2021 Staj Ücreti Ne Kadar Oldu ?

0 25

2021 staj ücreti belli oldu. Stajyer maaşları asgari ücret esas alınarak hesaplanır. 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri aralığında uygulanacak bekar ve çocuksuz çalışan için net asgari ücretin açıklanmasının ardından stajyer maaşları da belli oldu. Bu yazımızda hem güncel lise stajyer maaşı hem de güncel üniversite stajyer maaşı tutarları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

2021 stajyer maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Staj parası net asgari ücrete göre hesap edilir. Ödenecek en düşük lise ve üniversite staj ücreti bekar ve çocuksuz çalışana ödenecek net asgari ücretin %30’undan az olamamaktadır. İşverene ödenecek olan stajyer devlet desteği ödenecek maaş tutarı konusunda etki sahibi değildir.

Özellikle meslek lisesi öğrencileri için lise staj ücreti konusunda işverenlere devlet desteği ödenmektedir. Ödenecek destek tutarı ise işletmenin toplam çalışan sayısı esas alınarak belirlenmektedir. Toplam çalışan sayısı 20’den az olan işletmelere stajyere ödenen maaşın 2/3’ü destek olarak geri ödenirken, 20’den fazla çalışanı olanlarda ise tutar 1/3 olarak karşılanmaktadır.

Stajyer maaşı asgari ücretin kaçta kaçı olarak ödenmekte ?

Yukarıdaki hesaplama formülü kısmında ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi stajyer maaş hesaplamasında asgari ücretin bekar ve çocuksuz çalışan için asgari geçim indirimi hariç net kısmı esas alınır. Bu tutarın %30’undan az olamaz.

Stajyer maaşı 2021 ne kadar oldu ?

Peki staj parası ne kadar oldu ? Asgari ücret 2021 tutarının belirlenmesi ile birlikte yukarıdaki staj ücreti hesaplamasına göre 01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arasında en düşük meslek lisesi staj maaşı 767,27 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu maaş aynı zamanda üniversite staj maaşı olarak da 2021 yılında geçerli tutar olacaktır.

Staj paraları ne zaman yatacak ?

Gelelim 2020’de olduğu gibi 2021’de de en çok sorulan stajyer maaşları yatacak mı son dakika haberlerine. Bildiğiniz gibi 2020 yılı Mart ayından beri okullar koronavirüs pandemisi nedeni ile kapalı. 2020 yılında Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait maaşlar ödenmişti. Tabi çoğu özel sektör işvereni ekonomik sıkıntılardan dolayı pandemi sürecinde staj ücretlerini ödeyemedi.

2020-2021 eğitim ve öğretim döneminde de aynı uygulama devam etmekte. Zorunlu stajını gören öğrenciler için özellikle Kamu Kurumlarının çoğu staj ücretlerini ödemekte. Ancak özelde hem ekonomik sıkıntılar hem de pandemiden dolayı çoğu işveren staj ücretlerini ödeyemedi.

Devlet dairelerinde maaşlar ortalama olarak her ayın 15’inden sonra ödenmekte iken özelde ise ayın 10’una kadar ödemeler gerçekleştirilmekte. Maaşların ödeneceği tarihler işletmenin politikasına göre farklılık gösterebilmekte.

15 tatilde staj var mı ?

Stajyer öğrencilerin usulen okulların tatil olduğu resmi tatil, bayram tatilleri ve 15 tatillerde staj yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bazı istisnai durumlar hariç olmak üzere ya da Okulun özel bir durumu yoksa sömestr tatili boyunca öğrenciler zorunlu staja tabi tutulamazlar.

Staj başlangıcı emeklilik girişi sayılıyor mu ?

Anne ya da babası üzerinden aktif sosyal güvencesi olan öğrencilerin sadece iş kazası ve meslek hastalığı primleri, aktif sosyal güvencesi olmayanların ise bu primlere ilave olarak hastalık primleri ödenmekte. Hal böyle olunca yani uzun vade sigorta primlerinden olan ölüm, malulluk ve yaşlılık primleri bu kapsamda ödenmediğinden kişiler bu sigorta ile emekli olamazlar.

Staj sigorta başlangıcı ile emekli olunabilmesi için bu konuda yasal bir düzenleme çıkartılması, staj sürelerine ait bu sürelerin borçlanma yaptırılabilmesi ve bu sürelere ait primlerin emeklilikten saydırılması gerekmektedir. Aksi bir durumda bu süreler emeklilikte sigorta başlangıcı olarak kabul edilmeyecektir.

Staj sigorta başlangıcı sorgulaması nasıl yapılır ?

Staj sigortasına ait giriş ve toplam hizmet sürenizi e-devletten sorgulayabilirsiniz. Hemen SGK staj hizmeti sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.