Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi

0 17

Lise 1. Sınıflar için geçerli olan bir deney olarak karşımıza çıkan Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi; 9. Sınıfların Kimya Ders Kitaplarında yer alan bir deney olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenciler açısından oldukça ilgi çekici olan bu deney; Kovalent Bağlarda Polarlık ile Kovalent Bileşikler konusunu içine almaktadır.

Konunun daha iyi anlaşılması için elbette ki deney yapmak çok daha önemli kazanımları beraberinde getirecektir. Bundan dolayı söz konusu deneyin çok daha etkin bir şekilde yapılması şart olmaktadır. Öğrencilerde kalıcı bir deneyim yaşanılması açısından bu deneyin yapılması tavsiye edilmektedir. Elbette ki bu deneyin kurallara uygun bir şekilde yapılması; isabetli bir sonuç vermesini de mümkün kılacaktır.

Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi Malzemeleri

  1. 1 x (300 gr) Demir Tozu
  2. 4 x (Çubuk Şeklinde) Mıknatıs
  3. 1 x ( 30 cm Plastik) Cetvel

Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi’nin amacı ise ‘’Birbirlerinden aynı uzaklıkta bulunan mıknatısların çekim güçlerinin arttırılması neticesinde demir tozlarını çekim güçlerindeki değişimin incelenmesi’’ olarak tanımlanıyor.

Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi Deneyi Yapılış Aşamaları 

Aynı Uzaklıkta Farklı Çekim Gücüne Sahip Mıknatısların Demir Tozlarına Etkisi deneyinin yapılışının ilk aşamasında bir adet mıknatıs demir tozlarından 5 cm mesafe uzaklığa konulur. Sonrasında ortaya çıkan tepkime derece ölçülür. Sonrasında ise 1 adet mıknatısın yanın ikinci mıknatıs konur; ortaya değişim gözlemlenir. Deneyin devamında ise 1 adet mıknatıs daha konulur. Yine mıknatısların çekim güçlerindeki değişim gözlenir. En son aşamada ise yine 1 adet daha mıknatıs konularak; toplam 4 adet mıknatısın demir tozlarını çekim güçlerindeki farkların gözlenmesi sağlanır.

Bu deney sayesinde öğrencilerin bir adet mıknatısın çekim gücüyle dört adet mıknatısın çekim gücü arasındaki değişimin aşama aşama gözlenmesi sağlanmış olur. Böylece birinci elden öğrenme gerçekleşeceği için ders konusunun çok daha kalıcı bir şekilde öğrenilmesi de mümkün olur. Bundan dolayı özellikle deney yapmaya müsait olan tüm derslerde kalıcı öğrenmelerin sağlanması amacıyla deney yöntemine başvurulur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.