Evde Limon Çimlendirme

Evde Limon Çimlendirme

Evde Limon Çimlendirme

Merhaba değerli okurlarımız, bugün sizlerle “evde çimlendirme işlemleri nasıl yapılır” konusunda bilgi vermek istiyorum. Ben evde hobi olarak çokca çimlendirme yapmayı seviyorum. Bir tohumu yeniden hayata döndürüp yeni yeni meyveler ve sebzeler vermesi beni çok mutlu ediyor. Sizde evde kendinizi mutlu edicek, size sabrı öğreticek bir hobi edinmek isterseniz bu yazımızı kaçırmamalısınız.

 

Çimlendirme Nedir?

Neler Çimlendirilebilir?

Çimlendirme Yapım Aşamaları

 

Çimlendirme nedir?

Uygun ısı ve oksijenin sağlandığı veya nemli ortam sağlanarak tohum üzerindeki koruyucu kabuğun çatlamasıyla filize dönüşür bu olaya filizlenme veya çimlendirme denir.

 

Neler Çimlendirilebilir?

Bütün baklagiller ve tahıllar başta olmak üzere ay çekirdeği, kabak çekirdeği, turp, brokoli, limon gibi bitkilerin tohumlarında çimlendirme uygulanabilir. Çimlendirme işlemi yapılacak tohuma daha önce bir işlem uygulanmamış olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çimlendirme Yapım Aşamaları

Öncelikle bizler limon çekirdeğini çimlendireceğimiz için anlatacağımız aşamalar diğer tohumlarda ufak tefek süre ve sonuç farklılıkları gösterebilir.

  • Tohumları isterseniz peçeteye isterseniz bir tülbent içerisine koyun.

 

  • Çeşme suyu ile hafifçe yavaş yavaş peçete veya tülbentinizi nemlendirin.

 

  • Nemli tohumlarınızı direkt güneş ışığı almayan soğuk olmayan bir ortamda muhafaza edin.

 

  • Peçeteyi veya tülbenti sürekli nemli tutun, tohumların kurumamasına dikkat edin.

 

  • Tohumlar cinsine göre 3-5 gün arasında filizlenir. Limonumuz tahmini en geç 5 gün içinde filizlenmeye(çimlenmeye) başlayacaktır.

 

  • Filizler tohumun boyuna ulaştığı veya 1 cm uzadığında artık bir kaba toprağa gömülür ve oda sıcaklığında korumaya devam edilebilir.

Bu şekilde evimizde limon çimlendirme işlemini tamamlamış oluruz. Bu aşamada çok sabırlı ve dikkatli olmalıyız limonumuz istediği ortamı bulamadığı zaman solup kuruyacaktır. Bizim yaptığımız hobi etkinlikleri için youtube kanalımıza abone olabilirsiniz. Ayrıca alt kısımda yer alan yorum kısmından bizlere soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir