Virüs Tatilinde Öğrenciler İçin 10 Hobi Etkinliği

Virüs Tatilinde Öğrenciler İçin 10 Hobi Etkinliği

Virüs Tatilinde Öğrenciler İçin 10 Hobi Etkinliği

Bugün itibari ile yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, ilkokul, ortaokul ve liselerde 1 hafta tatil (16 Marttan itibaren) 1 hafta ise online eğitim verileceğini duyurdu. Bu haberden sonra bizlerde öğrencilere faydalı olabilecek tatil sürecinde evlerinde vakit geçirebilecekleri ve onları evlerde eğlendirebilecek 10 hobi önerisi hazırladık.

 

1. Kitap Okumak

Bazı öğrenciler her ne kadar kitap okumayı sevmeseler de aslında hayal dünyasını zenginleştiren ve eğitim sürecibe katkı sağlayan en verimli hobilerden birtanesidir. Kitap okumakta önemli olan sevdiğiniz tarzda kitapları okumanızdır. Hemen seveceğiniz türde 2 kitap alarak bu tatilde hobi olarak okuyup bitirebilirsiniz.

2. Satranç Oynamak

Daha önce satranç hakkında detaylı bir yazı yazmıştık. Bu kısa listemizde tekrardan yer vermek istedik. Satranç bizlere birçok fayda sağlamaktadır. Hem ucuz olması hemde kullanışlı olması bakımından oynamakta gayet kolaydır. Youtube da yer alan videolardan hızlıca nasıl oynayabileceğinizi öğrenip evde aile bireyleri veya komşularımız ile satranç oynayabiliriz.

3. El İşleri Yapmak

El becerilerinizi geliştirmek için evde kağıtlardan veya farklı araç ve gereçler kullanarak çok güzel ve hatta kullanışlı el işleri yapabilirsiniz. Yine sitemizde diğer yazılarda neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz. Yapabileceklerinizde sınır yok. Örneğin Kediler için ev yapabilirsiniz, evde limon çimlendirebilirsiniz. Bu yüzden el işi hobileri yapmak tatilinizin verimli geçtiğinin bir kanıtı da olacaktır sizin için.

4. Dizi-Film İzlemek

Boş zamanlarda yapılabilecek en güzel hobilerden belki de akla ilk geleni dizi film izlemektir. Netflix gibi bir platformda yer alan birçok güzel diziyi sırayla izleyebilirsiniz. Onun dışında imdb 250 de yer alan filmleri de izlemek güzel bir alternatif olabilir.

5. Bulmaca Çözmek

Gazetelerden temin edebileceğiniz gibi internet ortamından da çıktı alarak bulmacalarınızı hazırlayabilirsiniz. Bulmaca hem kelime haznesini geliştiren hem de oynamaktan keyif veren oyunlardan biridir. Üstelik tek başınıza bile bulmaca çözebilirsiniz. Bir kenarda hazır bulmaca bulundurmanızda fayda var belki başka birgün âniden çözersiniz. 🙂

6. Tabu Oynamak

Tabu benim tercih ettiğim en keyifli oyunlardan biridir. Tabu her yaşa uygun bir oyundur. Yine isterseniz evinizde kendi tabunuzu hazırlayabilirsiniz. Yada internetten veya mağazalardan hazır tabu kartlarıda alabilirsiniz. Tabu oyunundan biraz bahsetmek gerekirse elinizdeki kartlarda asıl kelime ve onun altında 4-5 tane yan kelimeler bulunur. Bu yan kelimeleri kullanmadan takım arkadaşınıza asıl kelimeyi anlatmaya çalışırsınız.

7. Jenga Oynamak

Jenga oyunu bilmeyenler için “Kule” adı ile de bilinir. 54 tane tahta parçasını üst üste dizerek aralardan çekerek oynanan bu oyun her yaşa uygundur. Fakat büyükler için bir noktadan sonra sıkıcı hale gelmeye başlıyor.(en azından benim için öyle oluyor.) Ama okul çağındaki çocuklar için denge ve dikkat bakımından çokca faydalı bir oyundur.

8. Şiir veya Deneme Yazmak

Kim bilir belkide aramızda nice yetenekli  Atilla İlhan’lar, Cemal Süreyya’lar vardır. Durun hemen ben şiir yazmayı beceremem demeyin. Hemen alın elinize bir kalem başlayın yazmaya. İster şiir yazın ister deneme… Ruhunuzun derinliklerindeki o ilhâmı yakalayın. Belkide gelecek günlerde sizin şiirlerinizi okuyor oluruz. Şuraya konuyu bitirmeden İstiklal marşımızın kabulünün 99. Seneyi devriyesi adına bir şiir de ben bırakmak istiyorum.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Biri ecdadıma saldırdımı, hatta boğarım! …
-Boğamazsın ki!
-Hiç olmazsa yanımdan kovarım.
Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırmada geç git! , diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu…
İrticâın şu sizin lehçede ma’nâsı bu mu?

Mehmet Akif Ersoy

9. Kodlama Öğrenmek

Değişen zamanla beraber alışkanlıklarda değişiyor. Artık öğrenciler dersleri internetten öğrenir oldular. Tabikide bu dönüşümü pozitif yöne çevirmek adına çocukların merakını celbederek onları kodlama yönlendirmeliyiz. Bu konuda youtube ve udemy’de bolca eğitim setleri bulunmaktadır. Bunun dışında daha temel düzeyde bilgasayar ve kodlama dersleride halk eğitim merkezlerinin neredeyse tamamında açılmaktadır. (Fakat evde yapılabilecekler listesi olduğu için bu seçeneğin virüsten tamamen kurtulduğumuzda uygulanması daha uygun olacaktır.) Php,asp,c,c#,c++,phyton,java vb. Birçok dilden merakı hangi alandaysa ona göre bir kodlama eğitimine başlayabilir.

10. Yemek Yapmak

Son olarak yemek yapmayı listemize ekliyoruz. Gerçekten yemek yapmak bir sanattır. Sevdiğiniz tarzda kendi elinizden yapılan bir tost bile insana efsane bir mutluluk kaynağı olacaktır. Bu virüsü fırsat bilip evde hem kendiniz hemde çoçuklarınız ile harika yemekler yapabilir onlara hertürden bir yemek yapmasını öğretebilirsiniz.

 

Böylece listemizin sonuna geliyoruz. Tabikide daha birçok yapılabilecekler vardır fakat biz sizlere bu sayıyı 10 ile sınırlı tuttuk. Sizlerden gelen fikirleride merak ediyoruz. Hemen altta yer alan yorum bölümünden sizlerinde sevdiği ve bizimle paylaşmak istediğiniz hobileriniz varsa yazabilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ
4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir