Makrome Nedir?

Makrome Nedir?

Makrome Nedir?

“Hatırlarmısınız” diye başlayan yazıları yazmayı pek sevmiyorum. Çünkü genellikle bitmiş bir örf-adet veya gelenekten bahsedilecek demektir. Makrome’de sanırım bu süreçte kendisine hatırlarmısınız denecek kadar az bilinen bir düğümleme sanatıdır. Öyleki bu sanat dalında isterseniz moda, süs eşyası veya hediyelik eşya gibi bir çok farklı alanda ürünler ortaya çıkartabilirsiniz. Makrome sanatı, günümüzde sadece kırsal da değil kentte yaşayan hanımlar içinde bir gelir kaynağı olabilecek potansiyele sahiptir.

Makrome örneği
Makrome örneği

 

Makrome Nedir?

Yazımızın ilk kısmında kısaca bahsettik ama ne demişler;

Makrome, araçsız olarak yapılan bir düğümleme sanatıdır. Şimdiki örgülerin ve hatta tekstilin ağababası diyebiliriz. Şimdi sizin ilk defa ipi düğümlemek kimin aklına gelmiş diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Fakat malesefki bu sanat kolunun nereden kim tarafından başlatıldığı bilinmiyor. Genel olarak 19. ve 20. Yüzyıllarda gelişimini sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

Makrome Nasıl Yapılır?

Makrome sanatına şöyle bir geniş perspektifden baktıktan sonra detayına inebiliriz. Makrome sanatının yapılmasının sebebi her alanda olduğu gibi bu alanda da insanlara faydalı ürünler ortaya çıkarmaktır. Ayrıca makrome sanatının keyifli ve pratik olması dahada cazip bir hale gelmesine imkan sağlıyor. Öncelikle temel düğümleri öğrenerek başlayabilirsiniz. Zaten bundan sonraki süreçte yeteneğinizle ve hayalinizdeki ile doğru orantılı olarak yapacağınız ürün farklılık gösterecektir. Burada önemli olan şudurki bu sanat dalında araç kullanılmamaktadır. Sadece attığınız düğümlerin daha sağlam ve sıkı olabilmesi için makrome tahtası kullanmanız elde edeceğiniz ürünün daha güzel ve estetik durmasını sağlayacaktır.

Makrome nedir

Makrome yapımında dilediğiniz türde ip kullanabileceğiniz gibi daha da görselliği ön plana çıkarıcak boncuklar vb. ürünler kullanabilirsiniz. Unutmamalıyızki bu işte en önemli olan sizin kendi hayakinizdeki üründür. Makrome yaparken 50’den fazla düğüm çeşidiyle yapabilirsiniz. Ama bunlardan en meşhur 2 tanesi bizim için önem arzediyor. Bunlar;

1- Kare Düğüm

2- Sarma Düğüm

Olarak bilinmektedir. Evet artık “eskiden çok eskiden” demek yerine sizlerde hemen bir halk eğitim veya özel kurs merkezlerine başvurarak makrome eğitiminizi alabilirsiniz. Yine sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz Kaligrafi başlıklı yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir