Er Asker Maaşı 2021 Ne Kadar Oldu ?

0 39

Er asker maaşı 2021 güncel tutarları belli oldu. Bildiğiniz gibi asker harçlığı memur maaş katsayıları üzerinden hesaplanmakta. 2021 yılında memurların alacakları maaş zammı ve aylık katsayı oranlarının belirlenmesinin ardından asker harçlığı ne kadar sorusunun cevabı da belli oldu. Yazımızda askerde aylık kaç para veriyorlar, askerlik harçlığı nasıl hesaplanıyor ve  güncel askerlik maaşı konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Askerde para veriliyor mu ?

Zorunlu askerlik görevini icra edenlere askerlik süresi boyunca devlet tarafından maaş ödemesi yapılmaktadır. Her ne kadar doğu dışında askerlik görevini yerine getirenlere ödenen maaş tutarları çok olmasa da ödenmektedir. Ancak doğuda askerliğini yapanlara ödenen maaşlar diğer yerlerde yapanlara göre daha iyi olabilmektedir. Güncel maaşlar ve maaşların nasıl hesaplandığı hakkında detaylar yazımızın devamında verilmiştir.

Er asker maaşları nasıl hesaplanır ?

Askerde ne kadar para veriliyor sorusunun cevabı aslında 3619 sayılı Kanunda saklı. Çünkü er, komando er maaşı ve çavuş ile onbaşı gibi rütbelerde askerlik yapanların maaşları bu kanunda belirtilen formül esas alınarak hesaplanmakta. Kanuna göre askerlik er maaşı memur maaş katsayısı ve tüm dereceler için belirlenen aylık katsayının çarpılması sonucu bulunmakta. Bu katsayı;

 • Er maaşı hesaplamasında 910 ile,
 • Doğuda askerlik yapanlar için ise 15500 ile,
 • Onbaşı için 1040, doğuda onbaşı olarak askerlik yapanlar için 16500 ile,
 • Çavuş olarak yapanlar için 1172 ile, doğuda ise 17500 gösterge katsayısı ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden doğu asker maaşı hesaplanmakta.
 •  Hatay, Ağrı, Iğdır, Kilis, Antep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van illerinde askerlik görevini yapanlara ise maaşlar 7600 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu maaş ödemesi yapılmaktadır.

Er maaşı ne kadar 2021

Yukarıdaki hesaplamaya göre güncel maaşlar aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Er maaşı: 145,60 TL,
 • Doğuda er maaşı 2640 TL,
 • Onbaşı maaşları 2021 yılında 166,40 TL olacaktır.
 • Çavuş maaşları ise 2021 yılında 187 TL olacaktır.

Doğuda asker maaşı 2021

Doğuda ve bazı illerde maaşlar aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Hatay, Ağrı, Iğdır, Kilis, Antep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van illerinde vatani görevini icra edenlere 1216 TL olacaktır.
 • Bunların haricinde doğuda asker maaşları ise 2646 TL ‘dir.

Asker ailesine maaş 2021 yılında ne kadar oldu ?

Askere gidenlerin sadece kendilerine değil geride kalan ailelerine de asker ailesi maaşı ödenmektedir. Bu kapsamda;

 • Eğer asker bekar ise anne ya da babasına,
 • Eğer asker evli ise eşi ya da çocuklarına er asker aile maaşı ödenmektedir.

Bu maaşın ödenebilmesi için ailenin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru sonucunda muhtaçlık kriterini sağlayan ailelere aylık olarak 275 TL tutarında asker ailesi maaşı ödenmektedir.

Askere gidenlerin ve ailelerinin sosyal güvencesi nasıl olmaktadır ?

Askere gidenler askerlik süreleri boyunca devlet sigortası kapsamında sigortalı olarak sayılmaktadır. Aynı zamanda askere gidenlerin eşi ya da çocuklarının kendi adlarına aktif sosyal güvenceleri yoksa bu kişilere de yeşil kart sigortası kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanma imkanı verilmektedir.

Asker harçlıkları ne zaman ödenir ?

Ödemeler askerliğin birinci ayından sonra yapılır. Bazı durumlarda gecikmeler yaşanabilse de genellikle askerlik başlangıcından ortalama olarak 30 gün sonra ilk maaşlar yatmış olmakta. Eğer yatmazsa ilgili birime iletebilirsiniz.

Asker maaşları hangi bankaya yatar ?

Askerlik kapsamına alınanlar için PTT bank’tan hesaplar açılmakta ve ödemeler bu hesaplara aktarılmakta. Asker kişi askerlik maaşını bu hesaptan kolayca çekebilmekte. Askerlik sona erdikten sonra yatan maaşlar da bu hesaplardan alınabilmekte. Zaman aşımı süresine uğramayan tüm ödemeler askerlikten sonra da Türkiye genelinde PTT bank şubelerinden kolayca çekilebilmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.