Zeytin Üretimi-Tarımsal Hobiler

Zeytin Üretimi-Tarımsal Hobiler

Zeytin Üretimi-Tarımsal Hobiler

Tarımsal hobiler ismi ile yeni bir yazı dizisine başlıyoruz. İlerleyen günler tarıma dair birçok ürünün nedir? ,nasıl ekilir/dikilir? ,nerede ve ne zaman ekilmelidir/dikilmelidir? sorularına cevap bulabileceksiniz. Bu serimizin ilk konusunu sizin için zeytin olarak belirledik. Bir sonraki yazımızın konusu yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Bu konudaki videolu içeriklerimizi youtubedan takip etmek isterseniz hemen alt bilgi kutusuna linkimizi ekliyorum.

 

Zeytin Nedir?

Zeytin akdeniz ikliminde yetişen meyvesi yenilebilen ayrıca meyvesinden yağ elde edilebilen bir bitkidir.

Zeytin Ağacının Özellikleri

Zeytin ağacı, 10m’ye kadar boyu uzayabilen bir ağaçtır. Toprağa fidan olarak dikildikten ortalama 3 yıl içinde meyve vermeye başlar. Gövde kısmı ağacın yaşı ilerledikçe çatlamalar yapar. Ayrıca gövdesi geniş ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir. 2000 yıl kadar yaşayabilen zeytin ağacının yeşil yaprakları vardır.

Zeytin
3. Yılına Girmiş Bir Zeytin Ağacı

Zeytin Yağı Üretimi

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinde yer alan etinden sıkılarak çıkarılan bir üründür. Eskiden daha ilkel koşullarda sıkım işlemi yapılırken günümüzde fabrikalarda bu işlem yapılmaktadır. Örnek bir fabrika sıkım videosunu hemen alttan izleyebilirsiniz.

Bu sıkım işlemi yapıldıktan sonra büyük bidonlar ile evimizde güneş görmeyen bir soğuk ortamda birsüre bekletmemiz gerekiyor.

Zeytinin Faydaları

Zeytinde bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, kükürt, fosfor, magnezyum, klor mineralleri olmasıyla beraber besleyici özelliğide taşımaktadır. Cilt kırışıklığı olanların çokca tedavi amaçlı kullandığıda bilinmektedir. Kepek, saçların kuvvetlendirmesi ve saç dökülmesini önleyici olması da en bilinen özellikleri arasında yer alıyor. Cilt hastalıklarını büyük ölçüde azaltır. Dermokozmetik amaçla kullanıldığında cildin daha ferah ve güzel olmasını sağlar.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir