Hobi Sahibi Olmanın Faydaları

Hobi Sahibi Olmanın Faydaları

Hobi Sahibi Olmanın Faydaları

Bugün sizlerle hobi sahibi olmanın faydalarını konuşacağız. Fakat bu konuya girmeden önce hobinin ne olduğuna bakmamız  gerekiyor.

Hobi Nedir?

Hobi kısaca tanım olarak; kişinin işi, meslek çalışması veya asıl uğraşı dışında dinlendirici olarak yaptığı aktivitelere denilmektedir. Diye daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Tabikide şunu da bilmemiz gerekir ki hobimiz bizim mesleğimizde olabilir. Fakat hobi ile kazanç hırsı arasındaki ince sınırı kaçırırsak artık hobimizden keyif alamaz hale geliriz. Bu durum da bizi hobimizden uzaklaştırmaya yönlendirir.

Neler Hobi Kapsamında Değerlendirilir?

Yapmaktan keyif aldığımız her iş bizim için hobidir. Resim çizmek, kitap okumak,film veya dizi izlemek, gezmek, oyun oynamak, marangozluk, dans etmek, yüzmek, şarkı söylemek, örgü yapmak vb. aklınıza gelebilecek daha birçok etkinlik hobi niteliği taşır.

Neden Hobi Ediniriz?

Dünya üzerinde insan aklını kullanarak deney yoluyla birçok sonuç elde eder. Yine bu yolla insan kendi hobisinin farkına varabilir. Şuan web dünyasında bolca hobi önerisi bulunuyor. Bu yüzden hobi edinmek veya kendi hobimizi bulmak gayet kolay olacaktır. Artık bu hobi/hobilerimiz ile zamanımızı daha mutlu ve verimli bir hale getirmiş olacağız. Yeni becerilerimizi keşfettiğimizde hobimize olan tutkumuz daha da artar. Hepimizin en azından bir hobiye sahip olması için birçok sebep vardır. Bazen üzüntümüzü unutmak için, bazen de mutluluğumuzu artırmak için olabilir. Gelin hep beraber bir hobi sahibi olduğumuzda bize ne gibi faydaları olur sırayla onlara bakalım;

Hobi Sahibi Olmanın Faydaları

  • Yeteneklerinizi keşfetmenizi sağlar.

Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,
Ağaç dik on yıl sonrası ise tasarladığın,
Ama yüz yıl sonrası ise düşündüğün, halkı eğit.

Bir kez ürün verir ekersen tohum,
Bir kez ağaç dikersen on kez ürün verir
Yüz kez olur bu ürün eğitirsen halkı.

Balık verirsen bir kez doyurursun halkı,
Öğretirsen balık tutmasını hep doyar karnı. (Kuan Tzu)

Çinli bir düşünür olan Kuan Tzu aslında bu maddemizi çokda güzel bir şekilde dile getirmiştir. İnsan birşeyleri denemeden kendi yeteneğinin farkına varamaz. Bu da kişinin hayatı boyunca birşeyleri yapmaktan korku duyacağı anlamına gelir. Ama insan kaç yaşında olursa olsun kendisine hobi edinmeye çalışırsa bu süreçte yeteneklerininde farkına varacaktır. Yetenek bilinci özgüveni tetikleyerek çok daha mutlu bir hayat sürmesine imkan verir.

  • Sorumluluk sahibi  yapar.

Bahçe işleriyle uğraşmayı hobi olarak seçtiğinizi düşünelim. Bahçenizde bakmanız gereken bitkiler olacaktır. Bu bitkilere zamanında su vermezseniz zamanla kuruyacaktır. Bu örneğimizde olduğu gibi bir çok hobi sizin daha disiplinli ve sorumluluk sahibi olmanıza fayda sağlayacaktır.

  • Kötü alışkanlıklardan uzak durur.

Mutlu olmak hayatını anlamlandırmak için hobi ile uğraşan bir kimse tabikide hayatına zarar verecek kötü alışkanlıklardan uzak duracaktır. Sporu hobi olarak tercih etmiş bir kişinin sigara içmeyi düşünmemesi buna bir örnek gösterilebilir.

  • Sosyalliğe katkı sağlar.

Bazen aynı hobiler farklı kimseler tarafından tercih edilebilir. Böyle durumlarda aynı hobi sahibi kişiler birbirleriyle iletişim halinde olurlar. Ayrıca hobiniz sizin bambaşka kişilerle tanışmanızı sağlar. Bütün bunlar sosyalleşmenize olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

  • Para kazanmanızı veya meslek sahibi olmanızı sağlar.

Hobinizi yaparken elde ettiğiniz ürünleri isteyen kişilere satabilirsiniz. Eğer hobiniz çok tercih edilen bir ürün ise bunu kendinize meslek olarak da yapabilirsiniz. Bu noktada tekrar uyarıyorum kazanç hırsına kapıldığınızda hobinizden keyif alamama ihtimali doğar. Dikkat etmelisiniz.

  • Bilginiz artar.

Hobinizden elde edeceğiniz ürünlerin daha kaliteli ve eşsiz olması için yapacağınız araştırmalar, sizin yeni bilgiler edinmenizi de sağlar. Denedikçe elde edeceğiniz deneyimler de birer bilgi olarak zihninizde yer edecektir.

 

Sonuç olarak hobi edinmek bize sosyal, ekonomik ve ruhsal boyutta birçok fayda sağlamaktadır. Bize düşen hemen hiç beklemeden kendimize yakın hissettiğimiz, mutlu olduğumuz alanı belirlemek ve o alanda işler yapmaktır.

7 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Hobi sahibi olmak insanın kafa dağıtmak için yapabileceği bir şeylerin olması demek. Benim hobilerim satranç oynamak ve günlük tutmak. Bu aktiviteleri yaparken mutlu oluyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir