Taş Boyama Hobisi Nasıl Yapılır?

18 8

Yepyeni bir hobi yazısıyla sizlerleyiz. Bugün sizlere taş boyama hobisi  hakkında detaylardan bahsedeceğim. Öncelikle taş boyama hobisi her yaşta uygulanabilecek, zararsız bir hobidir. Üstelik aşırı derecede betonlaşmış bölgelerde yaşamıyorsanız her yerden taş bulabilir böylece sadece boya masrafıyla dilediğiniz kadar taş boyaması yapabilirsiniz.

 

Taş Boyama İçin Malzemeler

Akrilik boya

Taşlar

Fırçalar

Vernik

Satın aldığınız boya da her rengin olmasına gerek yoktur. Sadece ana renklerin olduğu bir boya grubundan ara renkleri elde edebilirsiniz. Mesela sarı ile kırmızıyı karıştırarak turuncu rengi elde edebilirsiniz.

Taş boyama hobisi yaparken fırçayı sağdan sola gidecek şekilde veya istediğiniz düzlemde ama tek yöne olacak şekilde hareket ettirerek boyama işlemini yapmalısınız. Fırçaya mümkün oldukça az boya almalısınız. Fırçadaki boyayı taşa güzelce yedirmelisiniz. Eğer koyu bir taşınız varsa 2 kat astarlama yaparak boyamalısınız. Zemini boyadıktan sonra detay çalışmalarını yapmak için bir müddet bekleyin. Zemin boyamız iyice kurumalıdır. Kuruma aşamasındayken detay çizimi yapacağımız örneğin göz, kaş, burun, ağız, kanat vb. detayları belirleyebiliriz. Belirlediğiniz detayları da ister uçlu isterse kurşun kalem yardımıyla çizebilirsiniz. Çizim yaparken isterseniz zihninizden isterseniz herhangi bir kaynaktan bakarak da çizimlerinizi yapabilirsiniz.

İlk yaptığımızda cok canlı gözükmeyebilir. Bu sizi üzmesin. Boyama işlemimiz tamamen bittikten sonra yapacağımız vernik uygulaması ile beraber taşlarınız çok canlı ve güzel bir görünüm kazanacaktır. Boyarken de vernikler için de yumuşak uçlu bir fırça kullanmalısınız. Sert uçlu fırçalar iz bırakabilir. Genelde tek kat vernikleme yeterlidir. Fakat 2. Kat vernik atmak isterseniz ilk kat verniğinizin kurumasını kesinlikle beklemelisiniz.

Yapılan Yanlışlar

 1. Elinizdeki koyu renkteki tşı astarlama yapmadan ne kadar boyarsanız boyayın istediğiniz rengi elde edemezsiniz. Öncelikle istediğiniz bir markadan beyaz akrilik boya sürüp kuruttuğunuzda daha canlı bir renk elde edebilirsiniz.
 2. Zemin boyaması yaparken yaptığınız boyamanın yönü ile kuruduktan sonraki boyamanın yönü aynı olmalıdır. Böyle yapmazsanız fırça izi kalacaktır ki buda hoşunuza gitmeyecektir.
 3. Zemini boyarken boyayı taşa yaymalısınız. Bir yerde kalan fazla boya iz bırakacaktır.
 4. Açık renk taşta astarlama yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 5. Aynı markada bile olsa bazen boyaların bir kısmı koyu diğer kısmı daha sulu olabiliyor. Koyu kıvamlı olanların kapatıcılığı daha iyi oluyor.
 6. Vernikleme yaparken de boyamadaki fırçalama kurallarımız geçerlidir. Boyarken kullandığımız tüm teknikleri vernikler için de yapmalısınız.
18 Yorum
 1. Cüneyt

  Taşboyama hobisini tanıtan mükemmel bir site Çok güzel tavsiye ederim

 2. Kerem

  Taş boyamak aslında sabır işidir bir yandan da. Hobi olarak edinmek isterseniz eğer, insanı sakinleştirdiğini bilmenizi isterim. Tavsiye ederim kesinlikle.

 3. ismail

  evde kalıp sıkılanlar icin ideal bir ugrasi alani

 4. Özgürcan

  Taş boyama kücükken yapmaya çalışırdım gayet iyi bir hobi

 5. Ugur

  Güzel, açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

 6. Caner

  Gercekten cok bilgilendirdi teşekkür ederim

 7. İbrahim Burak Türker

  Sizlerde bu makale sayesinde evde oturduğunuz yerde taş üstüne boyama yaparak zaman geçirebilirsiniz kesinlikle tavsiye ederim

 8. gizli

  bende taş boyamayı çok severim çok yararlı bir site

 9. Kemal

  Her yaşa uygun eğlenceli bir aktivite

 10. Berkay

  Benimde taş boyama hobim var ama sayenizde çok yanlışlıklar yaptığımı farkettim tesekkurler

 11. berkay

  futbol oynamak

 12. Halil İbrahim Kalabalık

  Gerçekten harika bir sayfa herkese tavsiye ederim

 13. Tahsin

  Gayet açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş.

 14. Melih

  Süpermiş

 15. Arda Yavuz

  Çok güzel bilgi veren bir site.

 16. Volkan Aka

  Çok güzel olmuşlar ellerinize sağlık

 17. Tahsin

  Gerçekten güzel uygulma buralarda heryer taş bunları örnek alarak eve bi dekor yapıcam tşkler

 18. Bayram

  Çok güzel bir şey zaman öldürmeye eskilere dönmeye birebir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.