Corona Virüs Sonrası Dünyanın Durumu

0 37

Corona Virüs Sonrası Dünyanın Durumu, pandemi sonrasında dünyada neler olacağına dair tahmin ve öngörüler ile sizlere sunulmuştur.

Corona Virüs Sonrası Dünyanın Durumu

Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz, corona kapatması tüm hızıyla devam ediyor. Tüm insanlık eve teslim. Fakat ilerleyen 5-6 ay içinde dünyanın bu felaketten kurtulacağı da bir gerçek. Ancak stratejistler ve bilim insanları, corona salgını bittiğinde dünyanın daha farklı bir yer olacağını ve eski pratiklerin değişeceğini, insanların yeni alışkanlıklar kazanacağını, ya da kapatma süresinde kazandıkları alışkanlıklarını devam ettireceklerini öngörüyor.

Bahse konu corona sonrası dünya modelini, kimileri “beklenen teknoloji çağı” olarak değerlendirirken, bazı karamsar fütüristler de “distopya” olarak nitelendirmektedir.

İşte bu yazımızın konusu, uzmanların corona(covid-19) sonrasına dair neler beklediği, ne gibi tahminlerde bulunduğudur. Dilerseniz bu öngörüleri sırasıyla açıklayalım.

1. Arz-talep Dengesinde ciddi bir sarsılma yaşanacak.

İnsanlar evde oturup üretmeden tüketmeye alıştıklarından dolayı, ciddi bir arz fazlalığı ve talep eksikliği doğacak. Bu da beraberinde ekonomik daralmaya ulusal para birimlerinin düşmesine sebep olacaktır.

2. Dijital alış-verişin sıklığı artacak.

Corona kapatması boyunca ihtiyaçlarını internet üzerinden dijital paralar ve sanal ödemelerle gerçekleştirmeye alışan insanlar, kapatma sona erdiğinde de bu pratiklerini devam ettireceklerdir.

3. Toplumsal düzeyde “Yeni Normal” doğacak.

İnsanlık (yukarıda da bahsettiğimiz) yeni pratiklere çabuk alışacak. Ve bu pratikler her ne kadar “yeni” de olsa toplum temelinde fazla yadsınmasan kabul görecek ve insanları bu yaşamsal süreğenliklerle yaşamasını öğrenecekler.  (Yeni Normal kavramı teorik olarak ilk kez Maria Bothwell’in Gelecek Şoku(Future Shock) adlı kitabında geçmektedir.)

4. ”Home Office” İş kavramı yerleşik hâle gelecek.

Home Office, çalışmak için evden çıkıp daha önceden belirlenmiş “ofis” misyonu üstlenen bir mekâna gitmeye gerek kalmadan, işlerimizi kendi evlerimizde yapmak anlamına gelir. Yani takım elbise ve resmi kıyafetleri kuşanıp evimizden kilometrelerce öteye gitmeye gerek kalmadan, sabah kahvaltımızı yapıp direkt çalışma masamıza kurulup işi evimizden yapmak tam olarak “home office”i ifade eder.

Ayrıca home office çalışmada sabah erken kalmanın da zorunlu bir kural olmadığını vurgulayalım. Zira ofis, ev olunca çalışma saatleri de gayet tabii esneyebiliyor ve gece çalışıp gündüz dinlenmeler kaçınılmaz oluyor.

5. Uzaktan Eğitimde artış yaşanacak | Corona Virüs Sonrası Dünyanın Durumu

Uzaktan eğitim, eğitim yaşantılarının yer-zaman ortaklığı güdülmeden gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Bu bağlamda dersi çeşitli video kayıt cihazlarına kaydedip herhangi bir zaman için öğrencilerin istifadesine sunmak, aradaki yer-zaman bağlılığını ortadan kaldıracaktır. Bu ise eğitim hizmetlerine ulaşmada kolaylık anlamına gelir ve öğrenmeyi hızlandırır.

Uzaktan eğitim bağlamında yaşam boyu eğitimin(bkz: hayat boyu öğrenme) önemine dikkat çekmekte fayda var. Zira Yaşam Boyu Eğitim, öğrenmenin okul kademeleriyle sınırlı olmadığından, onu tüm hayatımıza yaymanın gerekliliğinden bahseder. Bu anlamda ise, uzaktan eğitim, bulunmaz bir nimettir.

***

Bu yazımızda, corona virüs kapatılması sonrasında insanlar yeniden sokağa çıkıp hayat kaldığı yerden devam etmeye başladığında doğabilecek bazı olaylara dair öngörüleri, sizlerle paylaştık. Doğrusunu söylemek gerekirse, bir zamanların, bilim kurgu filmlerinin şimdilerde hiç de “kurgu” olmadığını ve abartılı ögelerle ifade edilen unsurların teker teker gerçeğe döndüğüne şahit oluyoruz.

Kim bilir, dünya daha nelere gebe ve daha ne şoklara bağır açacağız.

Yazımı Yunus Emre’nin dizeleriyle tamamlamak istiyorum:

“Ne acayip sergüzeştler,

Bağrım dolu serzenişler

Durmaz akar kanlı yaşlar,

Aksa gerek şimden gerü”

______

Yeni yazılarda görüşmek üzere,

Saygılar;

HobiTanit.Com…

Corona Virüs Sonrası Dünyanın Durumu

Corona Virüs Sonrası Dünyanın Durumu ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri ve düşüncelerimizi özet bir şekilde paylaştık. Bunun yanı sıra sizlerde düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.