Evde Dekoratif Silikon Kalıp Yapımı ve Malzemeleri

Evde Dekoratif Silikon Kalıp Yapımı ve Malzemeleri

Evde Dekoratif Silikon Kalıp Yapımı ve Malzemeleri

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz kokulu taş, polyester veya alçı dökümlerinde kullanılan silikon kalıp yapımını anlatmak istiyorum.

Yapacağınız silikon kalıplarla istediğiniz malzemenin şeklini kolaylıkla çıkarabilir ve bu malzeme üzerinden alçı veya diğer malzemelerle çoğaltma yapabilirsiniz. İsterseniz hobi olarak yapın isterseniz bu hobiyi para kazandıracak hale getirin. Kendi yapacağınız plastik kalıplarla magnet, saksı, oda süsü veya akla gelebilecek her şeyi kendiniz tasarlayarak başkalarına satabilirsiniz.
Gerçekten güzel para kazanabileceğiniz bu işi sadece hobi olarak öğrenmek istiyorsanız ve kalıp yapmak istiyorum diyorsanız hadi şimdi yapımına geçelim.

Silikon Kalıp Yapmak için Gerekli Malzemeler

Silikon kalıp yapmak için sizlere iki farklı yöntem göstereceğim. İki yöntemin de malzemeleri farklı olduğundan kendinize uygun olan malzemeleri seçiniz.

Malzemeler (1. Yöntem) İlk yöntemimiz için gerekli malzemelerimiz biraz mısır nişastası, soğuk silikon ve kalıbını çıkarmak istediğimiz herhangi bir nesne.

Malzemeler (2. Yöntem) İkinci yönetimimizin malzemeleri ise bir kap içerisinde soğuk su (çok soğuk olmasın) biraz bulaşık deterjanı, soğuk silikon ve kalıbını çıkarmak istediğiniz nesne.

Malzemelerimiz tamamsa hadi şimdi evde silikon kalıp yapımına geçelim.

 

Silikon Kalıp Yapımı

Öncelikle malzeme seçimi hakkında sizlere birkaç şey söylemek isterim.

Kendinize uygun malzemeleri seçin ve silikon olarak lütfen ucuz silikonları tercih edin. Bunun nedeni pahalı silikonların daha uzun sürede kuruması.

Ayrıca malzemeleri karıştırırken lütfen camlarınızı açın. Çünkü silikon oldukça ağır kokuyor.

1. Yöntem: ilk olarak önümüzde bir kap alalım ve içerisine kullanacağınız miktara göre soğuk silikonumuzu ekleyelim. daha sonra üzerine silikondan daha fazla miktarda mısır nişastası ekleyelim. Ellerimizle karışımımızı iyice yoğuralım. Elinizde eldiven olursa çok daha iyi olur. çünkü silikon elimize yapışıyor. Hamurun kıvamı ne sert ne çok yumuşak olacak şekilde olmalıdır.

Şimdi ikinci yöntemi de açıklayalım.

2. Yöntem: Evinizde mısır nişastası yoksa bu yöntemi de uygulayabilirsiniz. Yine önümüze boş bir kap alalım ve içerisine suyumuzu dolduralım. Bol miktarda bulaşık deterjanı ekleyip biraz karıştıralım. soğuk silikon umuzu içerisine kullanacağımız miktarda ekledikten sonra elimizle silikonumuzu su içerisinde toplayalım. Silikonun kıvamı ne sert ne de yumuşak olmalıdır. İçerisinde çok bekletirseniz, su ısısı veya sabun miktarını ayarlayamazsınız silikon çok hızlı bir şekilde donacaktır. Buna dikkat ederek silikonu yuvarlak hale getirelim. Daha sonra suyun içerisinden çıkarabiliriz.

Yaptığımız silikon hamurunu biraz düzleştirip bir kap içerisine yerleştirelim. Kalıbını çıkarmak istediğiniz nesneyi hamurumuzun üzerine bastıralım ve yaklaşık 1-2 saat kadar kurumaya bırakalım. Kalıbınız hazır ellerinize sağlık. Bu silikon kalıp ile kokulu taş, alçı, polyester veya magnet gibi birçok dökme yapabilirsiniz.

Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Soru ve görüşlerinizi alt kısımdaki yorumlar bölümünden bana iletebilirsiniz.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir