Profesyonel Fotoğraf Çekiminde Bilinmesi Gerekenler

2 51

Profesyonel Fotoğraf Çekiminde Bilinmesi Gerekenler, fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gereken teknikler, tüyolar, püf noktalar nelerdir?

Profesyonel Fotoğraf Çekiminde Bilinmesi Gerekenler

Bazı fotoğraflara baktığımızda, selfie ya da toplu, manzara ya da teknoloji hiç fark etmez, hani bu fotoğraflara baktığımızda hayretle “uf bunu nasıl yapmışlar” diye sorarız ya kendimize, işte bu yazımızın konusu tam olarak bu sorunun cevabını aramak olacaktır.

Farklı bir ifadeyle söyleyecek olursak, çektiğiniz fotoğrafı daha estetik ve göz alıcı hâle getirmenin bazı püf noktalarını anlatacağız bu yazımızda.

Dilerseniz fotoğrafınıza harikûladelik katacak bu püf noktaların hemen ilkinden başlayalım.

 1. Anı yakalayın

Kurgusaldan çok, bir anda karşınıza çıkan olağanüstü durumlar varsa, bu durumları yakalayıp resmetmeyi deneyin. Unutmayın, fotoğrafınıza bakanlar, ondaki polarlanmış abartıdan çok, inandırıcılığı yakalamaya çalışacaktır. Fotoğraf ne kadar inandırıcı ve hayret verici ise, ona o nispette değer katıp anlamlandıracaklardır.

 1. Fotoğrafın Boyutlarına Karar Verin

Boyut, en boy ilişkisidir. Ve fotoğrafın piksel bazında aldığı değeri ifade eder. Yani fotoğrafınızın büyüklük ve en-boy oranını nasıl yapılandıracağınız daha baştan önem taşımaktadır. Söz gelimi, bir profil resmi çekiyorsanız, resminizi 1×1’lik bir en-boy oranında kaydetmelisiniz. Fakat profilinizin kapağına koyacağınız bir manzara resmi ise, bunu 16×9 yapmanız daha hoş bir görünüm uyandıracaktır.

Bunun yanı sıra farklı sosyal medya platformları bu boyutları farklı çözünürlükte istemektedir. Örneğin fotoğrafı Facebook Cover Photo olarak ayarlayacaksanız bu ölçüyü 8×3’lük bir orana, Twitter Cover için 15×5’e , LinkedIn için 10×4 oranına göre kaydetmelisiniz. Yoksa profilinize resmi yükleyip şöyle bir baktığınızda “Ben bu resmi böyle çekmedim ki?..” diye çaresiz feveranlarda bulunmanız kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal medyada paylaştığınız resmin öne çıkan objesini sabitlemek ve kaymaları önlemek adına, kullanmanız gereken en-boy oranlarının piksel bazında değerlerinin neler olduğuna bu linkten göz atabilsiniz.

 1. Objeler Arası Denge

Öncelikle belirtelim ki şunu asla yapmayın: Bir fotoğrafta asla iki öne çıkan obje olmasın. Her resmin sadece bir frontal objesi olmalı ve diğer tüm objeler bu nesnenin background/arkaplan pozisyonunda hali hazırda yerini almalıdır.

 1. Fotoğrafınıza Dinamizm Katın

Resim asla durgun, hareketsiz olmamalıdır. Günümüzde kullanılan yüksek çözünürlükteki kameralar, hareketi yakalamada oldukça mahirdir. Size düşense, mümkün olduğunca objenizi hareket halinde yakalamak ya da ona hareket ediyormuş hissi katmaktır. Fakat bunu yaparken kamerayı iki elle tutup, objektifi oynatmamaya dikkat edin.

 1. Işığın Frontal Objenize Yansıdığından Emin Olun

İyi bir fotoğraf kalitesi tutturmada, ışık çekmek istediğiniz objeye yansıyor ve onun vurgu genliğini artırıyor olmalıdır. Bunun için ışığı objektifin(yani sizin) arkanızda olacak şekilde ayarlamanız gerekir. Fotoğrafı çekerken ışık kameranın karşısında değil, arkasında olmalıdır.

6.Objenizi Doğru Konumlandırın

Her fotoğrafın yalnız bir tane öne çıkan objesi olduğunu, diğer tüm oblejerin artalan (background) objesi olarak belirlenmesi gerektiğini yukarıda söylemiştik. Bu adımda ise, frontal objenizin tam olarak fotoğraf karesinin neresinde duracağını belirlemeniz gerekmektedir.

Örneğin, frontal obje resmin solunda duracaksa, diğer tüm nesneleri resmin sağına alıp bir çeşit informal denge yaratabilirsiniz. Ya da frontal objeyi resmin sağına, diğer objeleri sola, ya da frontal obje ortada diğerleri arkada olacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

Günümüz fotoğraf editörleri, bu konumlandırma işini bizler için çok daha kolay hâle getirmektedirler. Zira bu editörler aracılığıyla, öne çıkan resmin kontrastını (renkler arası zıtlık) artırıp, artalandaki ögeleri flulaştırabiliyorsunuz(bkz: blurlama)

7.Yüksek Kalite, Gerekiyorsa Kırpma

Fotoğrafı daima yüksek kalitede çekin. Ardından gerekiyorsa hoşa gitmeyen kısımları kırpıp (bkz: crop) küçültebilirsiniz. Açıkçası, her ne kadar son teknolojinin en üstün özelliklerine sahip olsun, kameranızın bir medyum olduğunu düşünmeniz yanlış olacaktır. Zira o sizin istediğiniz panoramayı birebir sizin istediğiniz şekilde yakalayamayabilir.

Unutmayın, asıl iş fotoğraf çekerken değil, daha sonrasında başlıyor!

***

Çok küçük ve sıklıkla ihmal edilen bazı püf noktaları kullanarak, çektiğiniz resmin nasıl sanat değeri taşıyan bir fotoğraf nesnesi haline gelebileceğini 7 adımda anlatmaya çalıştık. Umarız daha “cool” fotoğraflar çekmenizde, bu püf noktalar işinize yarar.

Şimdiden iyi çekimler diliyoruz.

2 Yorum
 1. Nesha

  Fotoğraf çekmeye başlayanlara güneşi arkana al ve sabırlı ol derler hep. Bazen bir fotoğraf için onlarca kare çekmek gerekiyor. İyi kalitede bir fotoğraf makinesi ve yazdığıklarınıza dikkat edilirse şahane fotoğraflar ortaya çıkacaktır.

  1. Rukiye Eglence

   Nesha, kesinlikle haklısın 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.