Ney Üflemek

Ney Üflemek

Ney Üflemek

Başlığa baktığımızda ney üflenir mi? Ney çalınırmı? Soruları aklımıza gelmektedir. Ney Türk sazı olarak anılmaktadır. İslam dininde Allah’ın, insanı yaratırken ruhundan üflemiş olduğu bilgisi ile ney sazının da çalmalı değil üflemeli bir saz olduğu biliniyor.

TDK NEY TANIMI : Klasik Türk müziğinde ve özellikle tekke müziğinde yer alan, kaval biçiminde, yanık sesli, kamıştan yapılmış, üflemeli bir çalgıdır.

Birçok eski kültürlerde adı anılan ney, günümüzde tasavvuf musîkisinin önemli sembollerinden biri olmuştur.

Ney kargisi
Ney yapımı için kargı

Ney Yapımı

Ney yapımında kullanılan ana malzeme kargıdır. Kargı akdeniz ve ege bölgemizde bolca bulunan bir kamış çeşididir. Kamışta üstte altı delik altta bir delik olmak üzere yedi delik olmalıdır. Bu delikler, açkı ile delinerek elde edilir. Son dönemlerde üflemeyi kolaylaştırmak için ney’e başpare adı verilen bir parça da eklenmeye başlanmıştır. Başpareler manda boynuzundan, fil dişinden, şimşir gibi bazı sert ağaçlardan yapılmaktadır. Tabi kaliteli olanlar için bu malzemeler kullanılıyor. Kalitesiz olanlarda plastik malzemeler kullanılabiliyor.

Ney İcrası

Ney icrası en zor sazlardan biridir. Fakat icra yönünden de zengin bir yapıya sahip olması verdiği hazzı çok üst seviyelere çıkarmaktadır. Ney’i ilk defa üfleyen kişi tüm delikleri açık olarak en sade sesi çıkarabilmelidir. Ayrıca ney’den ses çıkarmak için neyzen adayının kendi dudak ve diş yapısına uygun dudak pozisyonunu ve üfleme açısını deneme yanılma yoluyla bulması gerekmektedir. İlk sesi çıkardıktan sonra ilerleyen süreçte nota bilgilerini öğrenerek çok daha üst düzeyde eserleri icra etmeye başlayabilirsiniz.

Ney’in korunması çok çok önemlidir. Ney’in en büyük düşmanı nem olmaktadır. Nemli ortamlardan korumamız gerekir. Ayrıca ağzımızda yemek sonrası kalıntıları iyice yıkadıktan sonra ney’i üflemek hem ney açısından hem de kendi sağlığımız açısından çok daha uygun olacaktır. Üflerken ney içerisinde biriken kalıntı ve bakterileri temizlemek için eğer bu konuda deneyimliyseniz pamuk ile yapabilirsiniz. Bu noktada eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz ses kutusuna zarar vermemeniz için bir müzik aletleri tamircisine giderek orada yaptırabilirsiniz. Açıkcası ben uzunca bir süre denemeler yapmama rağmen ney’den ses çıkaramadım. Bu yüzden ney dinleyicisi olmaya karar verdim. Eğer siz bu konuda gerçekten kararlıysanız başarısızlık karşısında asla pes etmemelisiniz.

Şimdi sizleri dinlemekten keyif aldığım bir ney dinletisiyle baş başa bırakıyorum.

10 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. İcrasının çok zor olduğuna katılıyorum, gitar ve pan flüt çalabiliyorum biraz biraz da piyano. Lisede ney çalmaya yeltenmiştim ama 3 ayda ses bile çıkaramayıp bırakmıştım. Çalabilmeyi isterdim, sesi insana huzur veriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir