Zekayı Geliştiren 7 Hobi

Zekayı Geliştiren 7 Hobi

Zekayı  Geliştiren 7 Hobi

Uzun yıllar boyunca insanlar zekanın doğuştan geldiğine ve bu konuda yapabilecekleri en iyi şeyin potansiyellerine yakın bir yaşam sürmek olduğuna kendilerini inandırdılar. Ancak bilim insanları bazı hobiler yoluyla zekanın geliştirilebileceğini kanıtladı.

İşte zekayı geliştiren 7 hobi;

1- Kitap Okumak

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmiyor. Kitap okumak stresi azaltır, kelime dağarcığınızı genişletir ve bilgi birikiminizi arttırır.  Ayrıca düzenli kitap okumak analitik düşünme yeteneğinizi ve zekanızı geliştirir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalara göre kitap okumak ilerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıcı bir etkiye sahip.  Okumak problem çözme yeteneklerini, hayal gücünü  ve duygusal zekayı geliştirir.

2- Bir Müzik Aleti Çalmak

Bir müzik aleti çalmak keyif veren hobilerden bir tanesidir. Ayrıca müzik aleti çalmak zekayı geliştiren hobilerden  bir tanesidir.Yapılan araştırmalar bir enstrüman çalmanın beynin sol tarafını güçlendirdiğini ortaya koydu. Müzik aleti çalmak hayal gücünüzü, gözlem yeteneğinizi ve matematiksel gücü arttırır.

3- Yeni Bir Dil Öğrenmek

Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalara göre yeni bir dil öğrenen insanın beyninde dikkat artışı yaşanıyor.  Yeni bir dil öğrenmek  beyin fonksiyonlarını olumlu etkiliyor ve beynin yaşlanmasını geciktiriyor. İkinci bir dil öğrenmek insanların odaklanma ve dikkat kabiliyetlerini geliştiriyor.

4- Spor yapmak

Düzenli egzersiz yapmak serotonin, endorfin ve domain gibi hormonları salgılamanızı ve daha mutlu hissetmenizi sağlar.  Abd’ de yapılan bir araştırmaya göre koşu, yürüyüş ve bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizleri hafızayı ve düşünme yetilerini güçlendiriyor. Bilim insanlarına göre spor yapmak hafıza, öğrenme ve odaklanma yeteneklerini geliştirir.

5- Beyni Çalıştıracak Aktiviteler  Yapmak

Sudoku, puzzle, bulmacalar gibi aktiviteler kişiyi düşünmeye ve akıl yürütmeye zorlar. Bu tür hobiler problem çözme becerilerini geliştirir ve zekayı keskinleştirir. Özellikle puzzle yapmak yetişkinlerde ve çocuklarda konsantrasyonun geliştirilmesine yardımcı olur.

6- Duyguları Yazıya Dökmek

Yazmanın genel zeka düzeyini artırmanın yani sıra insana birçok önemli faydası vardır.  Yazmak dil kullanma yeteneğini, anlama ve yorumlama becerilerini geliştiren harika bir hobidir.  Günlük tutmak veya blog yazmak gibi yöntemler kullanarak duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

 

7- Seyahat Etmek

Seyahat etmek kendimizi geliştirmek için yapabileceğimiz en güzel aktivitelerden birisidir. Seyahat ederek farklı kültürlerden birçok yeni insanla tanışabilirsiniz ve  empati yeteneğiniz gelişir. Seyahat ederek farklı yemekler, kültürler tanırsınız ve bu sayede zekanız gelişir.

“Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.” – Emile Zola

6 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Bu listedeki kitap okumak ve puzzle yapmak benim favori hobilerimden 2 tanesi. Kitap okumanın insana gerçekten birçok yönden faydası bulunuyor.Bunlardan bir tanesi de zekayı geliştirmek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir