Halat Sepeti Yapımı

Halat Sepeti Yapımı

Halat Sepeti Yapımı

Evdesiniz ve dekoratif bir sepete ihtiyacınız var hemen yazımızı okumaya devam ederek kendinize harika bir dekoratif halat sepeti yapabilirsiniz. Halat sepet yapımı zor olmamakla beraber, dikkat isteyen bir hobi ürünüdür. Halat sepeti yaptığınızda ise hem kendiniz dekor olarak kullanabilir veya satın almak isteyen kimselere ufak tefek satışlar yapabilirsiniz. Böylece hem eğlenip hem de para kazanabilirsiniz.

 

Peki halat sepeti yapmak için malzemelerimiz nelerdir?

  • Orta boy kutu
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Halat-ip (20m)
  • Eski beyaz atlet

Halat sepeti nasıl yapılır?

Halat sepetimizi yapmaya başlamadan önce karton kutumuzu alıp tamamen açıyoruz ve kenar fazlalıklarını kesiyoruz. Hemen örnek görselimize bir bakalım.

Halat sepeti yapımı

Kartonumuzu bu şekilde kestikten sonra ince ince bükerek kırılmasını sağlıyoruz. Bu şekilde tamamını kırdığımızda kolayca bir yuvarlak elde edebileceğiz. Sepetimiz şekil almaya başlıyor 🙂

Halat sepeti yapımı
Halat sepeti yapımı

Kırma işlemi de tamamlandığında hemen bir yuvarlak yapıyoruz ve iki ucu birbirine tam denk gelicek şekilde bantlıyoruz. Bantlama işlemi bittikten sonra altına bir karton koyarak onu yuvarlağımıza yapıştırıyoruz. Kenarında kalan artık kısımları ise makas yardımıyla yavaş yavaş kesiyoruz. Hemen örnek görselimizi bir görelim.

Halat sepeti yapımı

Halat sepeti yapımı

 

Evet halat sepeti yapımımızda yol almaya devam ediyoruz. Bu işlemi bitirdikten sonra halatımızı alıyoruz ve kutunun altından yapıştırmaya başlıyoruz. Halatımızı yuvarlak şekil oluşturarak yapıştırmaya devam ediyoruz. Tam ucuna gelinceye kadar adım adım yuvarlaklar yaparak bu yapıştırma sürecimiz devam ediyor. Hemen örnek görsellerimizle yine konumuzu daha net hale getirelim.

Halat sepeti yapımı Halat sepeti yapımı

Evet halat yapıştırma işlemlerimiz tamamlandı. Hemen iç kısımlarından kısa iplerden oluşan tutamaçlarımızıda yapıştırdıktan sonra, atletimizi bir yuvarlak şeklinde keserek sepetimizin içine yerleştirip belirli noktalardan yapıştırarak halat sepeti yapımımızı tamamlamış oluyoruz.

Halat sepeti yapımı
Halat sepeti yapımı
6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir