Araba Koleksiyonculuğu Bilgileri, Tarihçesi ve Detaylar

0 25

Çok az sayıda insan klasik bir otomobili yanından geçerken özlüyor. Sürücünün yüzündeki hatasız stil ve gülümseme, araba nerede olursa olsun, dikkatleri üzerine çekecektir. Klasik araba toplama, sadece kaç arabanız veya hangi arabalara sahip olduğunuzla ilgili değil, her bir araçla olan bağlantınız ile ilgilidir. Klasik bir araba koleksiyoncusu, tarihin, hikayelerin koleksiyoncusudur. Her arabanın anlatacak bir hikayesi vardır ve koleksiyoncunun sorumluluğu bu hikayeyi paylaşmaya yardımcı olmaktır.

Klasik otomobil koleksiyonları çok fazla çalışma gerektirir. Klasik bir araba koleksiyoncusu, eski bir hurdayı bir gösteri parçasına dönüştürmekten aracın bakımına kadar, araçlarını şov için hazırlamak üzere haftada birkaç saat veya günde birkaç saat geçirmeyi seçebilir.

Bu arabaların ilk piyasaya sürüldüğü zaman tanıklık edenlere sorun; şüphesiz Bay Dan`s Cadillac 12 veya Rob`s 1967 Chevy Camaro hakkında bir hikaye duyacaksınız. Klasik ve Antika arabaların farklı nesillerden insanları birbirine bağlayan ve sohbete sürükleyen bir yönü vardır. Hevesli bir klasik araba koleksiyoncusu olan Jay Leno, sadece hikayesi olduğu için bile bir araba satın alacağını iddia ediyor.

Klasik Otomobilin tanımı kulüpten kulübe ve sahibinden mal sahibine değişir. 1987 Bostonian Edition Mercury Cougar’ınızın bir klasik olduğunu iddia edebilirken, bir başkası arabanızın sadece kiti olan 80’lerin Cougar’ı olduğunu söyleyebilir. Klasik otomobil koleksiyonunuza başlarken ödevinizi yapın. Klasik ve antika arabaların tanımlarını inceleyin. Bir arabanın bir klasik olarak statüsü belirsizse ve arabayı gerçekten seviyorsanız, neden onu almıyorsunuz? Bir gün klasik hale gelebilir.

Artık etraftaki en heyecan verici hobilerden birini öğrenmeye hazırsınız. Başlarken, araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Klasik ve antika arabaların çoğu zaten bulundu. Arabalarınızı ararken açık fikirli olun yoksa bir Plymouth Barracuda arayışınızda Dodge Charger’ı kaçırabilirsiniz.

Koleksiyonculuk Tarihi

Koleksiyonların boyutları değişir. İki veya iki bin öğeniz olabilir. Ne topladığınızdan bağımsız olarak, yaklaşım benzerdir. Tutkulu olduğunuz bir şeyi, gelecekteki zevkiniz için korumak amacıyla bulma arayışındasınız. Antika, sanat eseri veya araç gibi eşyaları topluyorsanız, koleksiyonculuk hobiniz çok hızlı bir şekilde çok maliyetli hale gelirse şaşırmayın. Bu hobilerin popülaritesi nedeniyle, bu koleksiyon parçalarına atanan değer, örneğin bir posta pulu veya kibrit kutusu araba koleksiyonundan daha yüksektir.

KLASİK ARABALARIN TARİHÇESİ

Klasik ve Antika Arabaların Tanımları

Araba toplama hobiniz, hiç şüphesiz neyin klasik bir araba olarak nitelendirilip nitelendirilmediği konusunda çok fazla tartışma içerecektir. Bir klasik veya antika için sınır, kulübe ve ülkeye göre değişir. Arabanızın ne olduğunu düşündüğünüzden bağımsız olarak, arabanızı getirmek için para yatırmadan önce, aracınızın herhangi bir motorlu araç şovu düzenleyen kulübün veya grubun gereksinimlerini karşıladığından emin olun.

Antika Arabalar

1900’ler

Yüzyıl dönümü araba tarihinde heyecan verici bir dönemdi. Belki de tüm zamanların en önemli aracı bu on yıl içinde üretildi. Ford Model T küresel üretimi değiştirdi. Henry Ford ve mükemmel montaj hattı tasarımı, otomobil üretimini daha ucuz, daha hızlı ve çok daha verimli hale getirdi. Cadillac Model K, benzer bir yenilik patlamasında standartlaştırılmış araba parçalarının kullanımını tanıttı.

1910’lar

1910’lar daha az güçlü olan 6 silindirli motorlardan uzaklaştı ve daha büyük, daha güçlü motorlarla deneyler yaptı. Packard Twin Six, benzersiz güç ve yumuşak bir sürüş için lüks bir 12 silindirli motor sunuyordu. 1915 Cadillac V-8 Type 51, son derece şık bir gövde ve güçlü bir V-8 motor sunuyordu.

1920’ler

1920’lerde, modern arabaların birim gövde yapısı tanıtıldı. Bu on yıl boyunca tasarlanan ve üretilen araçlar arasında Chrysler Model B-70, Auburn Speedster ve 1927 LaSalle bulunur. Bu araçlar artık yüz yaşına yaklaşmışken, ülke çapında hala çok sayıda gizli araç var. Bu on yılda, yıllık araç satışları ortalama 5 milyon kadar oldu. Bunu Büyük Buhran sırasında yılda yaklaşık 3 milyonla karşılaştırın.

1930’lar

1930’larda araçlar hem modern hem de kompakt hale geldi. Üreticiler önden çekiş, bağımsız süspansiyon sistemleri ve 5 silindirli radyal motorlarla deneyler yaptı. Sonuç olarak, Cadillac 8, Cadillac 12, Cadillac 16, Buick Roadmaster ve 1935 Dodge Caravan üretildi. Bu arabalar iyi yapılmış ve şu anda üretilen modeller haline getirilmiştir. Örneğin, Buick Roadmaster 1992 yılına kadar üretimde idi ve Dodge Caravan piyasadaki en popüler minivanlardan biridir.

Klasik arabalar

1940’lar

İkinci Dünya Savaşı sırasında birçok otomobil üreticisi motorlu taşıt üretimini durdurdu ve uçak üretimine yöneldi. Bu süre zarfında üretilen araçlar hem pratik hem de dayanıklı hale getirildi. Mükemmel bir örnek 1949 Oldsmobile Station Wagon’dur.

1950’ler

Savaştan sonra tasarımcılar biraz çıldırdı. Yoldaki arabaların bazıları arabalardan çok uzay gemilerine benziyordu. “Muhteşem Elliler” bolca fantezi araçları içeriyordu. Şık tasarım, büyük miktarlarda krom ve sayısız aksesuara sahipti. Sarılı, tek parça ön camlar popüler hale geldi ve modern araçlarda hala kullanılıyor. 1957 Chevrolet Bel Air, 1957 Chrysler Diablo, Cadillac Eldorado ve Ford Thunderbird, bu on yılda gerçekleşen tasarımdaki büyük değişimin mükemmel örnekleridir.

1960’lar

1960’lar kaslı arabaları kitlelere getirdi. Bunlar etraftaki en güçlü ve çekici araçlardı. Ford Mustang, Dodge Charger ve Chevrolet Camaro’nun klasik stili neredeyse her otomobil meraklısının hayallerini doldurdu. 1960’lar sadece kas arabaları ile dolu olmasa da, ilk akla gelenlerdir. Bu dönemde öne çıkan bir diğer araç ise Lincoln Continental. Otomobil üreticileri ayrıca halk için sayısız kompakt otomobil üretti.

1970’ler

Petrol krizi, kompakt otomobil üretiminde bir artışa ve çok daha az yakıt verimli olan araçların popülaritesinde bir düşüşe neden oldu. Ford Bronco ve Plymouth Barracuda, 1980’lerde geleceklerin yalnızca bir ipucuydu. 1970’ler, bugün Klasik Otomobil olarak sınıflandırılabilecek son otomobilleri içeriyor. Bununla birlikte, bir klasik araba 20 yaşın üzerindedir. Yakında, 1980’ler Klasik Otomobil grubuna dahil edilecek.

1980’ler

Bu arabalar henüz Klasikler olarak kitaplarda yer almasa da, koleksiyoncuların klasik hale gelene kadar tuttukları birkaç göze çarpan model var. Bu modeller arasında Dodge Lancer Shelby, The Mercury Cougar XR-7, Honda Prelude ve Lincoln Continental Mark VII LSC bulunur.

Araba koleksiyonuna nasıl başlanır ?

Araştırma, araştırma, araştırma. 1910’ların stilini veya 1960’ların seksiliğini tercih etmeniz önemli değil, eğer kapsamlı bir araştırma yapmadıysanız, neye bakacağınızı veya neyin değerli olduğunu bilemeyeceksiniz. Harika bir koleksiyon oluşturmak zaman, sabır ve yaratıcılık gerektirir. Aşağıda açıklanan daha ihtiyatlı yaklaşım, klasik otomobil toplama için mükemmeldir.

Hazır, Başla, Araştır!

Organizasyon, koleksiyonunuzu oluşturmanın ve sürdürmenin anahtarıdır. Bu bölümde, araba olanaklarını araştırmaktan koleksiyonunuzu sergilemeye kadar birkaç öneriyi ele alacağız.

Yerel araba şovlarını bulabilir veya çevrimiçi dergi sipariş edebilirsiniz. Başlarken en iyi kaynağınız küçük şovlardaki koleksiyoncular olacaktır. Sadece onlarla konuşmak için zamanınız olmayacak, koleksiyonunuza doğru bir şekilde başlamak için ne yapmanız gerektiğine dair daha iyi bir fikir edinebileceksiniz. Kim bilir, etrafta dolaşırken ilk arabanızı bulabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sonsuz sayıda araba kulübü var. Birçok kulüp, Corvette Kulüpleri veya Pontiac Kulüpleri gibi belirli bir marka veya modelde uzmanlaşmıştır. Diğerleri on yıla veya yalnızca 1950’ler veya Antika Arabalar gibi bir grup araca odaklanır. Bazı çevrimiçi araştırmalar yaparak bölgenizde koleksiyon türünüzde uzmanlaşmış bir kulüp bulabilirsiniz.

Klasik Otomobilinizi Belirleyin

Yeni bir araba park yerinden çıkar çıkmaz, ödediğiniz paraya değmez. Bununla birlikte, klasik ve antika arabalar, düzgün bir şekilde bakıldığında değeri arttığı için özeldir. Örneğin, 1930’da 1000 dolara mal olan bir arabanın değeri bugünkü pazarın en az on katıdır. Aracınızın bir bayi veya kulüp tarafından değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki bilgiler, tahsil edilebilir bir ürünün değerinin arkasındaki teorinin bir açıklamasını sağlar. Koleksiyonunuzun parçalarını satmayı planlıyorsanız, zamanınızı ve paranızı arabaya yatırmadan önce klasik otomobil pazarındaki değerini araştırmayı seçebilirsiniz.

Klasik Arabalar ve World Wide Web

Birçok işlem internet üzerinden gerçekleşir. Parçalardan araç satışlarına kadar internet, tüm ülke ve dünyadaki araçlara erişmek için mükemmel bir yerdir. Araştırma daha basittir ve çevrimiçi forumlar, dünyanın her yerindeki klasik otomobil koleksiyoncu arkadaşlarınızla sohbet etmenize olanak tanır. Koleksiyonunuza başlarken bu paha biçilmez kaynaktan yararlanın. Uzman olduğunuzda, bilgilerinizi çevrimiçi araştırmalarına yeni başlayanlarla paylaşabilirsiniz.

Ancak, çevrimiçi işlem yaparken kişisel bilgilerinizi ve koleksiyonunuzu korumanız önemlidir. İnternet güvenliği her zamankinden daha iyidir, ancak iyi bir dolandırıcı paranız veya arabanız için sizi kandırabilir. Eğer biri “yanlışlıkla” size çok fazla para gönderip parayı başka birine göndermenizi isterse, katılmayın. Ülkenin dört bir yanındaki aşırı heyecanlı araba koleksiyoncuları bu dolandırıcılığa binlerce dolar kaybetti.

KOLEKSİYONUNUZU SÜRDÜRMEK

Koleksiyonunuz değerlidir. Koleksiyonunuzdaki her arabanın doğru kayıtlarını tutun. Sadece gerekli bilgileri nerede bulacağınızı bilmekle kalmayacak, kayıtlarınız ne kadar iyi olursa, araçlardan herhangi birine bir şey olursa, kapsamınız o kadar iyi olacaktır.

Klasik otomobil koleksiyonunuzu doğru ayaktan başlatın. Koleksiyonunuzdaki her araç için bir dosya oluşturun. Bu dosya aşağıdaki bilgileri içermelidir:

  • Başlık
  • Satın alımdan sonuna kadar aracın fotoğrafları.
  • Varsa kılavuzlar.
  • Referans için parça listeleri.
  • Araç üzerinde yapılan tüm işlerin ayrıntılı kayıtları.
  • Yapılan tüm işler için makbuzlar.

Klasik otomobiller için özel politikalar vardır. Çoğu durumda, koleksiyonunuzdaki her yeni aracı bu politikaya ekleyebilirsiniz. Bu politikaların çoğu, aracı garajınızın veya gösteri alanının dışında sürmeyi planlamasanız bile araçları kapsayacaktır. Ayrıca araçları kapsayacak mülk sigortası poliçeleri de edinebilirsiniz.

Araçlarınızı temizlerken ve bakımını yaparken dikkatli olun. Eski kumaşlardan, deriden ve diğer iç yüzeylerden taviz vermeyecek temizlik ürünleri kullandığınızdan emin olun. Antikaları temizlemek için birçok mükemmel ürün bulunmaktadır. Bu ürünler klasik otomobiliniz için mükemmeldir.

Daha eski araçların çoğu, kaputun altında yapılan düzenli bakıma ihtiyaç duyacaktır. Tamirci değilseniz veya klasik arabalarda çalışma deneyiminiz yoksa, bir koleksiyoncu arkadaşınızdan size temel bilgileri öğretmesini isteyin. Günümüz arabalarının aksine, klasik ve antika arabaların üzerinde çalışmak çok daha basittir. Klasik ve antika araçlarda uzmanlaşmış birçok mükemmel mekanik ustası var.

EMNİYET

Hareket eden herhangi bir araçta güvenlik önemlidir. Arabanız onarımdan önce kötü durumdaysa veya hasar görmüşse, aracın yola çıkmaya elverişli olduğundan emin olun. Birçok eyalet, tüm araçların bir güvenlik denetiminden geçmesini gerektirir. Sürüş sırasında bir tekerlek düşerse veya direksiyon simidi kilitlenirse, kendinizi ciddi bir kazaya karışmış halde bulabilirsiniz.

Klasik araba koleksiyonunuz keyif verici olmalıdır. Aracınızın bir güvenlik tehlikesi olmadığından emin olarak güvenliğinizi ve sağlığınızı tehlikeye atmak her zaman kötü bir fikirdir. Araç muayeneleri ucuzdur. Emniyet kemerleri gibi temel güvenlik özellikleri hayatınızı kurtarabilir. Hatta otomobilin orijinal tasarımından ödün vermeden gösteri amaçlı gizlenebilen veya çıkarılabilen bir emniyet kemeri sistemi bile bulabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.