Hafıza Teknikleriyle Anlayarak Hızlı Okuma

0 11

Bu yazımızda hızlı okuma teknikleri içerisinde hem hafıza tekniklerini hem de anlayarak okumayı hızlı bir şekilde nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Yazımıza geçmeden evvel hızlı okuma hakkında biraz bilgi edinelim.

Hızlı Okuma Nedir?

Bu okumayı normal okuma şeklinden farklı bir şey zannetmeyin. Hızlı okuma, kişinin hızlı okumayla ilgili çeşitli çalışmaları ve yöntemleri denemesiyle, kendince bir tecrübe kazanması sonucunda oluşan bir yetenektir.

Birçok alıştırma gerektiren bu eylemi öğrenince kişi kendini daha çok kitaplarda bulur ve kitap okumaktan zevk alır hale gelir. Tabi hızlı okumaktan kasıt anlamadan göz gezdirmek de değildir. Okuduğunu anlamak bu işin odak tekniğidir. Kişi bunu beceremezse kitap okumuş sayılmaz.

Bu yeteneği edindikten sonra okumanız gereken kitapları daha kolay bir şekilde bitirebilir, gündemi hızlı bir şekilde takip edebilir,  hafızanızı kuvvetlendirebilir ve daha birçok faydalı işlerde bulunabilirsiniz. Ancak bu yeteneği elde etmemize engel bazı davranışlar var.

Anlayarak Hızlı Okumanıza Engel Alışkanlıklar

Öyle davranışlar yapıyoruz ki bu alışkanlıklar nedeniyle tek cümlede bile sıkışıp kalıyoruz. Eğer hızlı bir şekilde kitap okumak ve okuduklarınızı rahat bir şekilde anlamayı istiyorsanız bu okuma hızınızı düşüren davranışlardan kaçının;

 • Okurken cümleyi daha iyi anlamak için tekrar tekrar başa dönmeyin.
 • Kelimelere odaklanmaktan kaçının. Odak noktanız cümleler olmalı.
 • Dikkatinizi dağıtacak ortamlardan uzak durun.
 • Uzun metinlerden gözünüz korkmasın.
 • Metnin ana düşüncesine çok takılıp da yan düşünceleri kaçırmayın.
 • Dışınızdan okumayı bırakın.

Eğer bu listedeki bazı davranışları sergiliyorsanız okuma hızınızın yavaş olması haliyle doğal. İşte bu yazıdaki yöntemlerle ücretsiz bir şekilde hızlı okuma tekniklerini öğrenmiş olacaksınız.

Göz Kaslarınızı Geliştirin

Okuma hızının nasıl artacağı konusunun altında göz kaslarını geliştirmek yatar. Gözleri fotoğraf kameralarına benzetebiliriz. Tek bir kelimeye odaklanırsanız fotoğraflarda olduğu gibi odaklama yapar ve etraftaki kelimeleri bulanık görürsünüz. Bu odak noktasını genişletebilirsek hem okuduğumuzu anlama konusunda hem de hızlı okuma konusunda gerekli alıştırmaları tamamlamış oluruz.

Aktif Görme Alanınızı Genişletin

Aktif görme alanı, okuduğunuz metinde odaklandığınız alana verilen isimdir. Bu alanı arttırmak ve anlamayı kolaylaştırmak için şu tekniği çalışabilirsiniz:

 • A4 kağıdına başlangıçta 7-8 farklı kelime yazın.
 • Bu kelimeler üzerinden 10 saniye kadar göz gezdirip bir daha bakmamak üzere kelimelerin anlamını hatırlamaya çalışın.
 • Her deneyeceğiniz zaman farklı kelimeler yazın ve ilerledikçe kelime sayısını arttırın.

Diğer bir teknik ise,

 • 2 parmağınızı karşılıklı olarak yan yana getirin.
 • Gözleriniz ile 1. ve 2. parmağınız arasında hızlıca bakmaya çalışın.
 • İlerledikçe parmaklarınız arasındaki mesafeyi arttırın.

Kelime Haznenizi Genişletin

Çok sayıda kelime bilmeniz anlamanızı kolaylaştıracaktır. Bilmediğiniz kelimeler üzerinde hızlı okuma yapmak gerçekten zordur. Bazı kitaplarda sayfaların alt kısımlarında bazı pek bilinmeyen kelimelerin anlamları yer alır. Bu tarz kelimeleri öğrenerek hafızanızı genişletin. Bu adımdan başlamak istemiyorsanız kendinize daha basit kitaplar seçin.

Okumadan Önce Hızlıca İnceleyin

Bazı kitapların ana fikrini veya diğer fikirleri anlamak güç olabilir. Bu tarz bir sorunla karşılaşmamak için kitabı okumadan evvel hızlıca başlıklara, önemli olabilecek cümlelere göz atın. Daha sonrasında bu bilgileri birleştirerek bir anlam çıkarmaya çalışın.

Bol Bol Kitap Okuyun

Diğer bir deyişle bol bol antrenman yapın. Daha hızlı okumak için okuduğunuz kitap sayısını artırmalı ve hafıza tekniklerini uygulamalısınız. Görsel hafızanız geliştikçe daha güçlü bir hal alacak ve doğal bir yoldan anlayarak hızlı okumayı başarmış olacaksınız.

Anlayarak Hızlı Okumada Tarama Tekniği

Bu tekniği uygulayabilmek için diğer teknikler üzerinde tecrübe kazanmış olup göz kaslarınızı geliştirmeniz gerekmekte. Çünkü bu hızlı okuma tekniğinde cümleler arası değil paragraflar arasında hızlı geçişler yapıyoruz.

Gözlerinizi kaydırma esnasında 1 satır olarak değil birkaç satır olarak bu egzersizi yapıyoruz. Bu sayede hızlı okumanız doruk noktada olacak.

Hızlı Okumada Metne Soru Sormak

Okuyacağınız metni anlamayı kolaylaştırmak için okuma esnasında 5N1K dediğimiz ne? nerede? nasıl? ne zaman? kim? sorularını sormamız bizler için çok daha faydalı olacaktır.

Okurken İç Sesinizi Susturun

Okuma esnasında iç sesiniz ile okumak gerçekten çok yavaşlatıcı bir etkendir. Bu iç sesi susturmak da bir hayli zor. Çünkü bazı kişiler için çocukluktan gelen bir alışkanlık olup refleks halini almış. Hızlı okumada bu iç sesi susturmak için ağzınıza sakız alabilir ve kendinizi eğitebilirsiniz.

Okuyacağınız Zaman Konsantre Olun

Metni okurken hiçbir zaman yanınızda bulunan birisine veya telefonunuzu düşünmemelisiniz. Bu tür etkenler hızlı okumanızı engellemez belki ama okuduğunuzu anlama konusunda size büyük bir eksi sağlayacaktır.

Anlayarak Hızlı Okumak için Kitap Tavsiyesi

Hızlı okuma ile ilgili daha fazla teknik bilgi edinmek istiyorsanız İsmail Mantıoğlu’nun yayınlamış olduğu kitabı almanızı tavsiye ederim. Değerli bilgiler içermekte olup işinize yarayacaktır.

İnternet ortamından öğrenmek isteyenler içinse hızlı okuma teknikleri ile arama yaparak ilgili pdf formatında birçok kaynak bulabilirsiniz.

Bu aramayı dilerseniz hızlı okuma teknikleri video başlığında da aratabilirsiniz. Bu yazımız dışında birçok yöntemi o tarz kaynaklardan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yabancı Dilleri Hızlı Okuma Teknikleri

Türkçe metinlerde anlattığımız gibi anlamını bilmediğiniz kelimeleri öğrenmek bu işin en başında gelmekte. Okuyacağınız kelimeleri rahatlıkla anlayabilmeli, dile ve dilin alfabesine hakim olmalısınız.

Hızlı Okuma Konusunda Son Tavsiyeler

Hızlı okuma bir beceri meselesidir. Bu teknikler sayesinde hızlı okumakla kalmaz aynı zamanda etkili bir okuyucu haline gelirsiniz. Bu yazımız faydalı olduysa alt kısımdan bir yorum bırakabilirsin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.