Doğada Kamp Yapmak

Doğada Kamp Yapmak

Doğada Kamp Yapmak

Kamp yapmak uzun yıllardır araştırdığım bir konuydu. Hemen hemen hergün doğaya çıkıp hayvanlarla, bitkilerle bir arada olmak istiyordum. Şehrin kargaşasından hava kirliliğinden, gürültüden uzaklaşıp su sesine kuş sesine doğru yol almak istiyordum. Bu yazıyı okuduğuna göre evet biliyorum sende tüm bunları istiyorsun. Doğada kamp yapmak şuan senin için bir zevk gibi görünüyor olabilir. Fakat dikkat etmen noktalar var. Eğer bu noktalara dikkat etmezsen kamp senin için bir keyif değil, işkence haline dönüşebilir. Kamp yapmaya giderken gerekli malzemeleri edindikten ve gerekiyorsa izinleri aldıktan sonra artık doğa ile iç içe olabilirsiniz. Ayrıca bunun için yaz mevsimini beklemenize de gerek yok. Doğada hazırlıklı olursanız dört mevsim kamp yapabilirsiniz.

Kamp

Kamp malzemeleri neler olmalıdır?

Kamp yerine gitmeden önce olmazsa olmaz malzemelerimiz var. Bunlar; bulunduğunuz mevsime en uygun çadır, uyku tulumu, mat, kafa ışığı, ateş malzemeleri(doğada ateş yakma konusunda dikkatli olmalısınız. Gerekiyorsa izin almayı unutmayın.) ve temel gıda eşyalarıdır. Bunun dışında keyif odaklı sandalye, masa, çapa, destere, kürek, olta vb. Eşyalarda bulundurabilirsiniz. Malzeme çeşitliliğiniz yapacağınız kamp süresine ve çeşitliliğine göre değişkenlik gösterebilir.

Doğada kamp yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğaya pek alışkın değilsek eğer, doğaya çokda masum gözüyle bakmamalıyız. Karşımıza bir vahşi hayvan çıkabilir ve bizi tehlike olarak algılayabilir. Hava şartlarına özellikle dikkat etmeliyiz. Daha kampa gelmeden kontrol etmemizde fayda var. Hava şartına göre kamp malzemeleri belirlememiz gerekir.

1- Çadırınızı su kenarına kurmayın!

Binalar arasında yaşayan kişiler “abi gidelim de şöyle bir dere kıyısında su sesiyle kamp yapalım” hayali kurabilirler. Fakat ani bir yağmur ile su seviyesinin belkide kendi boylarına ulaşacağını bilmezler. Bu yüzden su baskınına karşın dere kenarına çadır kurmamalısınız.

Bir başka sebep ise, gece susayan hayvanlar sizi ziyaret etmek isteyebilir. Bu ziyaretten zarar görmek istemiyorsanız dere kenarından uzak bir yere çadırınızı kurabilirsiniz.

2- Kamp konusunda deneyim kazanmış birisi ile gitmelisiniz.

Yanlızlık istediğinizi biliyorum. Ama bu yanlızlık sevdası size büyük zorluklar çıkartabilir. Örneğin her odun parçası doğada kolay kolay tutuşmaz. Çadır kurmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Her gördüğünüz yeşil bitki yenebilir diye bir kural yoktur. Bütün bunları bilen bir kişiden yardım almalısınız. Ateşinizi yakamazsanız ısınamaz ve çokca rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Çadırsız kalmanın kampta size getirebileceği zorlukları hayal bile etmek istemiyorum. Bu yüzden yanlız gidiyorsanız kesinlikle arabayla gitmenizi öneriyorum. Hertürlü kötü ihtimalde yani çadır su da alıyor olabilir. Bu yüzden yaşanabilecek tüm kötü ihtimallerde arabanıza sığınabilirsiniz. Doğaya geldiğinizde torbanızı yere indirdikten sonra şöyle bir temiz hava alma düşüncesiyle 15 20 adım uzaklaşmanız, hayvan dostlarımızın yemeklerinize göz koyması için yeterli olacaktır. Bu durumda hemen doğada yiyecek bulmalısınız. Unutmayınki doğada gördüğünüz herşey gıda değildir. Yanınızdaki deneyimli kamp arkadaşınız bu konuda sizi kurtaracaktır.

3- Kamp yapacağınız bölge hakkında detaylı bilgi alın.

Doğada kamp demek hertürlü soruna göğüs germek anlamına gelir. Suyunuz tükenebilir. Yiyeceğiniz gidebilir/bitebilir. Çadırınız zarar görebilir. Bunlar ve bunlara benzer birçok sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda bölgeyi biliyor olmanız size çok fayda sağlayacaktır.

Bunlar temel bilmemiz gerekenlerdir. Bunlar dışında daha hava koşullarına ve keyfinize göre değişen ihtiyaçlar olabilir. Herşey yolunda giderse ve dikkatli olursanız işte o zaman sizleri harika bir kamp bekliyor olacaktır. Tüm hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Doğada doğanın sesini dinleyerek huzuru elde edebilir ve birçok güzelliği karşınıza alarak güneşin doğuşunu ve batışını da izleyebilirsiniz. Sizlere araba üstü çadır ile ilgili kamp videolari yapan bir youtuber’in videosunu bırakıyorum. Bu yazı sonrası sadece doğada kamp videosunu izlemek bile keyif verecektir.

5 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Herzaman kamp yapma hayalim vardı. İnşallah birgün yaparım

  2. Faydalı ve okumaya değer bir makale olmuş.Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir