Online Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz şu günlerde, corona kapatması dolayısıyle dışarı çıkışlar büyük ölçüde yasaklanmış durumda ve zaruri ihtiyaçlarımızı temin etmede gayri ihtiyari farklı yöntemler arıyoruz. İşte internet üzerinden alışveriş(e-ticaret) bu anlamda, günümüzde daha fazla önem kazanmaktadır.

Dışarı çıkamayan milyonlar bir şekilde ödemelerini netten yapmanın ya da kıyafetlerini, temel gıda maddelerini ve ev içi eşya ve aparatlarını internetten almanın bir yolunu öğreniyorlar.

Fakat unutulmamalıdır ki, dolandırıcılar her yerde kol geziyor ve tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, sanalda da insanların zaaflarından yararlanarak, onların varlıklarını sömürmeye devam ediyorlar.

İşte bu yazımızda, bu sanal dolandırıcılardan(black hat hackers) korunarak daha sağlıklı bir alışveriş süreci gerçekleştirmemin taktiklerini sıralayacağız.

Hemen başlayalım…

 1. Kullanıcıların o ürün hakkındaki yorumlarını okumadan o ürünü satın almaya karar vermeyin.
 2. Site güvenirliği hakkında önce bir araştırma yapın.
 3. Kurum-iş yeri ya da internet cafe gibi yerlerde ortak kullanılan bilgisayardan alışveriş yapmayın.
 4. O alışveriş sitesi için kolay tahmin edilemeyecek bir kullanıcı şifresi belirleyin. (Büyük küçük harflerin, numaraların ve özel karakterlerin bir karması olsun)
 5. Mesafeli Satış Sözleşmesini alışveriş öncesi muhakkak okuyun.
 6. Fiyat bilgilerine dikkat edin. Ürünün gerçek değeriyle o ürüne biçilen fiyatın muhakkak bir kıyaslamasını yapın.
 7. Alışveriş yaptığınız sitenin SSL Sertifikası bulundurduğundan emin olun. Eğer bulunmuyorsa, o siteden alışveriş yapmayın.
 8. Güvenli sitelerde kredi kartı şifreniz istenmez. Onun yerine Valid Thru, Kart Numarası gibi spesifik bilgiler istenecektir. Eğer kart şifrenizi soruyorsa o siteden uzak durun.

9.Mümkünse sitenin canlı destek hattı 7/24 açık bulunmalıdır. O yoksa,  sorun yaşandığında iletişime geçilebilecek mercilerin email adresi ve telefonu sitede bulunabilir bir yerde olmalıdır.

 1. Site size teslim ettiği ürünle birlikte Garanti Belgesi ve Fatura ’yı da göndermiş bulunmalıdır. Size düşense, ileride doğabilecek her türlü ihtimale karşın, bu iki belgeyi güvenli bir yede muhafaza etmeniz olacaktır.
 2. Kullandığınız cihaz güvenli olsun. Yani her şeyi siteden beklememeniz gereklidir. Kendi cihazınızda kart bilgileriniz, cookie(çerez) ‘lere kaydedilmişse, her o siteye girmenizde bilgiler otomatik olarak önbellekten çekilecektir. Bu da sizin dezavantajınızadır.

12.Cihazınızda keylogger, trojan gibi klavye hareketlerini görüntüleyen sızma bir program olmadığından emin olun. Yani, alışverişe başlamadan cihazında bir virüs taraması yapmanız, yerinde olacaktır.

 1. Eğer cihazınızda virüs olduğunu düşünüyorsanız, sanal klavye ya da ekran klavyesi kullanmalısınız.
 2. Alışveriş yaptığınız siteler, adı bilinir ve doğruluğu ve güvenirliği kanıtlanmış siteler olsun. (Amazon, bluehost, gibi)
 3. Çeşitli mecralardan site hakkında yapılan yorumları okuyun. (Sitenin facebook-twitter sayfası ya da ekşi sözlük gibi katılımcı platformlardan yapabilirsiniz bu işi)
 4. Sitenin Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’e üye olup olmadığına bakın. Üye olmak zorunda değildir fakat sitenin güvenirliği adına ona artı puan getirecektir.
 5. Sanal Pos kullanmayan ve Kapıda Ödeme seçeneği bulunan (ilk okunduğunda iyi bir şeymiş gibi duruyor değil mi) sitelerden mecbur kalmadıkça alışveriş yapmayın. Zira bankalar sitelere Sanal Pos vermede oldukça ölçülü davranırlar ve Sanal Pos alamayan siteler, mecbur olarak “Kapıda Ödeme” seçeneğine yönelir. Bunu bir çeşit perakende satışa benzetebilirsiniz.
 6. Alışveriş yaptığınız site [http://…..] ile değil [ https://…..] ile başlamalıdır. Bu SSL sertifikasına sahip olduğu anlamına gelir. Bir sitede SSL sertifikası bulunuyorsa eğer, bilgiler 3. Kişilerin eline geçmeden doğrudan banka veritabanlarına ulaşır.
 7. Ödemenizi yaparken sitenin size 3D Secure, yani sms onay kodu sağlayıp sağlamadığına dikkat edin.
 8. Alışverişe başlamadan sitenin Hakkımızda ve İletişim sayfalarını bir tarayın. Eğer gerçek bilgiler değil muğlak veriler, copy-paste metinler yer alıyorsa, kesinlikle o siteden uzak durmalısınız.
 9. Mümkünse sanal bir kart edinin ve alışverişlerinizi onunla yapın. Fiziksel kart bilgilerinizi sitelere belirtmekten kaçının (Bunun için bitcoin, ethereum, ripple gibi sanal paralar kullanan servislere üyeliğinizi başlatabilirsiniz).

NOT: Sanal Kart oluşturmanın nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazıyı okuyabilirisiniz.

NOT2: En sık kullanılan sanal para birimleri ve onların günlük kur değerlerini öğrenmek içinse bu yazıyı okuyabilirsiniz.

***

Bu yazımızda, internet üzerinden şahsi banka hesaplarımızı kullanarak alışveriş yaparken dikkat etmemiz gerekenleri öğrendik. Umarız hepimiz, bu sancılı corona günlerinde, yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılamanın en kolay yollarını bulur ve süreci daha yaşanabilir hâle getirebiliriz.

Saygılar,

HobiTanıt.com

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir