Savunma Sanatlarını Ne Kadar “İyi” Biliyoruz?

Savunma Sanatlarını Ne Kadar “İyi” Biliyoruz?

Savunma Sanatlarını Ne Kadar “İyi” Biliyoruz?

Merhaba arkadaşlar,

Yine ilgi çekici, ufuk açıcı bir konuyla daha karşınızdayız: Savunma sanatları..

Savunma, sözcük anlamı itibariyle “kendini ya da hâkimiyeti altında bulunan kişi ya da şeyleri çevreden gelebilecek her türlü tehlikeye karşı koruma, gardını kuşanma ve onları bertaraf etme kabiliyyeti” olarak tanımlanır.

Savunma sanatlarında(martial arts) ise bu kelime biraz daha farklı bir anlam kazanır:

“çeşitli kurallara bağlanarak sistemleştirilmiş fiziksel mücadele ve talim geleneklerinin ve spor dallarının ortak adı”   (Kaynak: Wikipedia)

İşte bu yazımızda, savunma sanatının inceliklerini, yöntem ve tekniklerini, felsefi temellerini ve en bilinen bazı savunma sanatı türlerini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Dövüş Sanatlarının Tarihçesi

Öncelikle dilerseniz dövüş sporlarının nerelerden çıkıp, günümüzde tüm dünyaya nasıl yayıldığına bir göz atalım.

Aslında her toplumun kendine özgü bir dövüş sanatı bulunmaktadır(Amerikan Kick Box’ı, Brezilya’nın Capoeira’sı, Fransa’nın Savate’si, Türkler’in Cirit’i gibi). Fakat genel itibariyle, savunma sanatı deyince akla Aysa Toplulukları gelir. Bunun sebebi, Asya’nın zorlu iklim koşulları ve olanaksız hayat şartlarının yanı sıra, sık nüfus yoğunluğu sebebiyle de tehlikelere açık bir coğrafyaya yer alıyor oluşudur.

Bunun yanı sıra, günümüzde Dövüş Ustası olarak bilinen Çin’in, bu sanatları, MÖ 700’lü yıllarda Hintli topluluklardan öğrendiği sanılmaktadır.

Bir başka rivayette ise şöyledir: MÖ 500’lü yıllarda, Çin’in Shaolin Tapınağında bir Zen öğreticisi konumunda bulunan Bodhidharma, öğrencilerinin zayıf ve güçsüz olduğunu fark edince, onlara akıl-zihin gücünü birlikte çalıştırabilecekleri bazı temel fiziksel figürleri öğretmeye karar verdi.

Bodhidharma, öğretilerini Lo-Han’ın 18 Eli adlı kitabında toplamıştır. Ardından gelen Zen hocalarının, bu öğretilerin profesyonel dövüş teknikleri olup savunma anlamında kullanılabileceğini fark etmeleri üzerine, bugün Savunma Sanatları diye bildiğimiz alan doğmuştur.

Savunma Sanatları Neden Gereklidir?

Savunma sanatı, her ne kadar günümüzde eğlence amaçlı yapılan spor dallarının başında gelse de,  Antik Asya ülkelerinde, birer savunma-saldırı stratejisi olarak kullanılıyordu.

Keza günümüzde, devletlerin ajanlarını eğitirken de, onlara sadece teknolojik silahların nasıl kullanıldığını öğretmekle kalmayıp, savunma sanatının tekniklerini de ayrıntılarıyla öğrettiğine şahit oluruz.

Bu anlamda değerlendirdiğimizde, ne kadar silah&savaş sanayii yeni yeni ürünler ortaya koyuyor olsun, savunma sanatları ve dövüş sporlarının ehemmiyeti daha uzunca bir sürece devam edeceğe benziyor.

Bilinen Başlıca Savunma Sanatları

Aşağıda, dünyaca bilinen, yaygın başlıca dokuz savunma sanatı ve bunların felsefi temelleri yer almaktadır.

1.Kung Fu

Diğer tüm dövüş sanatlarının atası olarak da bilinir. Temel felsefesi “kendini ve tüm canlıları sevmek”üzere kuruludur. Kung Fu aynı zamanda, Shaolin, Wushu ve Wing Chun’un tekniklerini de içinde barındırır.

2.Kempo

Hem saldırı hem savunma tekniklerini birlikte bulunduran dövüş sanatıdır. Teknikleri arasında, el ve ayaklara yapılan saldırılar, pasifize etme teknikleri, fırlatma ve aşağı alma gibi hareketler bulunur. Silahsız yapılan bir saldırı sanatıdır ve ruhsal iyileştirme asıl amaçtır.

3.Jujutsu

Jujutsu, Japonca “ince sanat” demektir. Jujutsu’da temel formül, rakibin saldırı ivmesine kendimizi uyarlamaktır. Yani o hızlı ve çevikse biz de saldırı hızımızı artıracağız, yavaş ve sakinse daha seyrelmiş vuruşlarımız olacak. Temel felsefesi, fikir gücü ve manevi erdemlere ulaşma arzusuna sahip olmaktır.

4.Judo

Judo, “nezaket yolu” demektir. Jigaro Kano isimli dövüş ustası tarafından geliştirilmiştir. Jujutsu sanatının farklılaştırılmış versiyonu olduğu söylenebilir. Genelde yumuşak saldırı ve savunma tekniklerinden oluşur. Felsefesi, sevgi ve hoşgörüdür.

5.Tang Soo Do

Tangsudo/Dangsudo diye de bilinen bu sanat, tekvando(karatenin)’nun kaynağıdır. Japonya hakimiyeti altındaki Kore yurttaşlarının, gizlice geliştirdiği ve haklarını Japonya’ya karşı savunmada kullandıkları bir dövüş sanatıdır.

6.Aikido

Japonya’dan dünyaya yayılan bu sporda amaç yaşam gücüyle bütünleşmektir. Saldırı hareketlerini içermez, sadece savunmaya yönelik bir dövüş sanatıdır. Bu sebeple uluslar arası müsabakaları düzenlenmez.

7.Tekvando

Antik Kore halkının geliştirmiş olduğu bir savunma sanatıdır. Tekme ve yumruklardan oluşan saldırı hareketlerini içerir. Temel felsefesi; iyilik, doğruluk ve dürüstlük olarak tanımlanır.

 

8.Boks

Uzak Doğu dövüşlerinden olmamakla beraber, bugün tüm dünyaca bilinen ve ilgi gören bir dövüş sanatıdır. Çıkış merkezi Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Kuralları, karate ya da tekvandoya göre daha acımasızdır ve müsabakalar ölümle dahi sonuçlanabilir. Boks, yumruklarla oynanan bir dövüş sanatıdır. Taraflar birbirlerini nakavt(knock-out) etmeye çalışırlar.

9.Sumo Güreşi

Japonya’dan dünyaya yayılan bir spordur. Birincil şart, hasmınızı bedenin duruşuyla dahi yıkabilecek kadar “kilolu” olmanızdır. Avuç içiyle vurmak, itmek, havaya kaldırıp dışarı çıkarmak ve karşıdaki daha ağırsa ayağını tutup onu yere kaydırmak, temek tekniklerindendir. Karşılaşma esnasında, belirlenen alanın dışına çıkan oyuncu maçı otomatik olarak kaybetmiş sayılır.

***

Savunma sanatları(martial arts) hakkında bilinmesi faydalı olacak bazı temel taktikleri kısaca anlatmaya çalıştık. Fakat bunun sadece bir sanat olduğunu ve zarar vermek değil eğlenmek adına kullanılması gerektiğini de ekleyerek yazımızı sonlandıralım.

Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle,

Hoşça kalın…

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir