Model Uçak Nedir? | Model Uçak Yapımı Hakkında Herşey

0 50

Model Uçak Nedir? | Model Uçak Yapımı Hakkında Her şey ile ilgili olarak derlemiş olduğumuz bilgileri sizlere sunacağız.

Günümüzde birçok kişi çeşitli teknolojik cihazlardan faydalanarak icat üretmektedir. Son dönemlerde popüler bir hale gelen uçaklarda bunlardan bir tanesidir. Pek çok kişi model uçak üretebilmek adına çeşitli araştırmalarda bulunmaktadır. Bu durum aynı zamanda insan gelişimi açısından da oldukça önemli bir konu olduğunu dile getirebiliriz. Sizlerde model uçak ile ilgili olarak çeşitli araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Model Uçak Nedir? | Model Uçak Yapımı Hakkında Her şey hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Model Uçak Nedir? | Model Uçak Yapımı Hakkında Her şey

Model Uçak Nedir? Sorusunun cevabı ile birlikte sizlere aynı zamanda model uçağı nasıl yapacağınız konusunda da bilgi vermeye çalışacağız. Birçok kişinin bu model uçaklarla birlikte oldukça iyi işler çıkardığını söyleyebiliriz. Sizlerde tasarlamış olduğunuz model uçaklarınızı gök yüzüne salabilirsiniz. Peki, Model Uçak Nasıl Yapılır? Gelin hep birlikte bakalım.

Model Uçak Nedir?

Model uçak, uygun bir ölçekle boyutları küçültülmüş, balsa ağacından üretilen minik uçaklardır. Model uçak yapımı odaklanma ve zaman kullanım becerisini geliştiren harika bir hobidir. Model uçaklar yapımı tamamlandıktan sonra uçurulabilirler. Model uçaklar kontrol şekillerine göre Radyo Kumanda Kontrollü, Tel Kumanda Kontrollü ve Serbest uçuş olmak üzere 3 farklı yöntem kullanılarak uçurulabilirler.

Model uçak hobisinin kişiye birçok yönden önemli faydaları vardır. Model uçak yapımı el becerisini ve 3 boyutlu düşünme yeteneğinizi geliştirir. Model uça yapımı günün stresini atmak için harika bir hobidir. Maket uçak ve model uçak genellikle karıştırılır. Ancak ikisi arasında belirgin farklar bulunur. Her iki uçak da gerçeğine uygun ve detaylı bir şekilde yapılsa da maket uçaklar süs amacıyla yapılırlar ve uçurulamazlar. Maket uçaklar da gerçeğe benzer ve detaylı şekilde yapılırlar. Ancak maket uçaklar boyanır ve vitrinlere süs eşyası olarak konulur.

Model Uçak Yapımı

Model uçak yapımında kullanılan başlıca malzemeler; balsa, kontraplak, köpük, cam elyafı, çelik teller, karbon elyafı ve kevlar olarak sıralanabilir. Model uçak yapımı konusunda yapılan eğitimlere katılarak bu uçakların nasıl yapılacağı konusunda bilgi ve birikime sahip olmak gerekir. Bu eğitimler Türk Hava Kurum(THK) başta olmak üzere birçok Havacılık ve Model Uçak Kulüpleri tarafından verilmektedir. Model uçak hobisine başlamak isteyenlerin bu kurslara katılarak gerekli teknik bilgiye sahip olmaları oldukça önemlidir. Uluslararası Hava Modelciliği Komisyonu(CIAM) tarafından alınan kararlara göre bir model uçağın genel özellikleri aşağıdaki gibi sınırlandırılmıştır.

Yakıtla birlikte maksimum uçuş ağırlığı: 25 kg

Maksimum yüzey alanı: 500 desimetre kare

Maksimum yük: 250 g/dm2

Piston motorunun max. silindir hacmi: 250 cm²

Elektrik motoru max güç kaynağı yük voltajı olmaksızın: 42 volt

Bu uçakların uçurulmasında kullanılan en yaygın yöntem radyo kumanda kontrolüdür. Bu yöntemde uçağın içerisine bir alıcı yerleştirilir. Modelcinin elindeki kumanda cihazı ile yani verici radyo frekansları ile uçağın içerisindeki alıcı haberleşirler. Kumanda da yer alan düğme ve çubuklar sayesinde model uçağa komutlar radyo sinyali ile gönderilir. Uçağın içerisindeki alıcı gelen komutları alıp işler ve kontrol yüzeyini hareket ettirecek komutları oluşturur. Ve bu komutlar ile servo motorlar çalıştırılarak uçağın kontrol edilmesi sağlanır.

Model Uçak Nedir? | Model Uçak Yapımı Hakkında Her şey

Model uçak ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlere kısa bir şekilde açıklamaya çalıştık. Sizlerde önerilerimizi takip ederek oldukça iyi bir iş çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra model uçak yapımı ile ilgili olarak düşüncelerinizi veya aklınıza takılanları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.