Tabanca Bilgileri, Tarihçesi ve Tüm Detaylar

0 18

Ateşli silah, kontrollü bir patlama ile tek veya çok sayıda mermiyi yüksek hızda fırlatan bir cihazdır.

Tabancanın tarihçesi

Yüzyıllar boyunca silahlar insanları büyüledi. Erkekler o zamandan beri daha gelişmiş silahlar geliştirmeye çalıştılar. Barutun icadı ateşli silahların geliştirilmesinden önce geldi. Barut MS 850 yılına kadar uzanıyor ve Çinliler tarafından icat edildi. İpek Yolu, ipek ve kağıtla birlikte Batı’ya taşınmasına yardımcı oldu. Simyacılar barutu, yaşam iksirini ararken tesadüfen keşfettiler.

Daha önce barut kullanımı sadece havai fişeklerde yapılıyordu ve barutun ilk askeri kullanımı MS 919’da Barut’un 11. yüzyılda Çin’de bomba ve mancınıkları doldurmasına kadar yapılmamıştı. Song ordusu tarafından 1126’da Nuchen’lara karşı kullanılan ‘ateş kanonu’ nun kanıtları bulundu. Ateşleme kanonu aslında barutla dolu bir bambu tüptür. Tüp yakıldığında, havada alevli bir füzenin mermisini oluşturacaktı. Bambu tüp, füzenin uzun bir mesafeyi geçmesini zorlaştırdı, böylece ateş topları, ateş edecekleri şehrin duvarlarına yakın yerleştirildi.

Barut fazla geliştirilmedi ve askeri kullanımı olmadığı için kısa süre sonra terk edildi. 13. yüzyılda Avrupa ve Japonya’da kabul edildi ve ardından Araplar askeri kullanım için barutu geliştirdiler. Araplar daha sonra barutu İspanyollara karşı kullandılar ve 1326’da toplar ve top mermileri üretilmeye başlandı. Barut kısa süre sonra Avrupa’da popüler oldu ve 1350’lerde güçlü bir silah olarak ortaya çıktı.

Kükürt, potasyum nitrit ve odun kömürü karışımının bir molü tutuşturulduğunda 6 mol gaz verir. Bu kadar büyük patlamaların nedeni budur. Kapalı alanlardaki bu anlık genişleme, mermiyi belirli bir yönde yüksek hızlarda yönlendirir. Kullanılan en son barut, daha fazla patlayıcı içerik ve daha az miktarda kalıntı üretecek şekilde yapılmıştır. Günümüzde kullanılan verimli barut, benzersiz bileşimlere sahiptir ve kalıntısı daha sonra analiz edilebilir ve bu da adli bilim adamlarına yardımcı olur.

Çinliler bu nedenle 12. yüzyılda silahı buldular. Silah MS 1290 yılına dayanıyor ve Pan-la-ch’eng-tzu köyünde bulundu. Bu nedenle, ateşli silahların askeri amaçlarla kullanımının ortaya çıkması gerçekleşti. Kılıçların ve okların olduğu günler geride kaldı. Elde tutulan silahlar hepsinin yerini aldı ve on altıncı yüzyılda ateşli silahlar mükemmelleştirildi.

İlk dava edilen silah, çifteliydi. Bir kibrit ipinin yakılmasıyla bir flaş tavadaki barut ateşlendi. Bu daha sonra bir namlunun içindeki tozu ateşledi ve ardından topu hedefine doğru ateşledi. Ancak mekanizma kusurluydu çünkü kibrit ipinin ışığı karanlıkta düşman tarafından kolayca tespit edilebiliyordu. Üstelik kıvılcıma bu kadar yakın olan toz varlığı tehlikeliydi ve birçok kazaya da neden oldu.

Bundan sonra, ateşli silahlara daha güvenli ve daha olgun bir çözüm sağlayan tekerlek kilidi geldi. Demir pirite karşı tırtıklı bir yaylı tekerlek yerleştirildi. Sıkıca sarılmış tekerlek, tetik çekildiğinde döndürüldü, dolayısıyla kıvılcımlar yarattı ve bu da kilidin içindeki tozu aydınlattı. Ancak bunun da eksiklikleri vardı. Çok fazla bir fiyata mal oldu ve bakımı zordu.

Daha sonra askerlere çakmaklı kilit olarak bilinen daha ucuz, daha güvenilir ve kullanıcı dostu ateşli silah verildi. Başparmak kurma mekanizmasıyla, çekiç küçük bir çakmaktaşı parçasıyla tutturuldu. Flaş kabı biraz barutla dolduruldu ve onu korumak için bir kilit indirildi. Çekiç, tetiğin çekilmesiyle serbest bırakıldı. Çekildiğinde kilide çakmaktaşı çarparak kıvılcım oluştururken onu yoldan çeker. Kıvılcım daha sonra tozu yakar. Silah ucuz bir çözüm sağladı ancak kaliteden ödün vermedi. Silah, döneminde büyük ölçüde popüler hale geldi.

Silahlar, daha uzun deliklerle daha iyi nişan alabilir. Ancak 18. yüzyılda bir kişinin taşıyabileceği silahın boyutunda bir kısıtlama vardı. Zamanın silah ustası, deliğe spiral oluklar yerleştirmenin bir hedefi vurma doğruluğunu artıracağını, çünkü oluğun topa bir dönüş kazandıracağını ileri sürdü. Ancak bugün modern silahlar, yanmamış barut sorununu azaltacak oluklara sahip değil.

Oluklar yerine tüfek kullanıldı. Yiv, namlunun içinde bükülmüş metal oluklardı. Tüfek, ateşlendiğinde içindeki mermiyi döndürür. Merminin dönmesi onu dengede tutar ve uzak hedefler için mükemmel hale getirir böylece doğruluk da dolayısıyla geliştirilmiş olur.

Farklı silahlar için farklı tüfekler var. Her silah türünün kendine özgü deformasyon modeli vardır. Bu modeller, adli bilim adamlarının belirli bir silahı tanımlamasına yardımcı olur.

Sonra 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında makineli tüfekler geldi. Modern silahlar, gazların genişlemesi ilkesini o kadar iyi kullanır ki, kuvvet sistemi tekrar tekrar mermi ateşlemek için çalıştırmaya yeter. Makineli tüfek, dakikada 600 mermiye kadar ateşleme kapasitesine sahiptir.

Ateşlemenin ana mekanizması, merminin mermi hareketini zorlamak için kinetik enerji kullanımını içerir. Mermilerin kinetik enerjisini artırmak için daha önce, deliğin çapı arttırıldı. Kinetik enerji hızın karesiyle orantılı olduğundan, ikinci yöntem barutu artırarak hızın artırılmasına dayanır. Merminin namludan serbestçe kaymasına yardımcı olan bakır benzeri bir metal ceket kullanılarak hız artırıldı. Bu mermilere ‘tam metal ceket’ denir. Bu mermiler daha az enerji aktarırken hedeflerinden geçebilmektedir. Bu mermiler, diğer ceketli olmayan mermilere kıyasla dokuya daha az zarar verir. Dolayısıyla, 1899’daki Lahey Sözleşmesini izleyen ülkeler bunları askeri kullanım için kabul ettiler.

TABANCA KOLEKSİYONUNA BAŞLAMAK

Silah koleksiyonu, tarih tasarımı ve silah sanatıyla ilgilenen tutkulu insanlar için ilginç bir hobidir. Bir silah koleksiyonu, bir dönemin eğilimlerini gösterir ve ayrıca belirli bir savaşta kullanılan silahların işlevlerini açıklar. Ancak birisi bu hobiyle gerçekten ilgileniyorsa, nereden başlayacağına dair net bir fikre sahip olmalıdır. Silahın ‘yıkıcı cihazlar’ arasında olmadığı beyan edilmelidir. Koleksiyoncunun çıkarına olan silahlar federal ruhsat olmadan satın alınabilir veya satılabilir. Silah, Ulusal Ateşli Silahlar Yasası’na göre yalnızca bir koleksiyoncu öğesi olarak kabul edilir. Mükemmel silah koleksiyonunu elde etmek için adımları izleyin.

 1. Araştırma

Bu, atılabilecek ilk adımdır. Kitaplarda, dergilerde ve internette pek çok bilgi var. İçinde silah bulunan özel dergiler ve geçmişten günümüze kadar silahlar hakkında bilgi veren kitaplar var. Koleksiyonun bir parçası olabilecek silahları ve nerede bulunabileceklerini anlatan makaleleri gözden geçirin. Koleksiyona başlamadan önce olabildiğince çok şey öğrenin.

Silah koleksiyonundaki son trendler hakkında bilgi almak için katılabileceğiniz birçok silah kulübü var. Üyelerden kendi silah koleksiyonunuzu başlatmanız için size rehberlik etmelerini isteyebilirsiniz. Rehberlik almak için silah toplayan insanlarla tanışın.

İnternet, her türlü bilgiyi alabileceğiniz bir yerdir. Merak ve kalıntı ateşli silahlar için ruhsat hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyorsa, At The Frontline Against Violent Crimes (ATF) web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 1. Silah Türleri

Dünyada birçok farklı silah türü var ve araştırmayı bitirdikten sonra koleksiyonunuza hangi silahları dahil etmek istediğinize karar verebileceksiniz. Bazen çok kadar kolay bulunmayan bazı antika parçalar vardır, bu yüzden çok nadir olmayan silahları toplamakla başlamak daha iyidir. Silah toplamanın size pahalıya mal olacağını ve çok pahalı olacak çok sayıda silah olacağını bilmelisiniz. Bu yüzden hobiniz için harcamaya hazır olun.

 1. Kimlik Doğrulama

Sahada yeni olduğunuz için, gerçek bir silahı belirlemeniz zor olacaktır. Size sahte silah satmaya çalışan birçok insan olacak. Tuzaklarına düşmeyin ve kimlik doğrulama için bazı silah uzmanlarından yardım alın.

 • Ulusal Ateşli Silahlar Yasası (NFA), silahların tescil ve transfer prosedürleri için uygun yönergeler yayınlamıştır. Prosedüre uymak için eylemi gözden geçirmelisiniz.
 • Herhangi bir şüpheniz varsa, Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu (BATF) veya NFA ile iletişime geçmelisiniz.
 • Koleksiyonunuza başlamak için en iyi yer bir silah şovudur. Silah şovları halka açıktır ve silahlar hakkında pek çok bilgi verebilir.
 • Güvenilir silahlar bulmak için bir başka harika yer de müzayededir. Müzayedede bayilerin yanı sıra silah sahipleri de vardır. Herhangi bir canlı açık artırmaya katılmakta veya bazı çevrimiçi açık artırmalara teklif vermekte özgürsünüz.
 • BATF aracılığıyla sahip olduğunuz silahlar için bir merak veya kalıntı tespiti istemelisiniz. Onları fiziksel olarak tanımlayın ve merak veya kalıntı olarak kabul edilmeleri için gerekçelerini sunun. Silahla ilgili tüm geçmiş verileri de sunmanız gerekir.

Toplama işlemini bitirdikten sonra silahların güvenli ve emniyetli bir yere yerleştirilmesi çok önemlidir. İstenmeyen olayları önlemek için bu şeylerin yerleştirildiği yeri kilitleyin. Her zaman silahlar için eyalet yasalarını uygulayın. Bunlar değişmeye devam eder ve zaman zaman izlenmelidir.

Silah Koleksiyonu Nasıl Temizlenir ?

Silahların temizliği çok önemlidir ve göz ardı edilmemelidir. Bu iki yolla sağlanabilir, önce tabancaların çalışır durumda olduğundan emin olunmalı ve ikinci olarak herhangi bir korozyondan kaçınmak için uygun şekilde yağlanmalı ve silinmelidir. Silah koleksiyonunuzu temiz tutmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Tabancalarınız için en iyi temizlik araçlarını satın alın. Bir silahın deliğinin temizliği için, temizleme çubuklarını ve bronz kıllı fırçaları satın almalısınız.
 2. Silahlarınıza uygun aletleri satın alın. Daima yedek diş fırçası ve tabanca yağı bulundurun.
 3. Bir tabancanın yağlanması çok önemlidir ve koleksiyonunuzda tabancaların yanı sıra yağlayıcılar da olmalıdır. Yağlama tabancayı tuzlardan ve diğer zararlı maddelerden korur.
 4. Şimdi her bir silahınızı ayrı ayrı temizlemeye başlamalısınız. Bir tabancanın silindirini kıllı bir fırça veya çubukla temizleyerek başlayın. Herhangi bir arıza veya bozulma olup olmadığına bakın.
 5. Sökülen tabancalarınız varsa, her parçayı ayrı ayrı temizlemelisiniz. Küçük parçaları temizlemek ve metal bileşenleri yağlamak için bir diş fırçası veya yumuşak bir bez kullanın.
 6. Şimdi deliğin temizlenmesi geliyor. Kıllı fırçayı solvente batırın ve bununla tabancanın deliğini temizleyin. İsterseniz deliğe yapıştırılmış bir bez kullanabilirsiniz. İyi temizlenmiş bir delik sağlamak için, fırçayı deliğin üzerinden birçok kez geçirmelisiniz.
 7. Şimdi daha fazla temizlik için kuru bez kullanın. Silindiri temizlerken bezde pas görebilirsiniz.
 8. Kum yağına bir bez batırın ve tabancanın silindirini yağlayın. Kullanabileceğiniz en ideal bez, kumaş yünlü bir bezdir ancak kağıt havlu da iyi iş görebilir.

Temizliği bitirdikten sonra, varilleri aşağıya bakacak şekilde yerleştirin, böylece yağ aksın. Yağın gitmesine ve tabancanın içinde kalmasına izin vermeyin. Temizlemeye başlamadan önce tabancayı boşaltmak çok önemlidir. Sizi birçok istenmeyen olaydan kurtaracaktır. Bir tabancayı temizlerken daima güvenlik önlemleri alın. Silahları çocukların erişiminden uzak tutun. Hem silahların hem de çocukların güvenliği sağlanmalıdır.

SONUÇ

Silah koleksiyonu harika bir hobidir ancak aynı zamanda zor bir hobidir. Erkekler uzun zamandır silahlar ve zırhlar konusunda tutkulu ve bu nedenle silah koleksiyonu, bu şeylere olan sevgilerini doyurmak için mükemmel bir hobi gibi görünüyor. Bir insanın ihtiyacı olan tek şey kararlı bir zihin ve gayretli bir kalptir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.