilen bu sanatların insanları hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak oldukça çok rahatlattığını dile getirebiliriz. Bu sanatların içerisinden en çok tercih edileninin ahşap, en çok yapılanının ise ahşap kitaplık olduğunu söyleyebiliriz. Sizlerde ahşap bir kitaplık oluşturmak istiyorsanız,  yazımızda kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda ahşap kasalardan kitaplık nasıl yapılır hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Evde kitaplık yapımı, nasıl yapılır ?

Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı sizleri hem psikolojik anlamda rahatlatacak hem de aileniz ile birlikte eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Bugün sizlerle ev dekorasyon ürünlerinin vazgeçilmezlerinden biri olan kitaplık yapmak istiyoruz. Ahşap kasalardan yapacağımız bu kitaplığımız hem çok şık hem de çok kullanışlı bir yapıya sahip olacak. Evde kitaplarımıza koyacak yer aramaya son veriyoruz. Hem de kitap dışında ufak tefek hobi eşyalarınızı da ahşaptan yapacağımız kitaplığımızda sergileyebilirsiniz.

Ahşap Kasalardan Kitaplık Gereken Malzemeler nelerdir ?

Ahşap kasalardan yapacağınız kitaplık için gerekli malzemeleri aşağıda belirteceğiz. Belirtmek isteriz ki, boyayı kendi tercihinize göre seçebilir ve evinize dekoratif bir hava katabilirsiniz.

 • 8 Adet Tahta Kasa
 • Boya (Sprey boya veya sürülebilir boya)
 • Keser
 • Vida
 • Vidalama için alet veya matkap
 • Yapıştırıcı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz malzemeler günümüzde her şehirde kolay bir şekilde edinebileceğiniz malzemelerden oluşmaktadır. Bu malzemelerin yanı sıra çalışacağınız alan içerisine gazete serebilir veya bir büyük poşet yardımı ile etrafın kirlenmesini önleyebilirsiniz.

Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı

Ahşap kasadan kitaplık yapımına başlarken öncelikle kasalarımızı üst üste koyarak istediğimiz şekle karar vermeliyiz.

 1. Ahşap kasalarımızın her birini tek tek kontrol ettikten ve nasıl bir kitaplık yapacağımıza karar verdikten sonra ahşap kitaplığımızın en can alıcı kısmı olan ahşap boyamaya geçebiliriz.
 2. Mümkün oldukça kullandığımız boyanın yanında vernik de kullanmaya özen göstermeliyiz. Çünkü vernik ahşap kitaplığımızın parlak ve daha canlı pürüzsüz gözükmesini sağlayacaktır.
 3. Evet boya ve vernik sürdüğümüz ahşap kasalarımızı başta belirlediğimiz şekle uygun hale getirip sırayla birbirine değen kısımlarına yapıştırıcımızı sürüp tutturuyoruz. Bu anlattığım aşamayı yukarıdaki resimlerden inceleyebilirsiniz.
 4. Devamında ise belirli bir süre bekledikten sonra matkap yardımıyla alttaki resimde belirtilen ahşap kasaların belirli noktalarından vidalama işlemini yapıyoruz.
 5. Vidalama işlemi de tamamlandığında artık harika bir ahşap kasadan kitaplığımız olmuş oluyor. Çiçek, pelüş oyuncaklar, taşlar gibi birçok süsleme gereciyle ahşap kasadan kitaplığınızı süsleyebilirsiniz.

Örneklerde yer aldığı gibi ister yan ister ise dik olarak ahşap kasalardan yaptığımız kitaplığınızı kullanabilirsiniz.

Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı ile ilgili olarak edinmeniz gereken tüm bilgileri yukarıda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Öncelikle bilmenizi isteriz ki, ahşap kasa kitaplık yapımı gibi aktiviteler sizleri psikolojik olarak rahatlatacağı gibi aynı zamanda evinizde harika bir tasarımın oluşmasına da yardımcı olacaktır.

Günümüzde birçok kişi bu aktivitelerden faydalanarak harika tasarımlar elde etmektedir. Ahşap malzemeler kullanılarak yapılan kitaplıklar hem zamanın modasına uygun hem de tasarımları ile birlikte pek çok kişiyi etkileyen işler arasında yer almaktadır. Seçmiş olduğunuz renkler ve tasarladığını planınız ile birlikte güzel bir kitaplık modeli ortaya çıkarabilirsiniz. Sizlerde ahşap malzemeler üzerinde denemiş olduğunuz kitaplık yapımını yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

3 Yorum
 1. Samet

  Bende de bir sürü ahşap kasa mevcut . Bu şekilde değerlendirmeyi düşünüyordum. Gerçekten harika bir kitaplık olmuş elinize sağlık. Vernik de çok yakışmış. Çok pratik ve kullanışlı.

  1. Ömer Gündoğar

   Yorumunuz için teşekkür ediyorum 🙂 Elinizdeki kasaları değerlendirmek istemeniz gerçekten çok hoş. Umarım istediğiniz sonucu alırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.