Para Kazandıran 10 Hobi

2 445

Para Kazandıran 10 Hobi, eğlenceli ve güzel bir şekilde vakit geçirmenizi sağlarken aynı zamanda para kazanmanıza da yardımcı olacaktır.

Para Kazandıran 10 Hobi

Para Kazandıran 10 Hobi ile ilgili olarak ön plana çıkanları sizlerle paylaşacağız. Hobi’nin tanımına baktığımızda kişinin işi dışında eğlenmek, dinlenmek için yaptığı tüm işler aslında bir hobidir. Hobinin tanımına bakmak gerekirse;

[info type=”” ]

Hobi kısaca tanım olarak; kişinin işi, meslek çalışması veya asıl uğraşı dışında dinlendirici olarak yaptığı aktivitelere denilmektedir.

[/info]

Yaptığımız bu hobilerden de tabikide kazanç elde edebiliriz. Hatta bu kazancımızı hobimize kullanabiliriz ve böylece belki de hayatımız boyunca keyif alarak yapacağımız hobimiz işimiz olur. Peki para kazandıran hobiler nelerdir? Gelin hep beraber bunlardan 10 tanesini liste haline getirelim.

Para kazandıran hobiler

1. Blog Yazmak

Yıllardır internet dünyasında bloglar varlığını sürdürmeye devam ediyor. Hobi amaçlı açılan bloglar ya kişisel oluyor yani bireyin kendi hayatını veya kendi düşüncelerini paylaştığı bloglar, yada belirli bir konuda açılmış spesifik bloglar oluyor. Blog yazmaktaki öncelikli amaç para olduğunda -bunu zaten iş edinmek için yapmış olursunuz dikkat edelim bu hobi olmaktan çıkar- tabikide hüsrana uğrama ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bloğunuzu (burada aklıma blogu-bloğu-bloku hangisini kullanacağımız konusundaki tartışma konusu geldi. Sizlere bununla ilgili bir yazıda yazmak isterim)  açtığınızda tamamen keyif almak için yazılar yazmalısınız. Ben hangi konuda blog açmalıyım sorusunun cevabını kendiniz veremiyorsanız blogger olmak istediğinizden gerçekten emin olup olmadığınızı bir düşünmelisiniz. Eğer keyif alarak blog açmaya karar verdiyseniz ve bu konuda bilginiz yoksa sitemizde yer alan blog açma ile ilgili merak edilenler başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Bloğunuzu belirli bir seviyeye taşıdıktan sonra tanıtım yazıları, link ekleme, banner reklamları, sponsorlu içerikler şeklinde reklamlar alarak para kazanabilirsiniz. Yine bloğunuzdan affiliate marketing(satış ortaklığı) sistemiyle ürün satışları yaparak güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

Para kazandıran hobiler

2. Fotoğrafçılık

İlk fotoğraf makinesinin fotoğrafını kim çekti bilinmez ama günümüzde hemen hemen herkesin elinde bir cep telefonu onun içinde de bir fotoğraf makinesi bulunduğunu kimse reddedemez. İsterseniz bir doğa fotoğrafı isterseniz bir obje fotoğrafı ya da aklınıza gelebilecek hoşunuza giden hertürlü keyif almak için çektiğiniz fotoğrafları satışa çıkartabilirsiniz. Bunun için örnek bazı platfromlar;

  • Shutterstock
  • Adobe Stock
  • Depositphotos
  • 123RF

Bunun dışında hobinize biraz yatırım yaparak yarı profesyonel veya profesyonel bir fotoğraf makinesi alarak düğün, mezuniyet ve özel çekimler yapabilirsiniz. Ayrıca çektiğiniz fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşıp hesaplarınızın takipçi sayısını artırarak hem potansiyel müşteri sayınızı hemde sosyal medyadan da reklam alarak kanaç elde edebilirsiniz.

Para kazandıran hobiler

3. Oyun Oynamak

Oyun oynayarak para kazanılırmı? Diye soranlara herzaman evet kazanabilirsin diyorum fakat bu noktada biraz dikkatli olmalısınız. Birçok şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Dilerseniz bunları alt başlık olarak ele alalım;

MMORPG Türündeki Oyunlardan İtem(Eşya) Satışı ile Kazanç Elde Etmek

Knight online, Metin2, Silkroad Online vb oyunları bu kategoride değerlendirebiliriz. Kendi içerisinde item(eşya) bulunduran bu oyunlarda ticaret usuluyle veya oyun içerisinde kestiğiniz moblardan düşürdüğünüz itemleri satıp kazanç elde edebilirsiniz.

Tüm Oyunlarda Hesap Satışı

Evet bu bütün oyunlarda gerçekleştirilebilecek tarzda bir kazanç yoludur. Keyif alarak hesabınızı yükseltip oyun severlere bu hesabınızı istediğiniz fiyattan satabilirsiniz. Oyun böyle bir satışa izin vermiyor olabilir bu detaya dikkat etmelisiniz!

Görev Yaparak Para Kazanma

Çoğunlukla play store’da yer alan bazı oyunlarda vakit geçirdikçe veya belirli görevleri yaptıkça para kazanabilirsiniz. Google play store ve Apple Store’da para kazandıran oyunlar başlığıyla bu konuda daha detaylı bir yazı ilerleyen süreçte sitemizde olacaktır.

Para kazandiran hobiler

4. Youtube’ da İçerik Üretmek

-Kanka ne yapıyorsun?

+Youtube’ a video çekiyorum knka.

-Sendemi başımıza yutüber oldun şimdi boş işler bunlar.

Diyen bir arkadaşınız varsa hemen ufak ufak yanından uzaklaşabilirsiniz. Çünkü youtuberlik hem keyif alabileceğiniz hem zamanınızı kaliteli geçirebileceğiniz hemde size özgüven kazandırabilecek olan harika bir meslektir.(Kabul edelim artık bir meslek) İster vlog çekin isterseniz oyun videosu çekin dilediğinkz heralanda video çekip paylaşabilirsiniz. Üstelik bunun için sadece telefon bile size ilk başta yeterli olacaktır. Kısa bir edit ardından ücretsiz bir şekilde kanal açıp videonuzu yükleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Öncelikle telifli videolar yayınlamanız yasaktır. Ya videonuz silinir ya da geliri video sahibine verilir. Ayrıca yeni sisteme göre para kazanmanızın aktif olabilmesi için 1000 abone ve 1 yıl içinde 4000 saat izlenme kazanmalısınız. Tabikide bu şartlar adsense kazancı için. Sponsorlu içeriklerde bu şartlar yoktur. O sizin yeteneğinizle doğru orantılı olarak edinebileceğiniz ek kazanç yoludur.

Para kazandiran hobiler

5. Resim Çizmek

Bu para kazanma maddesini okumaya devam etmek istiyorsanız resim çizmeye yeteneğiniz olması gerekiyor. Eğer sizde benim gibi halen daha çizgiden insanlar çiziyorsanız pekde şansınız olacağını sanmıyorum. Para kazandıran hobiler listesine resim çizmeyi eklememdeki sebep üniversite yıllarımdaki yurt arkadaşımdan bunu görmüş olmamdan dolayıdır. Kendisi resim yapmayı o kadar çok seviyorduki ders çalışırken aralarda dinlenmek için resim çiziyordu. Birgün o aralarda çizdiği resimlerden birini 200+ liraya sattığını duyduğum an şok olmuştum. Keyif aldığı bir işi yapıyordu bir taraftan da parasını kazanmıştı. Devamında çiftlere, aile bireylerine çizimler yapıp satıyordu. Emin olun blog yazmaktan daha kârlı bir hobi. Fakat yeteneğiniz yoksa bu madde malesefki zorlayarak yapılması en zor olan maddedir.

Para kazandiran hobiler

6. Marangozluk

Meslek olarak marangozluktan bahsetmiyorum tabikide. Tahtalardan yapabileceğiniz işler. Örneğin sitemizde yer alan Ahşaptan Kitaplık Yapımı yazısına bakıp sizde kendinize bir kitaplık yapabilirsiniz. Ayrıca bu kitaplığı dekoratif olarak letgo ve benzeri 2.el satış platformlarından satabilirsiniz. Daha birçok ahşap kullanarak yapabileceğiniz hobi eşyası var. İlerleyen zamanda yine sitemizin el işleri kategorisinden bunları takip edebilirsiniz.

Para kazandiran hobiler

7. Yazı Yazmak

Kitap okuyorsanız ve kendinize kültürel anlamda güveniyorsanız yazı yazarak para kazanabilirsiniz. İlk defa duyanlar için internet aleminde yer alan bunca yazıyı web site sahipleri kendileri yazıyor zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Site sahipleri belirli konularda yazarlardan yardım almaktadırlar. Kelime sayısınca belirlenen ücret karşılığında yazar istenen konuda istenilen kelime kadar yazıyı yazmaktadır. Tabi ben hemen yazabilirmiyim? Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Site sahipleri SEO (Arama motoru optimizasyonu) uyumlu yazılar isteyeceklerdir. Bu konuda yine detaylı araştırmayı googleden yapabilirsiniz.

Tamam ben yazdım nerede satacağım?

Bu konuda öncü forumlar var. Örneğin wmaracı veya r10 gibi. Bu forumlarda yer alan makale satışı veya makale alış kategorilerinden alım veya satım işlemlerini yapabilirsiniz.

Para kazandiran hobiler

8. Müzik Yapmak

Yine yetenek isteyen hobilerden bir diğeride müzik yapmaktır. Bir enstrüman çalabiliyor olmanız etkinliklerde, partilerde, veya davet edildiğiniz herhangi bir ortamda para kazanmanızı sağlayacaktır. Profesyonel ekipmanlarınız varsa oyun müzikleri intro müzikleri de yaparak hem hobinizi yapmış hemde para kazanmış olursunuz.

Para kazandiran hobiler

9. Hobi Bahçesi Kurmak

Köyde yaşarken herkezin kendi yiyeceğini yetiştirdiği bir bahçesi vardı. Şimdi şehirleşmeyle beraber insanların doğaya dönme arzusunu karşılayan hobi bahçeleri var. İçerisinde domates,biber,patlıcan vb sebzeler kenarlarında ise çiçekler yer alıyor. Tabikide bu değişkenlik gösterebilir. Hobi bahçemizde ektiğimiz sebzelerden çevremize biraz biraz satarak gelir elde edebiliriz. Yine hobi bahçemizde yer alan tavuklarımızın yumurtalarını da satabiliriz. Bahçemizin ne kadar büyük ve çeşitli oluşuyla bu kazanç oranı değişecektir.

[info type=”info-warning” ]

Hobi bahçesi ile ilgili videolarımızda çok yakında kanalımızda yer alıyor olacaktır. Tekrardan abone olmayı unutmayınız.

[btn target=”true” link=”https://www.youtube.com/channel/UCGacpHGxrxva8OFyEAGy7DA”]Abone Ol[/btn]

[/info]

 

Para kazandiran hobiler

10.Dikiş ve Örgü İşleri (El Sanatları)

Para kazandıran hobiler yazımızın son maddesine geçmiş bulunuyoruz. Genellikle kadınlar tarafından yapilan bu hobi para kazanmaya en elverişli yapıya sahiptir. Yeni evlenicek kişilerin çeyizleri için satın alacaklari eşyalar genellikle el örmesi ürünler oluyor. Patik, yelek, yazma gibi bir çok üründe kadınlar tarafından kullanılması ve çokca tercih edilen bir ürün olması bu hobinin kazanç oranının artmasına sebebiyet veriyor. Dikiş yeteneği olan erkeklerde tabikide bu hobiyi yapıp kıyafetler dikerek kazanç sağlayabilirler. Böyle bir hobiniz varsa size tavsiyem hemen bir sosyal medya hesabı açmanız.(instagram ve facebook önerilir) ardından yaptığınız ürünleri sabırla paylaştıkça satışlarınız artacaktır.

 

Listemizin böylece sonuna gelmiş olduk. Daha çok sayıda hobi ile kazanç saglanabilir. Biz size şimdilik 10 tanesinden bahsettik. Ayrıca bu hobilerden kazanç sağlarsanız vergi vermeniz gerekir. Vergi konusunda bilgi almanızda fayda var. Sizlerinde para kazandıran hobileri varmı? Hemen alt kısımdan yorum bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 Yorum
  1. nurcan bozduman

    özellikle evde kalınması gereken bu zor zamanlar için uygulanılası maddeler var gerçekten, emeğinize sağlık

  2. Kamaraa

    1 ve 4 ü denedim simdi 7. ‘yi yapmaya çalışıyorum:)

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.