Salgın Süresince Evde Yapılabilecekler

1 49

Salgın Süresince Evde Yapılabilecekler, sizlerin eğlenceli ve güzel bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak önerilerden oluşmaktadır.

Salgın Süresince Evde Yapılabilecekler

Merhaba Arkadaşlar,

Bilindiği üzere salgın sebebiyle bütün dünya, eve kapanmış ve bununla(evde oturmakla) bir şekilde baş etmek durumunda bırakılmış hâlde. Hele ki biz Türkler, bilirsiniz günlük işimiz olmasa bile bir kıraathaneye gidip hacı agalara “Allah’ın selamını” vermeden, akşam yemeğini hazır edip yan komşuya beş çayına gitmeden duramayan bir milletiz.

Hâl böyle olunca evde kendimizle başbaşayken de yapılabilecek bir şeyler olduğunu öğrenmek, bizler için ümit va’dedici olacaktır. İş bu yazımızı, bu “ev içi etkinlikler” in neler olduğunu anlatmaya ayırdık. Dilerseniz hemen başlayalım:

1. Aile Efradıyla Sohbet

Bir çekirdek aile olabilirsiniz, ya da geniş aile. İnanın konuşabilecek samimi birkaç yürek bulunca aslında sohbet etmenin ne denli önemli olduğunu fark edeceksiniz. Ve herhangi bir konudan mevzûyu yakalayıp sohbete dalmanın, ne kadar da zevk verici bir hadise olduğunu…

2. Hijyen Önemli!

Evde boş boş oturmak yerine, mesela dillere ve ellere pelesenk olmuş ismiyle müsemmâ sarı bezi alıp elinize ve bir iki damla çamaşır suyu döküp üzerine, bir güzel temizlik yapabilirsiniz. Hele ki temizliğin, sağlık için ön-şart oluşunun yakînen anlaşıldığı şu mahzun günlerde!

3. Spor Yapın

İnternet ya da TV aracılığıyla edinebileceğiniz basit aerobik hareketleri yaparak da, evde mutlu olabilirsiniz. Unutmayın; “sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” .

4. Zihin Açıcı Oyunlar Oynayın

Kendi grubunuzla, aile bireyleriyle, çocukken bizi “öteki odaya” kovduklarında oynadığımız oyunları yâd edebilirsiniz.  Neydi bu oyunlar, birlikte hatırlayalım:

 • Tabu
 • İsim Şehir Artist
 • Sessiz Sinema
 • Vampir Köylü Büyücü
 • Kulaktan Kulağa
 • Kim Ne Nerede Ne Zaman
 • Sayko

5.Telefonla Oynanabilecek Oyunlar da Var!

Teknoloji çağında olmamız hasebiyle, ev içi etkinliklerine telefonla oynanan strateji oyunlarını da dâhil etmeden geçemezdik. Zira öyle oyunlar var ki, internet bile gerektirmeden bluetooth üzerinden grup arkadaşlarınızla etkileşime geçip “takımı tamamla” yabiliyorsunuz. Dilerseniz bu oyunların neler olduğuna bir göz atalım:

○ LOL (League Of Legends)

○ WOW(World of Warcraft)

○ MineCraft

○ PubG

○ BattleField

6. Salgın Süresince Evde Yapılabilecekler | Mutfak İşleri…

Mutfakta yapılabilecekler kapsamında ise; börek, çörek, tatlı, revani, aperatif gıdalar, hamur işleri, köfteler, diyet gıdalar ve daha aklımıza adı gelmeyen, keza adını daha yeni duyduğumuz/duyacağımız yüzlerce yemeği sıralayabiliriz. Bu yemeklerden birini seçip, kollarınızı katlayıp hemen işe koyulabilirsiniz.

7. Dışarı Çıkınca Giyilecek Kıyafet Kombinleme

Bu maddeyi en çok kızların beğeneceğini düşünüyorum. Bilirsiniz, hanım kızlarımız, gerek arkadaş toplantılarında gerek daha resmi ortamlarda, ne giyecekleri konusunda fazlaca evhamlıdırlar. Özel bir buluşmanın, bir kutlamanın kıyafetini haftalar öncesinden ayarladıklarına şahit olabilirsiniz.

İşte evde bulunmuş vasıfsız boş zaman, bu tarz olayların kıyafetlerinin önceden ayarlanabilmesi için harika zaman olacaktır!

8. Örgü İşine El Atın…

Örgü dediysek öyle elinize mili, ipi alıp hemen tık tık örme şeklinde olmuyor maalesef. Önce tam olarak nasıl bir ürün ortaya çıkaracağınıza karar veriyorsunuz: Yün işi mi olacak, dantel mi. Eğer yünse daha kalın ip kullanmanız ve ona uygun şiş edinmeniz gerekir. Yok dantel daha güzel, diyorsanız; yine dantelin de kendi içinde kategorileri olduğunu göreceksiniz. Tıpkı yünde olduğu gibi, dantel ipinde kullanılan millerin de kalınlık dereceleri var.

Bu teknik bilgilerle sizleri sıkmadan, dilerseniz “örgü işi” kapsamında yapabileceğiniz birkaç güzel çalışmayı sıralayalım:

 • Oyalar
 • Havlu Kenarları
 • Mutfak Takımları
 • Sehpa Örtüleri
 • Bebek Yelekleri
 • Atkılar, Bereler
 • Patikler
 • Şallar

9- Telefon İşleri

Aranmayı bekleyen uzaktaki yakınlarınız, eski dostlarınız ya da aramayınca alınan kaprisli yakın arkadaşlarınız olabilir. Evde kalınmış zaman, işte bu şahısların aranması için en uygun vakit olacaktır.

10.Günlük Gazeteleri Takip Edin

Eğer gündemi yakalamaya meyilli bir haber tutkunuysanız, aynı haberi tek gazeteden okumak size kesinlikle yetmeyecektir. Bu mizaçta biriyseniz, Boomerang misali, aynı haber için “Şu gazete nasıl vermiş”, “O gazete ne demiş”, “Öteki hangi manşeti atmış”, “Beriki ne yorumu yapmış” türevinde sorularla, her bir gazeteyi teker teker didik didik etmek muradında olacaksınızdır.

İşte bu anlamda en yakın büfeden, ya da inernet portallarından, gazetelerin o günkü sayılarını kritize etmek, sizin için heyecan verici bir etkinlik olabilir.

11. Salgın Süresince Evde Yapılabilecekler | Günlük Tutun

Gün içerisinde neler yaşadığınızı, ne düşünüp hissettiğinizi aktardığınız, sonradan okuyup okuyup mutlu olacağınız bir günlük tutabilirsiniz mesela. Günlüğü devam ettirememe ihtimaline karşın, yine de bir deneyin diyorum. Aslında ne kadar ihmal edilen zevkli bir uğraş olduğunu göreceksiniz.

12. Bir Puzzle’a Başlayın

Parçaları alt-üst olmuş bir puzzle’a başlayıp, onu en kısa sürede tamamlamaya çalışmak, evde yapılabilecek sürükleyici bir diğer etkinlik olarak burada bahsedilebilir. Mümkünse 500 parçadan az olmasın, diyorum.

Salgın Süresince Evde Yapılabilecekler

Salgın süresince evde kalmak durumunda olmamız sebebiyle, evde yapılabilecek eğlendirici bazı aktiviteleri anlatmaya çalıştık. Umarız bu buhranlı zamanları en az kayıp ve en yüksek moralle, en kısa zamanda atlatabiliriz.

Saygılarımızla…

1 Yorum var
 1. BARIS

  Lol vazgecilmezim😁😁

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.