Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

1 38

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusu son dönemlerde birçok kişinin üzerinde durduğu ve oldukça sık bir şekilde araştırdığı konudur.

Günümüzde hobiler ile kendisini geliştirmek isteyen pek çok kişi çeşitli sanat dallarından faydalanmaktadır. Bu sanat dalları arasında en güzel ve narin olanı ise Ebru sanatıdır. Güzelliği ile birlikte pek çok kişiyi kendisine hayran bırakan Ebru sanatı günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir sanat türüdür. Sizlerde evlerinizdeki boş vaktinizi ebru sanatı icra ederek geçirmek istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vereceğiz.

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmadan önce belirtmek isteriz ki, ebru sanatını icra ederken kullanacağınız malzemeler ve teknik oldukça önemlidir. Sizleri bu sanatı en iyi şekilde icra etmenize yönlendiren temel unsur tekniğinizdir. Bu tekniğizi güçlü bir şekilde kullanmak  istiyorsanız muhakkak malzemelerinizin kaliteli olması gerekmektedir. Peki, Ebru sanatı nasıl yapılır? Gelin, hep birlikte bakalım.

Ebru Sanatı

Ebru, kağıt üzerine özel yöntemler kullanılarak yapılan süsleme sanatına verilen isimdir. Geleneksel Türk sanatlarından bir tanesi olan Ebru akışkanlığı kitre gibi maddelerle arttırılmış su yüzeyine, toprak boyaların fırçalar kullanılarak serpilmesi ile elde edilen renkli desenlerin kağıda aktarılmasına denilmektedir. Günümüzde güzel vakit geçirmek ve kafa dağıtmak için birçok kişi tarafından hobi olarak yapılan bir sanattır. Oldukça keyif veren bu sanatsal hobi ayrıca gündelik hayattan sizi uzaklaştıracak ve stres seviyenizi düşürecektir. Ebru Sanatı ismini Farsça’da bulut anlamına gelen ebr’den almıştır.

Başarılı bir şekilde ebru sanatını icra edebilmek için en önemli faktörler; fırça ve boya gibi teknik bileşenlerin kaliteli olmasıdır. Bunun yanı sıra ebru yaptığınız ortamın sıcaklığı da önemlidir. Diğer sanat dallarında olduğu gibi ebru sanatının da çeşitleri vardır. Ebru sanatının en yaygın uygulanan çeşitleri; Battal ebru, gelgit ebru, çiçekli ebru, taraklı ebru ve hatip ebru olarak gösterilebilir.

Başlıca ebru malzemeleri; tekne,kağıt, su,boya,öd ve kitre olarak sıralanabilir. Ebru sanatında emici özelliği iyi olan el ile yapılan kağıtlar kullanılmaktadır. Su olarak ise dinlendirilmiş musluk suyu kullanılır. Kitre suyun yoğunluğunu ebru yapmaya uygun hale getiren malzemedir. Normal su ile bu sanatı yapmak imkansızdır. Fırça ise kaliteli olmalıdır. Genellikle at kılından yapılmış fırçalar kullanılmaktadır. Ebru yapımı için kullanılan tekne içerisine su konulur.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ebru sanatsever kişiler için harika bir hobi önerisidir. Uygulaması çok zor olmayan ebru nasıl yapılır?sorusunun cevabına geçelim. Teknenin içerisindeki su istenilen yoğunluğa gelene kadar kitre eklenir. Kitre ebru sanatının olmazsa olmazlarından olup, yapıştırıcı özelliği çok az olan bir yapıştırıcıdır. Ebru ustaları tarafından 2 litre suyun içerisine 2 çorba kaşığı kitre konulması önerilmektedir. Oluşan bu sıvı ince bir tülbent yardımıyla süzülerek temizlenmesi sağlanır. Birçok farklı renkte olan toprak boyalar ezilerek uygun hâle getirilir. Ezilen toprak boyalara sığır ödü eklenerek 15 gün bekletilir. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra ise sulandırılarak hazır duruma getirilir. Dikkatli bir şekilde boya suyun üzerine damlatılır ve şekil verilir. Son adım olarak ise; kağıt teknenin üzerine konulur ve şeklin kağıda geçmesi sağlanır.

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlere başlıklar halinde kısa ve öz bir şekilde anlatma çalıştık. Sizlerde önerilerimizden faydalanarak harika bir şekilde Ebru sanatını yerine getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ebru sanatı ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

1 Yorum var
  1. Nesha

    Ankara Altındağ’da ebru sanatı veren dükkanlar vardı bir kaç sene öncesine kadar. Hala var mı bilmiyorum ama çocuklar şahane eserler çıkarıyorlardı. Keşke her yere açılsa.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.