Evde Salça Nasıl Yapılır?

0 1

Salça neredeyse her yemekte kullandığımız bir üründür. Bu yüzden evde salça yapımının tarifini sizlerle paylaşmak istedim. Halen daha kırsal kesimde salçalar evlerde özenle hazırlanmaya devam ediyor. Malesefki kentte bu durum marketlere bırakılmış bir haldedir. Oysaki salça yapmak ne kadar keyiflidir bilirmisiniz? Mahalleden geçen seyyar satıcılardan, pazardan veya kendi bahçemizden aldığımız domates veya biberleri evimizin önünde salça haline getirmek son derece mutluluk vericidir. Bu tür evdeki yaptığımız kış hazırlıklarını çok seviyorum.

Öncelikle Malzemeler

  • Domates
  • Biber
  • Leğen
  • Bidon
  • Bıçak (kullanırken dikkatli olunuz)
  • Tuz
  • Tepsi

 

Ev Yapımı Salçamızın Yapılışı

Öncelikle domates, biber veya karışık salçadan hangisini yapacağımıza karar veriyoruz. Ben karışık salça sevdiğim için ona göre anlatıma devam edeceğim. 2 kasa salçalık bibere yarım kasa domatesi hazırlıyoruz. Ardından biberlerimizi ve domatesleri karışık bir şekilde dilimleyerek bidonumuza katıyoruz. Dilimleyip bidona kattıktan sonra içerisine yarım paket tuzu ilave ediyoruz. 1 2 hafta bu şekilde bekletiyoruz. Bidondaki domates ve biberler eridiği için içerilerinde yer alan suları bırakıyorlar.

Siz böyle bir bidon bulamazsanız normal bir bidona katıp süzme işlemini üstünden yapabilirsiniz. Bizim bidonumuzun çeşmesi olduğu için suyu boşaltmamız daha kolay oluyor. Ardından bidonumuzu en yakın salça çıkartma makinesi olan bir yere götürüyoruz. Orada, bekletip suyunu boşalttığımız domates ve biberlerimizi makineden geçirip bize teslim ediyorlar. Bu noktada makineye ihtiyacımız malesefki var çünkü el ile sıktığımız salça çok çabuk bozuluyor.(en azından bende öyle oldu.) Ayrıca çok zorlayıcı bir aşama olduğu için bu noktada bir makineden yardım almakta zarar görmüyorum. Tekrar bidonlanan salçamızı evimize geri getirip güneş alan bir yere tepsimizin üzerine döküyoruz. Üzerine ortalama 2 avuç tuz gezdirip beklemeye koyuluyoruz. Eğer yeterli güneş varsa 4 5 günde salçamız kuruyacaktır. Bu süreç hava şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Ev yapımı salçamız kıvamını aldıktan sonra kullanacağımız kaplara koyup dilediğimiz kadar kullanabiliriz.

 

Evet ev yapımı salça da farklı tarifler olabileceğinide belirterek kendi yaptığım tarzı sizlerle paylaştım. Sizde evinizde kendi ellerinizle yaptığınız salçayı yemek isterseniz, ufak bir çaba ile bunu başarabilirsiniz. Şuan video çekimleri devam ettiği için videosunu sizlerle paylaşamıyoruz. Ev yapımı salça videomuz yayınlandığında hemen haberdar olmak için buraya tıklayıp kanala abone olabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.