ASMR Nedir? Teknikleri Nelerdir?

0 15

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda günümüzde popülerliği gittikçe artan bir zihin geliştirme yolu olan ASMR’ın ne olduğunu kavrayıp temel ASMR tekniklerini öğreneceğiz.

ASMR

ASMR, Autonomous Sensory Meridian Response sözcüklerinin baş harflerinden türemiş bir akronimdir. “Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi” Şeklinde Türkçeleştirilmiş. Yani duyusal etkilere beynin verdiği otonom tepkilerden oluşan bir etki-tepki düzeneği gibi düşünebiliriz. Türk troller kısaca buna “beyin orgazmı – kafa rahatlatma- iç gıdıklaması” adını takmışlar. Yani ASMR tekniklerine maruz kalan zihnin bir anda boşalımı, kendini tarifsiz bir rahatlama ve huzur içinde hissetmesi. Bir anda beynin “off” durumuna geçmesi. İlla ki bunu yaşamışsınızdır; gözleriniz daldığında, uykuyla uyanıklık arasında bir yerlerde gezindiğinizde falan…

ASMR’ı “bebeklikte yaşayıp mutlu olduğumuz ve zamanla bilinçaltına itilen olayların tekrar şuur düzeyine çıkarılması” olarak yorumlayanlar olmuş. Yine aynı kavramı, bebekken annenizin fısıltıyla mırıldandığı iki satırlık bir şarkı, yumuşak bir okşayış, zihinde yer eden ışık-görüntü ses ya da koku gibi uyaranların hafızada bıraktığı etkilerin yeniden uyartımı diye açıklayan kaynaklar var.

Bunun doğal bir sonucu olarak, ASMR tekniğiyle yetişen çocukların büyüdüğünde daha sağlıklı, olumlu ve yapıcı bireyler olduğu belirtilmektedir. Örneğin, ebeveyni tarafından okşanıp sevilmiş, ninniler ve davetkar fısıltılarla büyütülmüş çocukların, büyüdüğünde daha olumlu, yapıcı ve hayatla barışık oldukları gözlenmiştir.

Yine ASMR için “içgüdüsel aktivasyonları harekete geçirici spesifik efektler” diyen kaynaklar olmuş. Çıkışı ya da tanımı ne olursa olsun, bizler ASMR’ın zihni geliştirip akıl sağlığını organize eden “iyileştirici el” mesabesinde olduğunu biliyoruz.

ASMR’ın organizmada bıraktığı faydalar tek cümleye sığamayacak kadar çoktur, şüphesiz. Bu faydaları dilerseniz şu şekilde açıklayalım:

» Uykusuzluk sorununu(insomnia) çözmenize yardımcı olur ve bu yöntemle hemen uykuya dalarsınız.

» Anksiyete ve depresyon problemlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olur.

» Zihninizi kuşatan vehim, kaygı ve şüphe duygularından arındırır ve sağlıklı düşünmenize ortam hazırlar.

» Duru bir zihinle düşündüğünüzden, yeni icatlar çıkarmanıza ve orijinal fikirler geliştirmenize yardımcı olur.

» Zekanın gelişmesine sebep olur ve daha ince bir kavrayışa sahip olursunuz.

En Sık Kullanılan ASMR Yöntemleri

ASMR örnekleri olarak youtube’da yüzlerce video bulabilirsiniz. Fakat bunların çoğu işitme duyusuna hitap eden cinsten. Bunun yerine sizlere kuşun böceğin sesini doğrudan duyabileceğiniz doğal ortamlarda bulunmanızı, yapabiliyorsanız çiçeğe ağaca ve toprağa dokunmanızı, tertemiz yumuşak bir maden suyunu bizzat kaynağından avuçlayarak içmenizi ve gün batımını hiçbir objektifin odağına takılmadan çıplak gözlerle izlemenizi tavsiye ederim.

Bunun yanı sıra, makalemizin altında bazı “hit olmuş” ASMR videolarını da ekleyeceğiz. Bu anlamda yazıyı tamamladığınızda ASMR hakkında geniş bir kanıya varmış olabileceksiniz.

Hemen revaçta ASMR yöntemlerini sıralayalım:

♦ Muhatabın duyabileceği kadar kısık sesle ona telkinde bulunmanız; fısıltı yöntemi diye de geçer.

♦ Bir kitabın sıralı sayfalarını yavaşça ve sesini duyabilecek şekilde art arda çevirmeniz.

♦ Yemek yerken ağzınızdan direkt olarak işitme duyunuza ulaşan sese odaklanmak. Bunu diş gıcırdatırken de çok yapıyoruz öyle değil mi?  🙂

♦ Tırnakların sert zemin üzerinde hareket ederkenki sesine kulak kesilmeniz ya da bunu direkt uygulayabilirsiniz de.

Misfonya Rahtsızlığı

Yapılan araştırmaların belirttiğine göre, ASMR tekniğine alışan bireylerde misfonya rahtsızlığı gözlenmektedir. Evet yanlış duymadınız. ASMR yöntemini bir yaşam biçimi haline getirenler, ki buna köy hayatı ya da kırsal kesim insanlarını örnek verebiliriz, misfonya ataklarından muzdarip olabiliyorlar.

Bu şu anlama geliyor: mekanik ve yapay seslerden, şehrin kalabalığından, metal yorgunluğundan ve bunların ruhta bıraktığı duygusal gerilimlerden ötürü bireyin akıl-ruh bütünlüğünün tahrip olması.

Yani ASMR’a fazla kapılıp da bizi kuşatıcılığıyla kapsayan acımasız gerçek dünyayı ıskalamamak gerekiyor. İkisi denge hâlinde olursa, ne kendimizi tamamen gerçek dünya olaylarına entegre edip ve ne de büsbütün doğa tutkusuna merak sarmazsak, en evlâsı olacaktır.

Bu yazımızla birlikte, insanlığın en efektif buluşlarından biri olan ASMR’ı etraflıca tanımışızdır diye düşünüyorum. Yukarıda belirttiğimiz teknikleri kesinlikle denemenizi öneririm. Bu sayede ASMR’ın ruhta bıraktığı etkiyi bizzat deneyimleme şansına erişmiş olabilirsiniz ve muhakkak günlük hayatta faydasını göreceksinizdir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.