Söz Düellosunun İncelikleri

Söz Düellosunun İncelikleri

Söz Düellosunun İncelikleri

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazıda sizlere bir tartışmadan galip ayrılmak için yapmanız gereken bazı küçük tüyoları anlatacağız. Bilirsiniz, hepimiz ateşli bir söz düellosunda hasmımızı, kendi iddiamıza ikna etmeye çabalarız. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Zira ses tonundan beden diline, kelime seçimlerinden onların art arda diziliş sırasına kadar birçok gözden kaçan ayrıntı, her ne kadar doğru bir yargıdan bahsediyor olsak da, bizi bazen mağlup durumuna düşürebiliyor.

İşte bu yüzden, bu yazımızda, hem suçlu hem güçlü değil, hem haklı hem hukuklu olduğunuzu kanıtlamanız için kullanabileceğiniz bazı altın kurallardan bahsedeceğiz.

Hemen başlayalım…

1.İlk söze atılan siz olmayın!.

Genellikle tartışma başladığında taraflar gergin olur ve mütemadiyen delici ifadeler kullanırlar. Bu durum, yani kırıcı kelimelerle düelloya başlamak sizi bir-sıfır geri itecektir. O yüzden parlayan o ilk sinir halinde sakın ola tartışmayı başlatan siz olmayın. Bekleyin, hasmınız zaten küheylanca heybetiyle piste sizden önce atılacaktır. Az sabır…

2.Hasmınızın argümanlarını kutuplaştırın.

Karşıt takım, sehven bir beyanda bulunmuş olabilir. Ya da herhangi bir ihtimal üzerinden tartışmaya “yürüyor”dur. Sizin, onun belirttiği görüşü teorize edip bu yanlışlanabilir teoriye karşıt tavır almanız, hasmınızı yenik düşürecektir. Buna argoda “açığını yakalamak” mı diyorlardı?

3.Hasmınızın kullandığı kelimelere, farklı anlamlar yükleyin.

Karşınızdaki kişi bir iddiayı öne sürerken kelimelerin ilk anlamlarını, gerçek ifadelerini kullanıyor olabilir. Fakat aynı sözcüklere farklı mecaz anlamlar yükleyip, ifadesini ikincil bir olguya sabitlerseniz, hasmınızın iddiasını çürütmüş sayılabilirsiniz. Bunu için sarf ettiği kavramları teker teker analiz edip, onları kendi mantık çerçevenizde yeniden tanımlandırmanız gerekir.

4.Hasmınızın ifadelerini, eğer maçı alacak gibiyse, görmezden gelin.

Çok doğru bir iddiada bulunuyor ve söylediği ifade cemiyette kifayet bulursa kesin haklılığı ortaya çıkacak gibi olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey, o an söylediği belirtkeyi flulaştırmak olacaktır. “Ah duymamışım” , “O an aklım başka bir yerdeydi” ayakları… Bilirsiniz.

5.Hasmınızın kastını kendi söyleminize ulandırın.

Yani şunu demek istiyorum: Hasmınız inandığı bir iddiayı doğrulayıcı deliller(argümanlar) öne sürüyor. Öyle bir argüman öne sürmelisiniz ki, tam olarak hasmınızın inancına hizmet etsin. Bunu yaptığınız anda, hasım durup bir düşünecek. Yüzünde “Ne diyor bu yeaa?!..” ifadesi takınacak. Onun yaşadığı bu karambol hali, kendisini sendeletip ve size de zaman kazandıracaktır. Deneyin…

6.Beklenmedik Tepkiler

Bazen hasmın en onulmaz savlarını abartılı nispette doğru bulup “Bak işte bu noktada çok haklısın!” demelisiniz. Bunu yapmanız, hasmınızın sizin zihin örüntülerinizi kavramasını güçleştirir ve tam olarak nasıl bir strateji izlediğiniz konusunda onu şüpheye düşürür.

7.Hasmınızı Kızdırın!..

Unutmayın, öfkeyle akıl bir arada bulunmaz. Velev ki hasmınız kızdı, kesinlikle aklî melekelerini kaybedecektir. Bu durumda cemiyette “nâhoş” bir izlenim yaratacak ve haksızmış gibi bir intibâ uyandıracaktır. Hatta bu sinir, o an ne söylediğini bile unutmasına sebep olabilir.

8.Hasmınızın İddialarını Karşıt Sonuçlara Vardırın.

Belki o iddia masum bir sonuç taşıyor olabilir, ya da o an için sonuçları tam kestirilemiyordur. Özellikle toplum yararını gözeten söylemlerde, iddianın “toplumsal zayiatları” ndan dem vuruyor olmak, hasmınızı olağan şüpheli konumuna indirgeyecektir.

9.Hasmınızın birbiriyle çelişen iddialarını yakalamaya çalışın.

Bunu yapmak için onun tartışma boyunca söylediklerini bir film şeridi gibi gözünüzün önünden geçirmeniz gerekir. Keza, hasmı önceden tanıyan biriyseniz, onun yaşam deneyimleri ya da geçmiş yaşantılarının, o an yaptığı konuşmadaki iddialarla ters düşen taraflarını karşılaştırın. Bir zıtlık-âhenksizlik ya da tutarsızlık varsa oradan yürüyün. Şüphesiz düelloyu kazanmanızda, bu yapacağınız taktik, şimdiye kadar saydıklarımız arasında en etkilisi olacaktır!

10.Uzlaşma Yolunu Seçin.

Son olarak ve belki de en önemlisi olarak şu düsturu hatırlayın:

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.”

Sizin, gardınızı düşürdüğünüzü görünce hasmınız, bir taş değilse eğer, buna tepkisiz kalmayacaktır. Yani, konuşmanın beyhûde, beyanatın geçici oluşu, mühim olanın insanlık olduğu ve hepimizin bir can borcu olduğu Allah’a… Kimsenin inkar edemediği gerçeklerdir hattı zâtında değil mi?

Konuşmanızı bu genel-geçer yargılardan biriyle bağlayın ve:

Uzlaşma yolunu seçin.

______

Bir tartışma esnasında, haklılığınızı ortaya çıkaracak ve sizi söz düellosuna hakim kılacak bazı taktiksel ayrıntıları anlatmaya çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Fakat unutmayalım:

“Paranın ne önemi var, mühim olan insanlık”

Saygılar…

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir