Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır?

Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır?

Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk karşılaştığımda amigurumi’de neymiş diye sormuştum. Hemen telefonumun tarayıcısından girip baktığımda japonca bir kelime olan amigurumi oyuncak yapma sanatı anlamına geldiğini öğrendim. Hemen videolar izleyerek amigruminin nasıl yapıldığını ve malzemelerinin neler olduğuna baktım. Yapılışı oldukça zor olan ama bu tarz işlere aşina olan kimselerin rahatlıkla ve keyifle yapabilecekleri bir oyadır. Özellikle çocukların oyuncaklarının hem kopmasından hemde sağlıksız olmasından dolayı çokca huzursuz olan aileler amigurumi ile yapılmış olan bu oyuncaklara çokca rağbet etmeye başladılar. Hem kopma riski olmaması hemde sağlıklı olması en temel tercih edilme sebeplerindendir. Şimdi sizlere detaylı olarak amigurumi sanatını anlatmaya çalışacağım.

Amigurumi
Amigurumi oyuncak örneği

Amigurumi için neler gereklidir?

Amigurumi tarzında oyuncaklar yapabilmeniz için tığ oyası ve sık iğne örgüyü bilmeniz gerekmektedir. Malzeme olarak çok ince olmayan ve tüylenmeyecek bir ip ve oyuncağın içerisini doldurmak için elyaf edinmelisiniz. Yün ilmek işaretleyicisi edinmeniz yeni örgüye başlayanlar için çok rahatlık sağlayacaktır.(Bulamayanlar ataç da kullanabilirler) Ayrıca yapacağınız oyuncak için göz, kaş, boncuk vb. tarzda malzemeleride hazırda bulundurmanız gerekmektedir. Yada isterseniz beyaz ip üzerine boyalar ile istediğiniz şekilde boyamalar da yapabilirsiniz.

Amigurumi nedir
Amigurumi oyuncak örneği

Amigurumiyi nasıl yapabilirim?

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra ilmek arttırıp eksiltme yöntemi ile oyuncağınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Sık iğne örme yöntemiyle devam ettikçe oyuncağınız şekillenmeye başlayacaktır. Örme işlemi sona yaklaşırken oyuncağınızın içine elyafı doldurup daha sert ve dik durmasını sağlayabilirsiniz.

Amigurumi örneği

Bu şekilde harika oyuncaklar yapabilirsiniz. Çocuklarınızın güvenle oynayabileceği bu oyuncakları isterseniz satmak içinde yapabilirsiniz. Amigurumi ile sadece oyuncak yapmak zorunda değilsiniz. Anahtarlık, araç süsü, ev süsü gibi çok daha farklı tarzda ürünler yapabilirsiniz. Yapımı konusunda daha detaylı görsel bilgiler edinmek isterseniz youtube videolarını izleyerek çok daha güzel bilgiler edinebilirsiniz.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir