Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi

0 86

Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi günümüzde pek çok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir konu olmuştur.

Günümüzde belirli deneylerin zihinsel gelişime oldukça katkısı olduğu bilinmektedir. Bundan dolayıdır ki, pek çok kavram öğrencilere deney yolu ile gösterilmekte ve öğretilmeye çalışılmaktadır. Yapılan araştırma ve değerlendirmelerinde çocukların deney yolu ile daha iyi bir şekilde öğrenim kazandığına yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı genellikle deney ile öğreti yolunun seçilmesi öğrencilerin iyi bir şekilde gelişim gösterebilmesi adına oldukça önemlidir. Özellikle son dönemlerde mıknatıslar ile demir tozları arasında yaşanan tepkime üzerine deneyler yapıldığını söyleyebiliriz. Sizler için bu konuda oldukça özel bilgileri paylaşacağız.

Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi

Lise 1. Sınıflar için geçerli olan bir deney olarak karşımıza çıkan Aynı Uzaklıkta Farklı Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi; 9. Sınıfların Kimya Ders Kitaplarında yer alan bir deney olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenciler açısından oldukça ilgi çekici olan bu deney; Kovalent Bağlarda Polarlık ile Kovalent Bileşikler konusunu içine almaktadır.

Konunun daha iyi anlaşılması için elbette ki deney yapmak çok daha önemli kazanımları beraberinde getirecektir. Bundan dolayı söz konusu deneyin çok daha etkin bir şekilde yapılması şart olmaktadır. Öğrencilerde kalıcı bir deneyim yaşanılması açısından bu deneyin yapılması tavsiye edilmektedir. Elbette ki bu deneyin kurallara uygun bir şekilde yapılması; isabetli bir sonuç vermesini de mümkün kılacaktır.

Deney İçin Malzemeler

Her deneyde olduğu gibi bu deney üzerinde de bazı malzemeleri edinmeniz gerekmektedir. Bu malzemelere kimya sınıfından ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda şehrinizde yer alan çeşitli işletmeler aracılığı ile ulaşabilmeniz de mümkündür.

  1. 1 x (300 gr) Demir Tozu
  2. 4 x (Çubuk Şeklinde) Mıknatıs
  3. 1 x ( 30 cm Plastik) Cetvel

Aynı Uzaklıkta Farklı Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi’nin amacı ise ‘’Birbirlerinden aynı uzaklıkta bulunan mıknatısların çekim güçlerinin arttırılması neticesinde demir tozlarını çekim güçlerindeki değişimin incelenmesi’’ olarak tanımlanıyor.

Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi Yapılış Aşamaları 

Aynı Uzaklıkta Farklı Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi deneyinin yapılışının ilk aşamasında bir adet mıknatıs demir tozlarından 5 cm mesafe uzaklığa konulur. Sonrasında ortaya çıkan tepkime derece ölçülür. Sonrasında ise 1 adet mıknatısın yanın ikinci mıknatıs konur; ortaya değişim gözlemlenir. Deneyin devamında ise 1 adet mıknatıs daha konulur. Yine mıknatısların çekim güçlerindeki değişim gözlenir. En son aşamada ise yine 1 adet daha mıknatıs konularak; toplam 4 adet mıknatısın demir tozlarını çekim güçlerindeki farkların gözlenmesi sağlanır.

Bu deney sayesinde öğrencilerin bir adet mıknatısın çekim gücüyle dört adet mıknatısın çekim gücü arasındaki değişimin aşama aşama gözlenmesi sağlanmış olur. Böylece birinci elden öğrenme gerçekleşeceği için ders konusunun çok daha kalıcı bir şekilde öğrenilmesi de mümkün olur. Bundan dolayı özellikle deney yapmaya müsait olan tüm derslerde kalıcı öğrenmelerin sağlanması amacıyla deney yöntemine başvurulur.

Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi

Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi ile ilgili olarak edinmeniz gereken pek çok bilgiyi sizlere aktarmaya çalıştık. Öncelikle belirtmek isteriz ki, deneyler sizlerin olayları kavrayabilmeniz ve daha iyi bir şekilde öğrenebilmeniz adına oldukça önemlidir. Bahsetmiş olduğumuz deneyin yanı sıra zararsız bir şekilde gerçekleştirerek uygulayabileceğiniz pek çok deney yer almaktadır. Bu deneyler ile öğrenme  yoluna gitmeniz sizleri daima bir adım öne taşıyacaktır. Bunun yanı sıra sizlerinde bu deneyle ya da farklı bir deneyle ilgili bir düşüncesi var ise yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.