Sanal Sosyopatları Tanıma Rehberi

Sanal Sosyopatları Tanıma Rehberi

Sanal Sosyopatları Tanıma Rehberi

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda eğleneceğinizi düşündüğüm bir konuda bilgilendireceğim sizleri: Sosyopatlar.

Fakat öncelikle belirtmek istiyorum: Bu konuda hiçbir kişi, kurum ya da kuruluşa gönderme yapılmıyor. Tamamen soyut kurgular üzerinden şekillendireceğim yazımı. Ancak yine de sürç-ü lisan edecek olursam affınıza ve anlayışınıza sığınıyorum.

***

Onlar her yerdeler ve ansızın karşımıza çıkarlar. Yaptıkları aşırı anlamsız ve abartılı davranışlarla ilgimizi çekmeye çalışarak mütemadiyen ortamı gererler. Fakat biraz daha farklı olarak, corona kapatmasıyla daha da artan sanal sosyopatlardan bahsedeceğim bu yazımda.

Pek tabii, günlük hayatta karşımıza çıkan sosyopatları hal ve hareketlerinden kolaylıkla tespit edip onlarla aramıza gereken mesafeyi koyabiliriz. Fakat bu kişi sanal mecralarda karşımıza çıkmışsa eğer, açıkçası işimiz biraz daha zorlaşıyor. Zira beden dili bazen her şeydir. Sırf beden diline bakarak muhatabınızın kastını, samimiyetini ve dürüstlüğünü sezinleyebilirsiniz. İşte şahsına münhâsır sosyopat kişisi sanal mecrada sadece dijital verileri kullanarak bizle irtibata geçtiğinde, kendini ustaca gizleyebiliyor.

Fakat umuyorum ki yazımızın sonunda bu konuda işimize yarayacak temel teknik düsturları yakalamış olabileceğiz.

Sosyopat Kime Denir, Nasıl Tanınır?

Sosyopatlık için kısaca, insanların beğenisini kazanmak ve toplum nazarında ilgi çekici görünmek için yapılan bir dizi eylemler silsilesi diyebiliriz. Söz gelimi bir sosyopat, upuzun ve detay gerektiren bir yalanı; günlere, aylara hatta yıllara bölerek minimum dozajda mağduruna “yedirmeye” çalışabilir.

Yine sosyopatlar, normal bir insanın yapmaya korkacağı çılgınlıkları cesaret kılıfına uydurup hiç düşünmeden yapabilirler. Hatırlayın, selfie çılgınlığı yeni çıktığı sıralarda,  umulmadık yerlerde beklenmedik fotoğraflar çekip bunu bir “meziyet” gibi paylaşan insanlar türemişti.

Ayrıca bu kişilerin etki alanına bir kapıldınız mı, kolay kolay kurtulamazsınız onlardan. Ya radikal bir reddediş ya mekânsal bir ayrılık gerekir, onların bu istismarından kurtulmanız için.

Sanal Sosyopatlar Nasıl Anlaşılır?

Sanal derken internet ortamında, özellikle sosyal medyada karşımıza çıkan türevlerinden bahsediyoruz sosyopatlığın. Yukarıda biraz “çıtlatmıştık” ne tür eğilimleri olduğunu bu kişilerin.

Keza onların önceliklerine ve hassasiyetlerine bakacak olursak, başta “yaptığını kabul-edilebilir bulma” gelir. Onlara göre söylenen abartı bir söz, küfür, öteleme ve ötekileştirme, büyüklük ve fenomenvarî çıkışlar oldukça akla yatkındır. Fakat onlar fark etmese de, çoğu zaman bu halleri, ağın diğer ucundaki kişi tarafından yadsınır ve anlamlandırılamaz.

Sanal Sosyopatların En Belirgin Özellikleri

Sanal sosyopatlığın ne olduğunu örendikten sonra sıra geldi bu kişileri tespit etme yollarına. Aşağıdaki ayrıntıları göz önünde bulundurarak, karşınızdakinin bir sosyopat mı, alim mi arif ya da prof mu olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Dellilleriyle Gelirler: Bu kimseler iyilik elçisi olduklarına, yardımsever ve topluma duyarlı olduklarına dair delilleri art arda sıralamaya düşkündürler. Yeter ki onların “iyi” olduğuna inanasınız diye, tek bir etkinlik hakkında on farklı kadrajdan 20 farklı fotoğraf çekebilirler.

Beğenilmek İsterler: Yaptıkları paylaşımların beğenildiğini, yorumlar yapıldığını ve yeterince izlendiğini bilmek isterler. Bu beğenilerin bazılarını “azımsayıp” yorumların bir kısmını yanıtsız bırakmanın da kendilerini marjinalize edeceği sanısına kapılırlar.

Kitap Değil Kapak Okurlar: Yani kitap okuduğuna delil olacak bir kitabın kapağını çekip, sizlerden “bunu okuyormuş” temyizini talep ederler.

İşsiz Değil, Sanal İşçi: Özellikle Youtube, instagram gibi platformlarda içerik paylaşmanın bir “ekmek kapısı” olduğu düşüncesindedirler. Bu mesleği kendileriyle özdeşleştirirler. Keza bu kimselere “mesleğin nedir” diye sorduğunuzda tüm ciddiyetleriyle “Youtuber’ım” “İnstagram fenomeniyim” dediklerini duyabilirsiniz.

Karizmatik ve çekicidirler: Bu kişilerin dış görünüşlerine özel ihtimam gösterdikleri âşikardır. 600×400 piksellik bir karede bile “alımlı” görünebilmek için,  saatlerce ferdi özbakım yaptıklarına şahit olabilirsiniz.

Hayranları vardır: Her ne kadar bu kişilerin bu uğraşları “ilgi çekmek-takipçi kasmak” için yapıldığı bilinse de kısa zamanda muazzam hayran kitlelerine ulaşabilirler. Burada biraz da kendimizi sorgulamalıyız. Her “benim” diyene  “evet sensin” diyor muyuz?

Beyin Hücrelerinde Tahripler: Sanal sosyopatlar her ne kadar başlangıçta normal akıl sağlığında kişiler olsa da, sanal dünyanın deforme edici etkilerine maruz kala kala, bir süre sonra zihin örüntülerinde değişimler görülür. Söz gelimi bu kişilerin; utanma, suçluluk duyma, sabır, pişmanlık, empati gibi duygularının zamanla köreldiğini görebilirsiniz.

Hüküm Sürerler: Kapıldıkları lider olma anaforuna kendilerini o kadar kaptırırlar ki, bir süre sonra şahsiyetlerini sahiden lider zannederler. Bunun kaçınılmaz(!) sonucu olarak hayran kitlesine hüküm sürüp yön vermeye başlarlar.

Sevmek Değil Sevilmek İsterler: Sevildiğini, beğenildiğini, takdir edildiğini görmek isterler. Hiç şüphesiz bu ilgi ve alakayı daha sonraları “daha çok sevilmek” için kullanacaklardır.

Hatalarını Kabul Etmezler: Ciddi bir kusur ya da kazaya sebebiyet vermiş dahi olsalar, bunu sonuna kadar reddeder ve gerçekleri çarpıtırlar. Hatalarına iyi niyet yüklerler. Mağduriyetler karşısında özür dilemek yerine kendisine bu isnat atfedildiği için çoğunlukla özür diletmeye çabalarlar.

Abartılı Mimikler: Sanal sosyopatlar jest ve mimiklerinde abartılıdırlar. Bunu beden dilini iyi kullanmakla karıştırmayalım. Beden dilini iyi kullanan bir hatip, hareketlerini çeşitlendirebilir ve düşünceleriyle senkronize eder. Fakat sosyopat bir jest ya da mimikte ısrarcıdır ve bunu genellikle düşünceleri anlaşılsın diye değil, karşıdan iyi görünmek için yapar.

***

Bu yazımızda sosyopatlığın ne olduğuna ve bunun sanala sirayet etmiş hâlinin nasıl olacağına dair bazı açıklamlarda bulunduk.  Bu kişilerin patolojik eğilimlerini “bir kitap gibi” okuyarak onları tanıma yollarını açıkladık.

Umuyorum bu söylediklerimiz kendinizi bu kimselerin yıpratıcılığından korumanıza yardımcı olur.

Yeni yazılarda görüşebilmek ümidiyle,

Sevgiler.

HobiTanit.com

_______________________

Kaynaklar

https://www.e-psikiyatri.com/bir-sosyopati-ele-veren-10-isaret

https://www.memurlar.net/haber/144606/sanal-ortam-sosyopat-issiz-insanlar-yetistiriyor.html

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/aytug/2019/07/21/sosyal-medya-hepimizi-sosyopat-mi-yapti

https://www.wikihow.com.tr/Bir-Sosyopat-Nas%C4%B1l-Fark-Edilir

4 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Gayet başarılı tespitler yapmışsınız. Bu kişilikler şaklabanlık yaparak çoğul kitleye hitap edebiliyorlar. İşte burada bireysel özgüveni az kişiler fanboyları olabiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir