Az Bilinen Bir Sanat Kaligrafi

4 38

Az Bilinen Bir Sanat Kaligrafi son dönemlerin en çok tercih edilen ve en çok merak edilen sanat dalları arasında yer almaktadır.

Günümüzde birçok kişi çeşitli sanat dalları ile birlikte  kendisini geliştirmeye çalışmaktadır. Bu sanatlardan bir tanesi de Kaligrafidir. Kaligrafi son dönemlerde en çok tercih edilen ve çokça merak edilen sanatların başında gelmektedir. Sizlerde kaligrafi hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Az Bilinen Bir Sanat Kaligrafi hakkında edinmeniz gereken bilgileri paylaşacağız.

Az Bilinen Bir Sanat Kaligrafi

Tekrar Merhaba,

Bu yazımda sizlere az bilinen, fakat internet dünyasının kapsayıcılığına karşın, hâlâ daha kağıt ve kalemin etki uyandırıcı gücüne inananların vazgeçilmez tutkusu olan bir sanat dalını tanıtacağım: KALİGRAFİ

Kaligrafi Nedir?

Kaligrafi birtakım özel kalemler kullanarak, zemin üzerine süslü yazı yazma sanatıdır. Bunu bir çeşit hat sanatına benzetebiliriz. Fakat hat sanatı İslamla özdeşleşmiş olup kendine has bir mahiyeti ve daha keskin sınırları vardır.

Kaligraflar Ne Yazar?

Kaligrafi sanatının kapsamı oldukça geniştir. Yukarıda hattın, dini-tasavvufî içeriklerle donandığından bahsettim. Fakat bir kaligrafinin konusu, bir markanın ürün kimliği, bir kuruluşun künyesi, bir sanatçının ya da tanınmış kişinin adı ve hatta slogan ve özlü sözler bile olabilir.

Ne Tür Teknikler Kullanılır?

Kaligrafiye başlandığında, öncelikle uygun kalem seçimi yapılır. Bu aşamada iki kalemden biri tavsiye ediliyor: Kesik ya da kalın uçlu…

Ardından sıra geliyor yazı, daire, zigzag gibi temel çizimlerin yapılmasına. Bilirsiniz, ilk okula başladığımızda öğretmenlerimiz bize sayfalarca yuvarlak yuvarlak şekiller çizdirip durmuştu. İşte, kaligrafinin ilk dersleri de bu durumdan farksızdır. Bu aşamada sabırlı olmalı ve parmaklarınızın kalem tutuş şekline alışması için bol

pratik yapmalısınız.

Öyle ki, kaligrafide yazının büyük-küçüklüğü, eğiklik derecesi, harfler arasındaki mesafeler ve hatta yazarkenki hızınız bile esere bir âhenk ve canlılık katabiliyor.

Ustalar, bu konuda, bıkmadan usanmadan çalışılıp kendi kaligraf stilinizi geliştirmeniz yönünde tavsiyede bulunuyor. Özgünlük ve kendi tarzınızın yaratıcısı olmanız, kaligrafinin birincil şartı. Bu anlamda eliniz kaleme ve temel çizimlere alıştıktan sonra, yazıya kendinizden bir şeyler katmanız hayati önem arz edecektir.

Az Bilinen Bir Sanat Kaligrafi Yazı Tipleri

Bilindiği üzere özgünlüğün kabul görmüş hâli artık “efsane” dir. Dilerseniz, efsane olmuş 10 yazı stilini burada sizinle paylaşalım:

1.Aquafina Script

2.Allura

3.Angel Tears

4.Antlers

5.Arizonia

6.Beaked Tyrant

7.Billion Stars

8.Billy Argel

9.Blessed Day

10.Dear Joe

Bu kaligraf stillerinin dijital türevlerini çeşitli font sitelerinden indirip metin dahili metin editörlerinde(wordde atıyorum) rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat bu yazımızda kaligrafinin “otomatize” olmuş halinden çok, onun el emeği göz nuru oluşunu anlatmak arzusundayız. (Dijital yazı tipleri-fontlar bir başka makalenin konusu olsun. Yazacağım, söz J)

Kaligraf Tüyoları

Kısa yoldan kaligraf olmak ya da “usta”ların bu işte nasıl uzmanlaştıklarını anlamak içinse, elbette ki hangi tüyolardan yararlanılacağını bilmek gerekir. İşte iyi bir kaligraf olabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler:

Gothic tarzla başlamayın. Bu sizi hem yorar hem kaligrafiden nefret etmenize neden olur. Herkesle aynı gidin:  önce düz çizgi

-Çizgi daire ya da yayı buradan fizana gidiyormuşçasına upuzun yapmanıza gerek yoktur. Tarzınızı yansıtsın ve göze hoş görünsün, kâfi.

-İnce başladığınız çizgiyi ince devam ettirin. Harf kalınlığının değişmesi, okuyanın gözünü yoracaktır.

-Harfi aşağıdan yukarı değil, yukarıdan aşağıya doğru yazın. Zira insan fizyonomisi ve ellerin yapısı buna daha uygun yaratılıştadır.

-Çalışmalarınızı yaparken çizgisiz defter yerine çizgili yahut kareli defter tercih edin.

-Kalemi bastırmadan yazın, daha naif durduğunu siz de fark edeceksiniz.

Hâsılı Kelam…
Kaligrafi her şeyden önce izan işidir. Bir anlayış, kavrayış incelik ve letafet metaforunun yazıya dökülmüş versiyonudur. Yazanın, sadece yazdıklarıyla değil, onu yazış tarzıyla da okuyucuya kendinden bir şeyler katma çabasıdır.

Bir de kaligrafiye bu açıdan bakmanızı öneriyorum. İnanın siz de seveceksiniz. Yazımı, Apple şirketinin kurucu ve CEO’su Steve Jobs’ın biz sözüyle noktalamak istiyorum:

“Kaligrafi kursuna gitmem Apple için dönüm noktası oldu.”

Saygılar…

4 Yorum
 1. Büsra

  Kaligrafi hakkında bilgi veren detaylı bir yazı olmuş. Sizce kaligrafi öğrenmek için kaligrafi kursuna gitmek şart mı? Yoksa Youtube’da videolarını izleyerek kaligrafi öğrenebilir miyim?

  1. Ömer Gündoğar

   Hayır şart değil. Dediğiniz gibi YouTube videolarıyla pratik yaparsanız bir süre sonra alışırsınız. Ama kursa gitmek isterseniz de ücretsiz yaz kursları oluyor. O kurslarda çoğunlukla kaligrafi dersleri verilmekte 🙂

  2. Rukiye Eglence

   Büşra gerekli alet edevatları edindikten sonra bir kursa gitmene gerek yok; kendin de öğrenebilirsin.

   Fakat ileride bunun dersini verecek kadar iyi öğreneyim diyorsan, kursa git bence. Saygılar 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.