Evde Basit Malzemelerle Tutkal Yapımı

0 1

Herkese selamlar arkadaşlar. bugünkü yazımızda sizlere evde basit malzemelerle yapabileceğiniz çok kullanışlı tutkal yapımını anlatmak istiyorum.

Yapacağımız tutkalın içinde hiçbir kötü madde bulunmuyor. Özellikle de çocuklar için bu yapıştırıcıyı  gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tutkal, kağıdı ve kumaşı çok güzel bir şekilde yapıştırıyor. Ancak maalesef plastik ve tahta parçaları yapıştırmak için kuvvetsiz kalıyor.

Şimdi isterseniz yapımına geçelim.

Tutkal Yapımı Malzemeleri

Arkadaşlar tutkalı yapabilmeniz için birkaç malzemeye ihtiyacımız var. Bu malzemelerin bulunması o kadar da zor değil her evde bulunan malzemeler.

İlk olarak bize 2 tatlı kaşığı un,

1,5 tatlı kaşığı şeker

Bir buçuk tatlı kaşığı limon ve biraz da su gerekiyor.

Malzemelerimizi tamamladıysak hadi şimdi hızlı bir şekilde tutkal yapımına geçelim.

Tutkal Yapımı Aşamaları

Öncelikle bir tane ısıtmak için kap alalılım.

Kabın içine 2 tatlı kaşığı unumuzu, 1,5 tatlı kaşığı şekerimizi ve 1 tatlı kaşığı limon suyumuzu ekleyelim. Son olarak da bir yudum kadar su ekleyelim.

Eklediğimiz karışımları kabın içinde karıştıralım ve karışımımızı ocağın üzerine koyalım ve altını kısık ateşte açalım.

Karışımımızı sürekli olarak karıştırmalıyız yoksa tabanı yanar. Tutkalımız ısındıkça koyu bir kıvama gelecektir. Bu nedenle koyu kıvama geldikçe üzerine bir yudum daha su ekliyoruz. Yaklaşık bu şekilde 2-3 dakika kadar pişirelim.

Her koyulaştığında üzerine birazcık daha su ekliyoruz. Böylece az malzemeyle çok tutkal oluşmuş oluyor.

Ocağımızın altını kapatalım ve tutkalımızı soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra tutkalı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Böylece tutkal yapımını tamamlamış olduk.  Ancak bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Yaptığımız tutkalı açık bir alanda tutmamalıyız. Eğer ki tutarsak tutkalımız içindeki malzemeler nedeniyle bozulacak ve kötü bir kokuya neden olacaktır.

Tutkalı soğuduktan sonra bir kavanoza koymalı ve ağzını kapatıp buzdolabında saklamalıyız. Gerektiği zaman buzdolabından çıkarıp gereken yerde kullanıp tekrardan buzdolabına koymalıyız.

Eğer bu şekilde kullanırsanız ortalama 2-3 hafta kadar bu tutkalı kullanabilirsiniz.

Umarım yazım faydalı olmuştur. daha fazla bu tarz fikirler için sitemizde ufak bir tur atabilirsiniz.

Ayrıca bu yazının videolu anlatımına ve tutkalın nasıl yapıştığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için buraya tıklayarak ilgili videoya gidebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.