Resim Çizerek Para Kazanmak Mümkün Mü? (Röportaj)

0 9

Neden resim çizeriz?, resim çizmek bir yetenek midir? yoksa çok çalışmak mıdır?   resimden ne kadar para kazanılır? gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız. Soru-cevap şeklinde bir ressam arkadaşımızla yaptığımız bu harika röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

  • Niçin resim çizeriz ?

Bu soruya şöyle cevap vermek gerekir insan neden hobi  olarak bir şey yapmak ister aslında resimde bir hobi bir eğlence ve insanın mutlu etme araçlarından bir tanesidir. Resim insana huzur ne mutluluk ve  kazanç sağlar. Şu zamana kadar insanlar benden birçok resim istedi kimisi hediye olarak çizdirdi  kimisi parayla çizdirdi ama sonuç hep aynı oldu. Mutluluk. İnsanlar benim çizdiğim resimleri bir başkasına hediye ettiğinde; gördüm hem hediyeyi alan kişi hem de resmi çizen ben çok mutlu oluyorum.. Resim hem kendini mutlu etmek için hem de bir başkasını mutlu etmek için çizilebilir.

  • Resim çizmek yetenek midir yoksa çok çalışmak mıdır?

Aslında bu soruya şöyle bir cevap verebilirim. Yeteneğin varsa insanlarla paylaşmalısın. Yani şöyle ki aslında resim az da olsa yetenek işidir. Gördüğünü anlama ve yorumlama işidir. Resim beyin ile elin koordineli bir şekilde çalışmasıdır. Resim çizmek aynı zamanda çok çalışmayla da bence mümkün olabilir çünkü ilk çizdiğim resim  ile şimdi çizdiklerim arasında dağlar kadar fark var. Bunun sebebi ise o günden bugüne kadar çok fazla pratik yapmış olmamdır. Yani insan resim çizerek kendini geliştirebilir ve o işte başarılı olur.

  • Şimdi asıl insanların merak ettiği bir soruya daha gelelim resimden ne kadar para kazanılır?

Resimde para kazanmak için iki şey önemlidir bunlar;  iyi bir resim çizmek ve güzel pazarlama yapmak. Resimleriniz güzel olursa müşteri bulursunuz ama burada önemli bir kriter daha var medyayı iyi kullanmak. Yani şöyle insanlara güven duygusunu verip onlara kendi resminizi gösterip onların fikirlerine yönelik resim yaparsınız daha çok kazanırsınız.

  • Gel gelelim asıl önemli olan kısma resimden ne kadar para kazanılır?

Bunu da kendi hikayemi anlatıp  sizlere açıklayacağım. İlk zamanlar resmi bir günde çizip karşılığında 15 veya 20 TL para alıyordum. İlerleyen zamanlarda bu fiyatı kendimi her geliştirdiğim da arttırdım. 30 oldu 40 oldu 50 oldu 60 oldu bu süreç yaklaşık bir 2 yıl kadar sürdü şimdiki fiyatlarda 90 ila 150 arasında değişen fiyatlarla resim çiziyorum. Bir resmi 40 veya 50 TL çizdiğim zamanları baz alırsak ayda bir resimden 250 TL veya 300 TL civarı para alıyordum. Yani 1 ayda 5 veya 6 resim çiziyordum. Bu kadar az çizmemin sebebi ise o zamanlar okuyor olmam ve müşterimin az olması. 80 ve 150 TL arasında resim fiyatlarında çizmeye başladığımda aylık kazancım tahmini olarak 800 ila 1000 TL arası olurdu ama ben çizmedim. Bunun sebebi ise Okulu bitirmeye çalışmam oldu.

Şimdi bir mantık yürütüp aylık bir resimden ne kadar kazanılır. İki günde bir resim çizersek ve aylık 15 resme denk gelir veya müşteri bulamadık aylık 10 resme kadar düşürelim. Şu anki resim piyasası en aşağı 100 TL’den başlıyor. Bizde ortalamamızı 120 TL alalım. Düz hesap olsun. Ayda 10 resim çizdiğimize göre ortalamada 120 TL ise bu bize aylık 1200 lira civarında bir kazanç sağlar yani resmi hobi olarak çizip resimden çok fazla kazanç sağlamak için popülerliği arttırmak lazım.

Şimdi ise aylık 10 resim çizelim ve fiyatı 200 TL yapalım. Yani bu da bize aylık 2000 TL gibi bir kazanç sağlar. 2.000 TL’ye size ne kadar cazip gelir orası size kalmış. Bu yazıda resim çizerek  ne kadar para kazanılır ve niçin resim çizeriz gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Size resim çizmede başarılar dilerim. Hep hayallerinizin peşinden gidin, sevgi ile kalın hoşça kalın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.