Satranç Oynamak – Eğitici Hobiler

Satranç Oynamak – Eğitici Hobiler

Satranç Oynamak – Eğitici Hobiler

Hobi kavramının tanımına baktığımızda “iş dışında yapılan uğraşı” olarak karşımıza çıkıyor. Peki bir insan işinin dışında başka bir uğraşıyı ne için ister? Tabikide bu sorumuza cevap olarak mutlu olmak ve zamanını mutlu olduğu bir iş ile değerlendirmek diyebiliriz. Hobiler her alanda olabilir özellikle spor alanında bolca hobi çeşidi ile karşılaşabiliriz. Zihinsel sporlardan biri olan satranç oynamak, belkide çok az fiziksel çaba harcayarak çokca keyif alabileceğiniz harika bir hobidir.

 

Satranç Nedir?

Türk Dil Kurumu’nda ki tanımına baktığımızda “İki kişi arasında altmış dört kareli bir tahta üzerinde değerleri ve adları değişik siyah ve beyaz on altışar taşla oynanan bir oyun” olarak karşımıza çıkıyor.

 

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç sırayla oynanan bir oyundur. Oyuna başlamadan taşları 64 karelik oyun alanına yerleştirilmesi gerekiyor. Taşları dizmeye kalelerden başlayabilirsiniz. Satrançta taşlar birinci sıranın iki başına kaleler, onların yanına atlar, onların yanına da filler gelecek şekilde dizilir. Beyaz taşların veziri filin yanında bulunan beyaz kareye, şah ise boş kalan kareye konulur. Önlerinde bulunan ikinci sıraya ise sekiz piyon dizilir. Bu dizim sona erdiğinde birinci ve ikinci sırayı bir renk, yedinci ve sekizinci sırayı ise öteki renk taşlar almış olacaktır. Evet şuan oynamaya hazırız fakat taşların nasıl hareket edebildiği konsunda da bilgi vermek istiyorum

Taşların Hareket Şekilleri

Şah: Şah, oyunun en değerli taşıdır. Satrançta şah taşı sadece bitişiğinde bulunan karelere hareket ettirilebilir. Şah’ın hareketsiz bırakılması ile oyun sona erer.

Kale: Bu taş ya yatay ya da dikey olarak ilerleyebilir.

Fil: Fil, diğer taşlardan farklı olarak çapraz hareket ettirilebilir. Filler, oyun süresi boyunca aynı renk karelerde kalır.

Vezir: Vezir, hem dikey hem yatay hem de çapraz olarak ilerleyebilir. Bu yüzden vezir, satranç taşlarının içinde hareket yeteneği en geniş olan taştır.

At: Satrançta “at” L şeklinde ilerler. Yani her bir hareketi 3 kare sıçrama şeklinde ilerler. At, taşların üzerinden atlayabilme özelliği olan tek taştır.. Taşın ulaştığı kare boşsa oraya yerleşir, karşı renk bir taş varsa ise onu alır ve oyun dışı bırakır. Siyah karede bulunan bir at sürekli olarak beyaz kareye konar.

Piyonlar: Piyonlar yer aldıkları sütunda ileri doğru bir kare ilerleyecek şekilde hareket eder. Sadece başlangıç alanında bulunan piyonlar isteğe bağlı olarak iki kare şeklinde ilerler. Piyon; ilk açılışta iki, daha sonra bir kare gidip çapraz taş yer. Rakibin taşlarının bulunduğu ilk sıraya ulaşabilirse eğer dilediği bir taşa dönüştürebilirsiniz.

Satranç Oyununun Faydaları Nelerdir?

– Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur.

 – Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.

 -Süratli, doğru  ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla  yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.

 – Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.

 -“Kendine güven” duygusu aşılar ve bunu geliştirir.

 – Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak,  bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.

 – Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.

 -Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına  yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.

 – Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.

 – Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve  yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.

 – Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.

 – Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.

 – Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir.

 – Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.

 – Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar.

 – Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini, veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır.

 – Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.

 – Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.

Kaynak(bknz)

 

Sonuç olarak satranç hem zihin dünyamızın gelişmesini sağlarken hem de keyif almamızı sağlar. Daha bir çok faydası olan satranç oyununu isterseniz mobil uygulamalar da ve hatta web sitelerinde dahi oynayabilirsiniz. Eğer isterseniz bir sonraki yazımızda satranç oynayabileceğiniz online ve offline satranç

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir