Kolay Kitap Ayracı Yapımı – Ayraç Yapımı Püf Noktaları

Kolay Kitap Ayracı Yapımı – Ayraç Yapımı Püf Noktaları

Kolay Kitap Ayracı Yapımı – Ayraç Yapımı Püf Noktaları

Kitap ayracı kitap okurken kaldığınız yeri belirlemeye yarayan, genellikle kartondan üretilen ve çok çeşitli renk modellerde olan ince bir işaretleyicidir. Kitap okurken hangi sayfada kaldığınızı işaretlemek için kitabın sayfasını katlamak yerine kitabın arasına konan nesnedir. Ayraçlar genellikle kitap evleri tarafından satın alınan kitabın yanında genellikle promosyon olarak verilir. Kitap ayraçlarında bazen yayın evleri reklamları yer alırken, kimi zaman ise kitap alıntıları içermektedir.

Ayrıca hobi olarak kitap ayracı biriktirerek  koleksiyon yapan kişiler de mevcuttur. Birçok çeşidi olabilen kitap ayraçlarını hazır olarak firmalardan satın alabileceğiniz gibi evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Kitap ayracı yapmak için kullanılan başlıca malzemeler; kağıt, keçe, kumaş, iplik ve deri olarak gösterilebilir. Evde el emeğinizle yaptığınız kitap ayraçlarını arkadaşlarınıza ve çevrenize hediye edebilirsiniz. Bu yazımızda evde kendiniz yapabileceğiniz kitap ayracı modelleri ve kitap ayracı yapımı konusunda bilgi vereceğiz. İşte evde çeşitleri malzemeler kullanarak yapabileceğiniz bazı kitap ayracı modelleri;

1- Kağıt Kitap Ayracı

Kağıt kitap ayracı üretiminde en yaygın olarak kullanılan malzemedir. Kağıdın kolay bir şekilde  ev tipi bir yazıcıda çıktısı alınabilir.  Ve makasla kesilerek istenilen boyut ve tasarımda ayraçlar üretilebilir. Ayrıca çeşitli internet sitelerinden ücretsiz bir şekilde beğendiğiniz kitap ayracı tasarımlarını bilgisayarınıza indirerek isteğinize göre şekil verip kitap ayracı yapabilirsiniz.

2- Köşe Kitap Ayracı

Geleneksel dikdörtgen kitap ayracından farklı bir ayraç yapmak istiyorsanız köşe kitap ayraçları tam size göredir. Basit bir kalpli kitap ayracı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; kağıt ve makas. Origami yani kağıt katlama sanatı ile sadece 3 dakikada harika bir köşe kitap ayracına sahip olabilirsiniz. Origami kullanarak kalpli kitap ayracı yapmak için tek bir kare kağıda ihtiyacınız var. Düz renkli veya az desenli bir kağıt sizin için uygun olacaktır.

3- Keçe Kitap Ayracı

Keçe kolayca işlenebilen, yumuşak bir malzemedir. Makasla veya maket bıçağı yardımıyla keçeyi istediğiniz boyutlarda kesin. Keçe genellikle yün bir tabana sahip olduğundan geleneksel kumaşlardan daha dayanıklıdır. Ancak yine de esnek ve yumuşaktır. Keçe birçok özelliği sayesinde köşe kitap ayracı yapmak için uygun bir malzemedir. Kitabınız boyunda 2 adet keçe parçası kesin ve bu iki parçayı dikerek birleştirin. İsterseniz bu iki keçe parçasını slikon ile yapıştırabilirsiniz. Keçeleri birleştirmek için yapıştırıcı kullanmak dikiş yapmayı bilmeyen kişiler için güzel bir yöntemdir.

 

4- Kumaş Kitap Ayracı

Kumaş kitap ayraçlarının en güzel yanı desen ve renk seçeneğinin neredeyse sınırsız olmasıdır. Evinizde bulunan kullanmadığınız kumaş parçalarını değerlendirerek kitap ayracı yapabilirsiniz. Kitap ölçüsünde kestiğiniz kumaş parçalarını kullanarak harika kitap ayraçları yapabilirsiniz.

 

 

 

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir