Kartpostal Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Kartpostal Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Kartpostal Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Bir şeyin koleksiyonculuğunu yapmak en güzel hobilerden bir tanesidir.  Koleksiyon yapmayı sevenler kitap ayracı, oyun, pul koleksiyonu gibi birçok farklı nesnenin koleksiyonunu yaparlar. Bu nesnelerden bir tanesi de kartpostallardır. Diğer koleksiyon çeşitleri düşünüldüğünde kartpostal koleksiyonu yapmak basit ve eğlencelidir. Birçok yerde bulabileceğiniz Kartpostallar ile koleksiyon yapmak geçmişten günümüze büyük bir koleksiyon sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kartpostal Nedir?Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Kartpostalların Dünya postacılık tarihindeki yeri 1840’lı yıllara kadar dayanır. Dünya’nın en eski kartpostal 1840 yılında Londra’da gönderilmiştir. Kartpostallar genellikle dikdörtgen biçiminde olan, ince kartondan yapılmış bir yüzünde resim diğer yüzünde ise yazı yazılabilen iletişim araçlarıdır. Dikdörtgen şekli dışında da kartpostallar bulunmaktadır. Kartpostal gönderiliş amacına göre; doğum günü kartı, bayram kartı ve tebrik kartı gibi isimler de almaktadır. Kartpostallar gönderilen kişi için büyük bir anlam taşır ve uzun yıllar saklayabileceği bir hediyedir.

2000li yıllardan önce insanların özel günlerden birbirlerine kartpostal göndermeleri çok yaygındı. Bir yere seyahate gidilince yakınlarına,  dostlarımız ve ailemize kartpostal göndermek adetti.   Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar birbirlerine mektup, kartpostal göndermez oldu. Azalmak ile beraber kartpostal kullanımına devam eden bir kitle halen mevcut.  Kartpostallar manevi değeri oldukça fazla olan birer iletişim aracıdır.

İnsanlar farklı ve manzaralı kartpostallar biriktirerek koleksiyonlarını genişletmektedir. Kartpostal koleksiyonunuzu büyütmek için sahaflardan, kitapçılardan parayla kartpostal satın alabilirsiniz. Veya poscrossing yöntemini kullanarak birçok yeni kartpostal sahibi olabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise arkadaşlarınızla özel günlerde karşılıklı kartpostal göndermek olabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kartpostal satın alabileceğiniz birçok web sitesi de mevcuttur.

Postcrossing

Gezmeyi seven biriyseniz ve gittiğiniz ülkede ait bir Koleksiyon yapmak istiyorsanız bu alanda sizin için en uygun seçenek kartpostal koleksiyonu olacaktır. Postcrossing yöntemiyle Dünya’nın herhangi bir yerinden bir kişiye kartpostal göndermeniz karşılığında o ülkedeki birinden kartpostal alabilirsiniz. Postcrossing Dünya’nın her ülkesinden insanın kartpostal göndermesi ve alması etkinliğidir. Bir kartpostal gönderen kişi başka birinden kartpostal alır. Dünya’nın birçok farklı ülkesinden kartpostal arkadaşı edinerek, kartpostal koleksiyonunuzu genişletebilirsiniz.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir